burunia

Passing Basics
Beginner
9 Grudzień 2015
18
2
3
37
QNAP
HS-251
Ethernet
802.11ac (Wi-Fi 5)
Cześć wszystkim przymierzam się do zakupu QNAP TS-251+
mam następujące pytanie:
1. Czy odtwarzał ktoś na tym modelu 4K po HDMI i czy działa ?
2. Czy będę miał problem jeśli przez jakiś czas nas będzie działał tylko z jednym dyskiem (drugi dokupię w późniejszym czasie nie zależy mi na RAID)?
3. Zastanawiam się nad zakupem dysków WD RED vs HGST , WD mają tylko 5400 rpm czy będzie to problem przy odtwarzaniu Full HD,4k jeśli to możliwe?
4. Jak wygląda poruszanie po urządzeniu przy sporej ilości plików np filmów, czy długo trzeba czekać na odświeżanie biblioteki po ukończonym pobieraniu filmu?

Z góry dzięki za pomoc.
 
2. Czy będę miał problem jeśli przez jakiś czas nas będzie działał tylko z jednym dyskiem (drugi dokupię w późniejszym czasie nie zależy mi na RAID)?
Nie, wkładasz dysk, formatujesz, robisz kolejny udział i cześć - 5 minut roboty.

4. Jak wygląda poruszanie po urządzeniu przy sporej ilości plików np filmów, czy długo trzeba czekać na odświeżanie biblioteki po ukończonym pobieraniu filmu?
To dwa pytania! Eksplorowanie plików gdzie ? Odświeżenie trwa tak długo jak musi - nie ma reguły. Rów 2m głęboki 1m szeroki też się trochę kopie ;)
 
Do tej pory używałem Rutera netgear do którego podpinałem dysk przez usb jeśli chodzi to o DLNA to kiepsko bo odświeżanie trwało +- 15 minut a przy większej ilości plików powiedzmy 30 filmów na dysku już ponad to nie widział plików, czy takie sytuacje zdarzają się w tym modelu ? Biorąc pod uwagę różnice sprzętowe obu urządzeń (ruter vs NAS) spodziewam się czegoś lepszego, czegoś w rodzaju PS3 media serwer zainstalowanym na PC na którym nie ważne ile plików mam telewizor wszystko widzi i odświeżanie jest niemal natychmiastowe. Pomijając multimedia NAS potrzebny jest mi do kopi zapasowej jestem i dziennie generuje sporą ilość PSD od 200MB-500MB czy da się to komfortowo przeglądać poprzez findera na MAC czy exploratora w Windows?
 
czegoś w rodzaju PS3 media serwer zainstalowanym na PC na którym nie ważne ile plików mam telewizor wszystko widzi i odświeżanie jest niemal natychmiastowe.
Będzie to tak szybkie jak tylko to możliwe. QNAP ma kilka programów obsługujących DLNA (które NIE JEST STANDARDEM !) jeśli jakiś Ci ruszy z TV to się ciesz. Jak nie to trzeba czytać , zmieniać konfiguracje i testować. Nie ma jednego rozwiązania.

NAS potrzebny jest mi do kopi zapasowej
NAS to nie kopia zapasowa - poczytaj przyklejone tematy
FAQ - Co to jest kopia zapasowa, czyli Backup? ... i jak powinna wyglądać!
oraz
Wiedza - RAID (ang. Redundant Array of Independent Disks)
Kawa i herbata - Dane w RAID są bezpieczne? Obalamy mity!

da się to komfortowo przeglądać poprzez findera na MAC czy exploratora w Windows?
Tak. Mam ponad 100 katalogów w jednym miejscu - opóźnienie generuje heuretystyka antywirusa :(

upload_2015-12-19_11-54-30.png
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
PS3 Media Server działa ci dobrze na PC, bo PC ma na to zasoby, aplikacja na pewno transkoduje pliki wideo więc z odtwarzaniem nie masz problemów. Jeśli chodzi o płynność odświeżania widoku plików i ogólną obsługę, to NAS będzie działał raczej w sposób zbliżony do tego co znasz z PS3 Media Server na PC niż do serwera DLNA z twojego routera :) Co do samego odtwarzania to może być różnie, zależy od konkretnych sprzętów i aplikacji, bo każdy DLNA implementuje po swojemu.

Możesz mieć kopię zapasową na NAS (kopia zapasowa na NAS to nie kopia zapasowa? ;)). Oczywiście zasady - co to jest backup, a co archiwizacja, RAID to nie backup itd. są takie jak podlinkowanych tematach.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
1. Czy odtwarzał ktoś na tym modelu 4K po HDMI i czy działa ?

3. Zastanawiam się nad zakupem dysków WD RED vs HGST , WD mają tylko 5400 rpm czy będzie to problem przy odtwarzaniu Full HD,4k jeśli to możliwe?
4. Jak wygląda poruszanie po urządzeniu przy sporej ilości plików np filmów, czy długo trzeba czekać na odświeżanie biblioteki po ukończonym pobieraniu filmu?

Z góry dzięki za pomoc.

Ja odtwarzam filmy 4k za pomocą kodi na 853pro, co prawda jest to czteto-rdzeniowiec, ale na dwoch rdzeniach tez da sobie rade...

Ja posiadam WD Red 6TB i nie widze zadnych problemow przy odtwarzaniu filnow e 4k..., na przyspieszeniu tez daja sobie rade te dyski.

Hmm, co do czwartego pytania, to jak ma Ci odswiezac liste plikow? Po przez Kodi, Plex, czy dlna. Jesli Kodi to robi to szybko, z Plexem tez nie ma problemu, mozna jeszcze recznie przyspieszyc, z dlna tez, ustawiasz sobie np w Twonky częstrze ustawienie odswierzania niz standardowe, lub po fodaniu plikow na serwer odswiez je recznie.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus