Pomoc QNAP TS1279U CPU + RAM Upgrade - help

mario709

Entry Technician
Q Associate
4 Marzec 2015
45
15
8
40
QNAP
TS-x51
Ethernet
100 GbE
Cześć,

Chcę zabrać się w firmie w której pracuję za modernizację naszego wysłużonego już NAS-a.
NAS przez ostatnie x lat praktycznie tylko dmuchał powietrze w serwerowni (tak wiem - śmieszne, ale tak było).

Model to: QNAP TS1279U-RP. 12 x 1TB HDD.

Planuję dołożyć mu RAM-u do oporu (16 lub 32GB) oraz mam nadzieję wymienić procesor z i3 na i5/i7.

Dlaczego to robię.
QNAP ma w zamyśle służyć do pewnej wirtualizacji:
1. Wirtualka z MS SQL (serwer bazodanowy dla kilkunastu baz danych). Bazy danych raczej mało eksploatowane.
2. Wirtualka z MS Windows Server jako serwer aplikacyjny pod aplikacje WEB (autorstwa firmy w której pracuję).

Dlaczego chce wejść w VM na QNAP - np. łatwość backupowania (uwodzi mnie Xopero - testuję od wczoraj prywatnie). Uśpienie niektórych staruszków serwerów, na rzecz migracji z aplikacjami na VM QNAP.

PYTANIA:
1. Jaki RAM do tego QNAP-a mogę kupić (dowolny DDR3 1600MHz)?
2. Trudniejsze - jaki procesor mogę tam włożyć. Tutaj wyczytałem że to slot 1150 (o ile się nie mylę). Prośba o podesłanie konkretnych modeli, krótkich wskazówek.

RAM DDR3 2x8GB mam w domy, więc zabiorę i sprawdzę :)
Problem mam z procesorem - proszę o pomoc.

Czy wymiana proca jest problematyczna? Czy tak jak w PC :)
Chcę za nie duże pieniążki - mocno zmienić oblicze tego firmowego QNAP-a.


Będę wdzięczny za informację od doświadczonych Formowiczów.

Pozdrawiam
mario709
 
Samo dołożenie RAMu - tu nie będziesz miał problemu. W moim są dwa sloty DDR3 i zapakowałem tam 2x 8 1333 Mhz Cruciala. Zanim je zakupiłem wkładałem też różne jakie miałem pod ręką i wszystkie działały.

Problemem jest dobór CPU. System jest na sockecie LGA 1155 ale bios wspiera tylko architekturę Sandy Bridge, więc tym musisz się kierowac wybierając CPU. Fabryczne procesory mają CPUID 206A7 i te działają na 100%. Żaden z których miałem na Ivy nie odpalił.

Kolega @rithien pomógł mi dobrać właściwy za pomocą tej strony Related Sandy Bridge CPUs for socket 1155

Masz tu listę tych które u ciebie powinny wystartować bez problemu

Ja zapakowałem Xeona E3-1245 co i tobie polecam - zwłaszcza jeśli planujesz używać systemu do wirtualizacji.
(uwodzi mnie Xopero - testuję od wczoraj prywatnie)
W mojej opinii, szkoda na to czasu :) To kolorowa wersja narzędzi dostępnych w systemie. Jeśli będziesz wirtualizował serwery/systemy w samym VS masz masę opcji backupu/migawek itp...
Czy wymiana proca jest problematyczna? Czy tak jak w PC
Wcale nie jest problematyczna - chyba że zastosujesz pastę pod a nie na CPU :p

Tu masz wnętrzności mojego - wszystko jest dostępne a śrubki bez udziwnień :)

Link: https://www.youtube.com/watch?v=WHht2LkUxz4
 
Dzięki za informację.
Dzisiaj z rana i tak rozkręciłem tego NAS-a. Banalnie prosty demontaż - dwie śrubki. Prócz rozwalonego palca od szyn montażowych w szafie serwerowej - bo się zacięły, wszystko poszło jak z płatka. Wszystko na wierzchu, łatwo dostępne. Duży plus dla QNAP.

Też mam 2 sloty na DDR3. Jutro zabiorę moje pamięci z kompa prywatnego, przełożę i zobaczę czy startuje.
Zakup RAM-u powinien pójść gładko (mała kwota), ale po proca to już gorsza pielgrzymka do księgowości :) Pewnie "tak od zaraz" nie dostanę :( Mam nadzieję że jakoś uda się wyjęczeć (prędzej czy później).

Dzięki za informację. Albo jutro (jak czas pozwoli), albo w Poniedziałek zabieram się za zabawę.

PS. W QNAP mogę robić backup tylko wybranych baz danych (MS SQL)? Jestem troszkę "beginner" w QNAP, a w Linux to jestem rasowym "noobem" :) ale walczę i mam zapał.
 
Na jednej i drugiej wirtualce podstawą będzie MS Windows Server.
Tylko napisałem że Linuxowo jestem zielony (mega podstawy). Wiem że często wrzucacie tutaj rozwiązania, do których znajomość Linuxa jest potrzebna. Tak tylko napisałem :)

Mam teraz w zadaniach ustawione wykonywanie backupów. Skrypty (dla wybranych baz) mam od zaprzyjaźnionego programisty. Ale zarządzanie ilością przechowywanych wersji backupu jak i restore jest mniej wygodny niż w Xopero. Tam wybiera się bazę, datę z kalendarza i klika "restore". Wygodne i szybkie po prostu :) Zwłaszcza jeżeli trzeba coś odtwarzać szybko, by ktoś tam mógł sobie coś przeanalizować w fazie testowania aplikacji.
 
RAM już siedzi w firmowym QNAP.
2 x VM również zainstalowany. Zaraz zacznę zasilać bazę MS SQL i IIS, więc zabaczymy jak wytrzyma procesor i RAM.

Na chwilę obecną I3 jest niewzruszona :) ale to się zmieni jak kilka osób zacznie korzystać z tych aplikacji WEB które będą na tych VM :)

Na budżet na procesor przyjdzie mi poczekać może nawet 3-5 miesięcy (a może nigdy) :-(

PS. Jako że będę walczyć o ten procesor, proszę jeszcze o potwierdzenie, że Xenon E3-1231 v3 będzie pasował do tego NAS QNAP.
Xeon E3-1231v3 3.4 GHz LGA1150 BOX (BX80646E31231V3) w Morele.net
Ten jest całkiem przystępny cenowo (1099 brutto), jest z fakturą VAT(bo to obowiązkowy wymóg) :)
 
Ciężko o te procki :-(

Czyli powinny być LGA 1155.
Znalazłem:
Intel xeon E3-1230 Sprawny OKAZJA!
Intel Xeon E3-1225 4x3.10GHz 6MB Cache LGA1155 P-ń
Procesor Intel XEON E3-1230 3,2GHz 8MB LGA1155

Wszędzie ciężko z Fakturą VAT.
Ten za 299zł jest bardzo tani - taki budżet to łatwo byłoby mi załatwić :)
Mam teraz w zadaniach ustawione wykonywanie backupów. Skrypty (dla wybranych baz) mam od zaprzyjaźnionego programisty. Ale zarządzanie ilością przechowywanych wersji backupu jak i restore jest mniej wygodny niż w Xopero. Tam wybiera się bazę, datę z kalendarza i klika "restore". Wygodne i szybkie po prostu :)

Mam kilka zastrzeżeń do Xopero. Największe jest takie, że podczas tworzenia backupu bazy MS SQL system zaalarmował że wystąpiło "Ostrzeżenie". Tak kilka dni z rzędu.
Postanowiłem sprawdzić co się stanie jak będę robił restore. System pozwolił mi pobrać plik backupu (.bak) z jednego z dni kiedy wystąpiło ostrzeżenie. Zrobiłem restore z pozycji SQL Managment Studio. Niestety włos mi się zjeżył na głowie, jak zobaczyłem że backup ten był ostatnim jaki udał się "bez ostrzeżenia". Czyli dane stracone bezpowrotnie. Fajnie że system dał ostrzeżenie, ale dlaczego cały czas trzymał mnie w przekonaniu, że mogę pobrać backup z danego dnia - skoro było to tylko złudzenie.

Znalazłem rewelacyjne darmowe rozwiązanie:
SQLBackupAndFTP.
Za niewielką opłatą można kupić dożywotnia wersję z dodatkowymi opcjami:
- pakowania backupów z hasłem
- wysyłania spakowanych plików do popularnych chmur
Potestowałem i naprawdę działa to bardzo zacnie. Jest proste ale strasznie niezawodne (piękno w prostocie).

Wiem że to nie jest najlepsze rozwiązanie, ale dla zwykłych klikaczy bez doświadczenia - mega :) Mój wpis nie jest dla "wymiataczy".
 
Witam,
mam TS-879U-RP
i tak jak kolega, chcę go rozbudować do 32GB RAM i możliwie mocny procesor. Również zależy mi na wirtualizacji.
Czy procesor i ram w moim przypadku będzie taki sam jak w Waszym w TS1279U-RP ?