Pomoc Radiator na dysk NVMe - jaki?

maks87

Network Architect
Q's Professional
20 Lipiec 2012
448
2
69
28
37
Warszawa
QNAP
TS-x73
Ethernet
1 GbE
Zgodnie z sugestią zakładam osobny temat i proszę o pomoc w temacie instalacji dysku NVMe. Kupiłem Samsunga 970 Evo Plus, chcę go zainstalować bezpośrednio w TS-473A, bez karty rozszerzeń. I się zastanawiam czy konieczne jest zastosowanie na dysku radiatora, a jeśli tak to jakiego?

Dysk wygląda tak, jako laik w tym temacie na prawdę nie wiem gdzie powinienem zainstalować radiator. Kupić jeden duży na całość? Czy może kilka małych? W zestawie z QNAPem dostałem takie dwa małe radiatorki, więc może je wykorzystać? Tylko gdzie je zainstalować? Który element się grzeje a który nie?

dysk.jpg
 
Wiedziałem, że o to zapytasz więc odpowiadam: chowam bo to dane osobowe dysku :)
A tak na serio to się nad tym zastanawiałem, a prawdę mówić nie wiem czy mając SN dysku można coś z tym zrobić.

Co do radiatora to dzięki za wskazówkę. Przykleję tutaj jeden z tych radiatorków co z QNAPem dostałem i zainstaluję dysk. Jak już wszystko skonfiguruję to dam znać jak temperatura wygląda.
 
Tak jak pisze @Pawliko naklej na tę naklejkę. Jak zerwiesz nici z gwarancji.
Wsadź do NAS bez radiatorów jak temp będą przeszkadzać doklej na kontroler (to zaznaczone przez przedmówców) radiator od QNAP i temp w idle będą zapewne w okolicach 30 stopni a jak mocno obciążysz dojdą do maks 55.
Na tym interfejsie x1 nie rozpędzą się do takich szybkości, aby potrzebne było dodatkowe chłodzenie :)
 
Dzięki wszystkim za pomoc. Dzieci już śpią więc biorę się za wymianę dysku. Naklejki z dysku oczywiście nie zrywałem, radiator nakleiłem na nią, w miejscu gdzie pigers pokazał. Chociaż tak na prawdę jak pisze JohnyB przy interfejsie x1 i moim korzystaniu to pewnie obyło by się i bez radiatora. No ale ponieważ i tak go miałem to nakleiłem.
 
Operacja udana, tzn. system już jest. Teraz pozostaje zrobienie całej konfiguracji i włożenie starych dysków HDD z danymi.

Ponieważ temat o wydajności dysków M2 został zamknięty to pozwolę sobie tutaj dorzucić wynik z testu tego dysku.

Tak było na starym dysku 2,5" SSD Crucial MX500:
dysk_old.jpg


A tak na nowym NVMe Samsung 970 Evo Plus:
dysk_new.jpg


Widać zarówno wzrost odczytu sekwencyjnego jak i IOPS.
 
A tak na nowym NVMe Samsung 970 Evo Plus:
No musze przyznac ze dobrze zmarnowana kasa na dysk ;)
Tak sie sklada ze akurat mam taki sam jako systemowy w PC:
gEzigKs.png

Jedyny plus to taki ze ten samsung jest dobrym i trwalym dyskiem.
Mimo wszystko taki sam wynik bys uzyskal kupujac pierwszy lepszy, 2 razy tanszy inny dysk nvme.
 
No widzisz a jak od miesiąca pytałem co kupić to nie napisałeś "kup pierwszy lepszy dysk" :)
Za tego Samsunga 500GB wyszło mi 280zł - cena chyba całkiem dobra jak na taki dysk.

I to w którymś temacie pisałem, że jestem świadomy, że nie wykorzystam jego potencjału, ale coś trzeba było kupić. Na liście kompatybilnych dysków do mojego QNAPa nie było zbyt dużego wyboru, więc wybór padł na sprawdzony i polecany przez wielu Samsung.
 
No bo to bardzo dobry dysk w bardzo dobrej cenie.
Ciezko kupic cos lepszego ;)

Troche sobie śmieszkuje, ale troche mnie to boli ze qnap odstawia taką chałe w nasie za 4k zl, dajac M2 PCIe Gen3 x1, ktore jest o 200MB/s szybsze od zwyklego SATA. Śmiech na sali.
 
  • Lubię to
Reakcje: JohnyB
Wiesz, ja ponad miesiąc "walczyłem" z tym by wydać 300zł na dysk :) I szukałem, że może kupić coś 50zł taniej itd. tylko tutaj wiem, że mam dobry dysk który bez problemu będzie działał (mam taką nadzieję).
A z tym Gen3 x1 to masz rację, widać nawet po moich testach, że prędkość w porównaniu do zwykłego SSD jest niewiele większa. Oczywiście jakby tu było Gen3 x4 to byłbym szczęśliwy bo pewnie czasem bym mógł to odczuć (chociaż przy moim korzystaniu to i tak nie potrzebuję takich prędkości). U mnie głównie chodziło o to, aby odzyskać miejsce na dysk 3,5" HDD na dane.
Tylko teraz mam problem co zrobić ze starym dyskiem 2,5" SSD na którym do tej pory był system. Ktoś ma jakiś pomysł? :)
 
A o tym to nie myślałem aby sprzedać. Ale jak jesteś chętny to mogę pomyśleć. Tylko co to znaczy dobra cena? Nie mam pojęcia ile takie dyski kosztują. Zaproponuj coś.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. TS-x64 radiator
  2. dysk temperatura
  3. PCIe Gen 2 x4
  4. jaki dysk nvme
  5. jaki nvme
  6. nvme samsung
  7. WD BLUE M2
  8. radiator na nvme