JuRik99

Entry Technician
Q Associate
30 Wrzesień 2021
34
3
8
QNAP
TS-x53D
Ethernet
1 GbE
Witam wszystkich!

Co prawda jestem tutaj nowy i przed zadaniem pierwszych pytań zawsze staram się doczytać jak najwięcej ale nie mam jednoznacznych odpowiedzi, dlatego chciałbym Was prosić o pomoc w kilku kwestiach.

Póki co do swojego QNAP'a wsadziłem tylko 2xHDD w RAID1 (Seagate IronWolf ST4000VN008 4TB) ale chciałbym dorzucić kartę QM2-2P-244A, RAM 8/16 i SSD NVMe (póki co jeden na system, aplikacje, kontenery, VM'ki).

Moje pytania do Was:
  • RAM - czytałem na forum, że głównie polecane są kości Crucial. Faktycznie te wybieraliście? Przy normalnym korzystaniu z serwera + kontenery + VM'ki, wystarczy 8GB czy lepiej od razu 16GB? Używa ktoś dokupionej kości razem ze stock'ową 4GB od QNAP bo czytałem, że różnie to połączenie działa?
  • Karta QM2 i dysk SSD - jak najlepiej ogarnąć instalację systemu + aplikacji na SSD przy korzystaniu z aktualnie posiadanych HDD wyłącznie jako storage (jest już na nich system + aplikacje)?
  • SSD - jaki najbardziej polecacie biorąc pod uwagę PCIe 2x4 w QM2? Na forum przewija się w większości Samsung EVO 960/970. 500GB wystarczy czy lepiej od razu iść w 1TB?
  • Dyski zewnętrzne - podłączone do USB 3.1 pracują u Was 24h/7 czy sporadycznie w przypadku wykonywania backup'ów? Te dyski muszą być dedykowane do NAS?
  • Drugi dysk SSD - warto iść od razu w drugi dysk SSD do cache'a RO?
Z góry wielkie dzięki za komentarze i pomoc!

Wersja oprogramowania Firmware:
Model serwera: QNAP TS-253D
Zamontowałem dzisiaj kartę QM2 razem z Samsungiem 970 EVO Plus, wyciągnąłem dyski HDD, żeby zainstalować system od nowa ale dziwi mnie jedna rzecz:
upload_2021-10-7_22-56-40.png

Ktoś wie czemu dostępny rozmiar przestrzeni dyskowej to tylko ~360GB z ~466GB pojemności? System zajmuje aż 100GB?
Użyłem wolumenu statycznego (inode ustawiony na 4K).
 
Dzięki Wam za aktywność w temacie! Zapoznałem się po części z możliwościami Shielda i zrozumiałem czemu Wy wybraliście ten sprzęt. Zastanawia mnie jeszcze jak wygląda nowa wersja Apple TV 4K - czy ktokolwiek z Was brał kiedyś tą podstawkę do porównania z Nvidią? Jeżeli chodzi o moje preferencje to zależy mi głównie na przyjemności korzystania z multimediów ze wsparciem dolby vision, atmos oraz oglądania własnych nagrań niezależnie od miejsca, nie tylko w sieci lokalnej. Priorytet grania jest dla mnie totalnie minimalny a dodatkowo jakiś czas temu wszedłem w ekosystem Apple'a.
 
Btw. rozumiem, że chcąc wykorzystać potencjał takiej podstawki TV do np. transkodowania (jeżeli chciałbym coś oglądać poza domem) w Plex/Emby odciążając CPU NAS'a, trzeba mieć wykupioną subskrypcję premium w tych narzędziach?
 
Btw. rozumiem, że chcąc wykorzystać potencjał takiej podstawki TV do np. transkodowania (jeżeli chciałbym coś oglądać zdalnie) w Plex/Emby, trzeba mieć wykupioną subskrypcję premium?
Mieszasz fakty.

Transkodowanie odbywa sie po stronie servera, nie klienta.
A te przystawki TV sa od tego zeby do transkodowania NIE dochodzilo.
 
Fakt, coś mieszam i próbuje to ogarnąć ale zastanowił mnie ten film:

Link: https://www.youtube.com/watch?v=ohLWDIGdH28&t=310s

gdzie gość mówi o dostępie zdalnym do filmu na NAS'ie, który transkodowany jest na Shieldzie przez co serwer S nie wchodzi w throttling.

Patrząc na adresy IP podłączonych na filmie klientów widać, że wszyscy działają w sieci lokalnej zatem moje pytanie brzmi - czy jest opcja zdalnego dostępu do serwera Plex/Emby uruchomionego na Shieldzie, który ma podłączony network storage (czyt. NAS'a) w sieci lokalnej i który transkoduje content duuużo lepiej niż sam NAS?
 
Ten koles z filmiku na 99% ma postawiony server plexa na Shieldzie, a baza filmow jest na NASIE. Dziala to na takiej samej zasadzie jak bys podpial dysk USB z filmami do Shielda. Tylko zamiast dysku usb, on podpina calego nasa.
Ma to sens, sam tak mam zrobione.

Zdalny dostep dziala tutaj tak samo. Nic sie nie zmienia.
 
Dokładnie.
Czyli reasumując - jeżeli na np. innym telewizorze, w zupełnie innej lokalizacji niż mieszkam, zainstaluje klienta Plex to odtwarzanie jakiegokolwiek filmu będzie szło następującą drogą: TV w innej lokalizacji (remote) -> Plex proxy serwer(s) -> Plex serwer na Shield (local) -> baza filmów NAS (local)?
I bottleneck'ami w tym przypadku będą?
  • Szybkość łącza TV w innej lokalizacji
  • Szybkość Plex proxy serwer(s)
  • Szybkość transkodowania materiału przez Shield, dopasowanego do TV w innej lokalizacji
Próbuje zrozumieć czy istnieje sposób na wygodne odtwarzanie nagrań wideo będąc poza domem bo aktualnie dostając się do wprost do NAS'a poprzez myqnapcloud (nie posiadam publicznego IP) nie ma mowy cokolwiek obejrzeć, ponieważ proste zdjęcie ładuje się wieki (rozumiem, że tutaj problemem są serwery proxy od QNAP'a) i publiczny IP jest ratunkiem.
 
Dokładnie.
Czyli reasumując - jeżeli na np. innym telewizorze, w zupełnie innej lokalizacji niż mieszkam, zainstaluje klienta Plex to odtwarzanie jakiegokolwiek filmu będzie szło następującą drogą: TV w innej lokalizacji (remote) -> Plex proxy serwer(s) -> Plex serwer na Shield (local) -> baza filmów NAS (local)?
I bottleneck'ami w tym przypadku będą?
  • Szybkość łącza TV w innej lokalizacji
  • Szybkość Plex proxy serwer(s)
  • Szybkość transkodowania materiału przez Shield, dopasowanego do TV w innej lokalizacji
Próbuje zrozumieć czy istnieje sposób na wygodne odtwarzanie nagrań wideo będąc poza domem bo aktualnie dostając się do wprost do NAS'a poprzez myqnapcloud (nie posiadam publicznego IP) nie ma mowy cokolwiek obejrzeć, ponieważ proste zdjęcie ładuje się wieki (rozumiem, że tutaj problemem są serwery proxy od QNAP'a) i publiczny IP jest ratunkiem.

Bottleneck'ami w przypadku plexa i ogladania po za swoja lokalizacja to:
Upload twojego servera.
Download twojego klienta.

To sa 2 najwieksze bottlenecki JEZELI video sie NIE transkoduje.
Jezeli ma sie transkodowac to dochodzi jeszcze ogarniczenie w postaci wydajnosci servera. Jak server jest za slaby, to nie da rady w czasie rzeczywistym transkodowac filmu = nie bedzie dzialac.

Na twoim miejscu olał bym temat transkodowania, i po stronie klienta zapewnil dobry hardware/software (kodi + GitHub - croneter/PlexKodiConnect: Plex integration in Kodi done right )
I zapomnial o czyms takim jak transkodowanie. Po drugie, nie wiem na ile ta NVIDIA shield daje sobie rade z transkodowaniem, ale stawiam ze to i tak nie jest warte tej ceny.
Najlepiej zacznij od tego, ze zalatw sobie publiczne IP :p
 
  • Lubię to
Reakcje: JuRik99
Taki jest plan :) Dzięki bardzo za zaangażowanie w temat!
Potrzebę posiadania Shielda rozumiałem właśnie poprzez pryzmat szybszego transkodowania w momencie kiedy download klienta leży (upload serwera w moim przypadku jest ok). Jeżeli jednak nie jest to jego rolą, myślę czy zupełnie nie olać tematu kupna Nvidii i zostawić odtwarzanie własnych nagrań na TV w domu używając poczciwego HDMI (w tym wypadku wszystkie pliki się otwierają) z tym, że tutaj QNAP nie posiada standardu 2.1 i obraz nie jest tak płynny jak może być na LG CX. Sam telewizor radzi sobie dobrze z 4K na YT czy Netflixie, swoich filmów nie posiadam a pobierane przez torrenty (rzadko) są w 99% dostępne w max 1080p także dobrodziejstw DV/DA z Shielda nie doświadczę.
...
Chyba, że się mylę i i nadal mało wiem? :)
 
Odtwarzanie po HDMI z qnapa to chyba najgorsza mozliwa opcja...
Masz smart TV? Sprawdz apke plexa w sklepie z apkami.
To jest najgorsza, z "Dobrych" opcji.
Opcja wyzej to Android TV > Apka plexa albo kodi + plugin.
Tutaj wszystko mniej wymagajce bedzie dzialac, problemem moga byc duze filmy 4k hdr, z bardzo wysokim bitratem, (powyzej 60-70mbps)
I moim zdaniem najlepsza opcja, to zewnetrzny odtwarzacz, nvidia shield, mi box, firestick - troche tego jest na rynku. Zrob risercz i wybierz co ci najlepiej pasuje.
 
I tutaj jest właśnie sedno całego problemu (opisałem to kilka postów wyżej) - mój Smart TV, nieważne czy używając apki Plex/Emby czy po prostu DLNA, nie jest w stanie odtworzyć filmów nagranych iPhone'm 11 Pro Max w 4K 60fps powyżej bitrate 40mbps (poniżej tej wartości bitrate nie ma żadnego problemu). Konwertowanie takich plików zupełnie mija się z celem. Oprócz tego, użycie w telewizorze adaptera USB -> Ethernet, żeby ominąć fabryczne ograniczenia prędkości sieci również nie pomogło i próba odtwarzania takich nagrań kończy się totalną zamułą QNAP'a, który zaczyna transkodowanie (CPU 100% i ogromny throttling).
 
1. Oglądanie tylko filmów (duży bitrate) - Zidoo Z9X
2. Oglądanie filmów i smart TV - Shield + Kodi
3. Apple TV nie ma pełnego wsparcia dla Dolby Atmos -> więc nie nadaje się.
4. Plex I transkodowanie to dla mnie półśrodki i to nie ma sensu bo tracisz na jakości.
 
1. Oglądanie tylko filmów (duży bitrate) - Zidoo Z9X
2. Oglądanie filmów i smart TV - Shield + Kodi
3. Apple TV nie ma pełnego wsparcia dla Dolby Atmos -> więc nie nadaje się.
4. Plex I transkodowanie to dla mnie półśrodki i to nie ma sensu bo tracisz na jakości.
1. nie znam
2. zgadzam się
3. to samo :) niestetyy kodi bije tutaj wszystko na głowę - a napewno gdy mam amplituner który wspiera atmos
4. ja plex bez transkodowania używałem i to chyba najlepsza opcja lokalnie oglądając
 
No, nie każdy ma sprzęt do Dolby Atmos....

A wygoda oglądania na ATV 4k jest bardzo duża.
Sam napisy wyszukuje.

Ja mam 3 telewizory w domu i do każdego kupiłem ATV 4k, chociaż nie używam niczego więcej od Apple.
 
Po obejrzeniu i przeczytaniu mln'a recenzji stało się... kupiłem Shield'a :) I odświeżam ponownie temat, ponieważ po 1-dniowej zabawie zastanawiam się czy nie zwrócić sprzętu do sklepu ale zanim zrobię coś pochopnie, chciałbym Was kolejny raz prosić o pomoc w kilku sprawach.
Idąc po kolei:
Po odpaleniu Shield'a chciałem zmapować sobie network storage w ustawieniach pamięci Android TV (swojego QNAP'a) z włączonym SMB, NFS i pierwszy problem jaki napotkałem to czekanie w nieskończoność na połączenie. Winowajcą okazało się hasło do użytkownika na QNAP'ie, które posiadało znaki specjalnie (no serio Nvidia a raczej Android TV...). Stworzyłem nowego z innym hasłem i w końcu się udało.
Następnie odpaliłem Plex'a (default'owo zainstalowanego), w którym skonfigurowałem serwer i dodałem bibliotekę swoich nagrań z iPhone'a. Ku mojemu zdziwieniu również w tym przypadku nie jestem w stanie odpalić niektórych plików .mov, ponieważ dostaje komunikat "odtwarzanie nie było możliwe: procesor nie jest wystarczająco wydajny do konwersji tego elementu"! Transkodowanie mam wyłączone...:-# Nie ważne czy próbuje odtworzyć pliki wprost na telewizorze czy np. na laptopie z poziomu Plex, efekt jest ten sam. Dodam, że w sieci lokalnej mając wcześniej postawiony serwer Plex'a na QNAP'ie, odtwarzanie na laptopie (wszystkich plików) szło bez problemu, jedynie telewizor sobie nie radził.

Tak mnie ten wychwalany Plex zaczął wkurzać, że poszedłem w stronę Kodi ale tutaj również nie jest do końca dobrze. Do bibliotek również próbowałem dodać materiały z NAS'a i przez SMB nie było żadnych problemów ale czytałem opinie, że NFS jest bardziej stabilny dlatego chciałem spróbować tego sposobu. Niestety mimo tego, że adres QNAP'a jest widoczny to zawartości serwera nie można wyświetlić a po kliknięciu w nfs:// UI się freezuje.
Olałem ten temat i zacząłem testować. Dodałem pliki wideo i zdjęcia. Przy przeglądaniu fotek apka kilka razy się wysypała (podejrzewam mocne obciążenie przy generowaniu miniaturek ale bez jaj - podstawka kosztuje 1k...). Po dłuższej chwili kiedy większość zdjęć się załadowała, faktycznie komfort przeglądania jest duży i tutaj nie mogę się przyczepić ale wyłączając Nvidię i włączając ją ponownie, Kodi wcześniej wygenerowanych miniaturek nie zapamiętał i zaczął wszystko mielić ponownie. To jeszcze nie koniec, ponieważ oglądając nagrania z telefonu faktycznie nie ma takich cyrków jak w Plex'ie i wszystkie się otwierają ale te, których wcześniej nie udało się uruchomić, w Kodi'm klatkują... I to widać! Obraz na ułamek sekundy się zatrzymuje i to bardzo irytuje!

Możliwe, że zbyt nerwowo podchodzę do tego wszystkiego dlatego z góry przepraszam za nadużycie (!) ale taki kombajn i dla mnie klapa gdzie użytkownik spodziewa się fajnego działania out-of-the-box...

Dlatego bardzo proszę o porady w następujących aspektach:
  • Czemu Plex nie chce totalnie współpracować na takim setupie?
  • Jakie Wy napotkaliście problemy i na jakie rozwiązania się ostatecznie zdecydowaliście?
  • Kodi - jeżeli jest to Wasz główny media player to jak ogarnąć w nim ww. problemy?
  • Czy jesteście w stanie na swoich telewizorach używając Shielda uzyskać takie same ustawienia obrazu jak w stock'owym OS'ie? U mnie (LG oled) odpalając przykładowo Netflixa czerń jest absolutnie czarna, na Shieldzie przy takich samych parametrach jasności, kontrastu, gammy itd. czerń jest szara.
Z góry wielkie dzięki za pomoc!
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. karta graficzna
  2. folder multimedia
  3. plex złe odtwarzanie 4k
  4. inode
  5. kodek ac3
  6. iCloud
  7. karta graficzna pci
  8. shield
  9. pcie cache
  10. reinstalacja
  11. TS-253D jaki ram
  12. iphone qnap
  13. homekit
  14. browser station
  15. domyślne foldery udostępnione
  16. bibliotek kodi
  17. Kodi shield
  18. jaki model ssd na system
  19. qm-2p-244a ts-253d
  20. zgemma
  21. dysk na system i aplikacje
  22. HD Player
  23. nadmiarowa alokacja
  24. karta pcie system
  25. folder download qnap
  26. 253d qm2-2p-244a
  27. serwer nie jest wystarczająco wydajny