JuRik99

Entry Technician
Q Associate
30 Wrzesień 2021
34
3
8
QNAP
TS-x53D
Ethernet
1 GbE
Witam wszystkich!

Co prawda jestem tutaj nowy i przed zadaniem pierwszych pytań zawsze staram się doczytać jak najwięcej ale nie mam jednoznacznych odpowiedzi, dlatego chciałbym Was prosić o pomoc w kilku kwestiach.

Póki co do swojego QNAP'a wsadziłem tylko 2xHDD w RAID1 (Seagate IronWolf ST4000VN008 4TB) ale chciałbym dorzucić kartę QM2-2P-244A, RAM 8/16 i SSD NVMe (póki co jeden na system, aplikacje, kontenery, VM'ki).

Moje pytania do Was:
  • RAM - czytałem na forum, że głównie polecane są kości Crucial. Faktycznie te wybieraliście? Przy normalnym korzystaniu z serwera + kontenery + VM'ki, wystarczy 8GB czy lepiej od razu 16GB? Używa ktoś dokupionej kości razem ze stock'ową 4GB od QNAP bo czytałem, że różnie to połączenie działa?
  • Karta QM2 i dysk SSD - jak najlepiej ogarnąć instalację systemu + aplikacji na SSD przy korzystaniu z aktualnie posiadanych HDD wyłącznie jako storage (jest już na nich system + aplikacje)?
  • SSD - jaki najbardziej polecacie biorąc pod uwagę PCIe 2x4 w QM2? Na forum przewija się w większości Samsung EVO 960/970. 500GB wystarczy czy lepiej od razu iść w 1TB?
  • Dyski zewnętrzne - podłączone do USB 3.1 pracują u Was 24h/7 czy sporadycznie w przypadku wykonywania backup'ów? Te dyski muszą być dedykowane do NAS?
  • Drugi dysk SSD - warto iść od razu w drugi dysk SSD do cache'a RO?
Z góry wielkie dzięki za komentarze i pomoc!

Wersja oprogramowania Firmware:
Model serwera: QNAP TS-253D
Zamontowałem dzisiaj kartę QM2 razem z Samsungiem 970 EVO Plus, wyciągnąłem dyski HDD, żeby zainstalować system od nowa ale dziwi mnie jedna rzecz:
upload_2021-10-7_22-56-40.png

Ktoś wie czemu dostępny rozmiar przestrzeni dyskowej to tylko ~360GB z ~466GB pojemności? System zajmuje aż 100GB?
Użyłem wolumenu statycznego (inode ustawiony na 4K).
 
Ok, póki co w bardzo dużym skrócie, ponieważ chciałbym się podzielić ze wszystkimi dokładniejszym porównaniem Shield vs ATV 4K 2021 - podsumowując, zostaje z drugim sprzętem.

Zadecydowały następujące rzeczy:
  • super wygodna obsługa dla użytkowników będących w ekosystemie Apple
  • płynność interfejsu + rozdzielczość w 4k
  • homekit + iCloud
  • brak crash'y
  • bezproblemowe odtwarzanie całej mojej biblioteki w Plex, Emby czy Infuse
W wolnej chwili napiszę więcej na ten temat. Jeszcze raz dzięki wszystkim za zaangażowanie!
 
Poruszając jeszcze jedną sprawę, polecilibyście dobry UPS do QNAP'a w granicach 500 zł?
Po małym research'u wpadłem na coś takiego: CyberPower Value Pro 1000VA/550W LCD (VP1000ELCDFR) (ceneo). Ktoś zna/używa?
 
super wygodna obsługa dla użytkowników będących w ekosystemie Apple
i dla mnie to koniec .. :>
nie trawie japka i tyle :p
Ale jeżeli miałbym porównać sam pilot ATV vs Shield to nie uważam, żeby ten drugi był lepszy. Ok, ma podświetlanie (btw. szybko gaśnie i potem trzeba klikać dowolny przycisk, żeby je wzbudzić co może przykładowo przerwać odtwarzanie filmu :p) ale rozmieszczenie przycisków dla mnie nieintuicyjne i kształt samej bryły też niespecjalny. Wyszukiwanie głosowe - no dobra ale ile razy wynik jest nietrafny to... czasem szybciej jest mi swipe'ować na pilocie od apple'a. I dodam, że nie jestem żadnym hejterem androida, ponieważ większość życia przepracowałem na tym systemie.
No ale tak jak pisaliśmy - dla mnie punktem kluczowym było odtwarzanie wszystkiego co mam na NAS'ie. Tutaj ATV radzi sobie fenomenalnie + szybkość wyświetlania miniatur miażdży. Kto wie, może Nvidia rozniesie rynek nowym modelem, jednak póki co cisza na ten temat.
 
@grzenio skąd decyzja o sprzedaży jeżeli można zapytać? :)
zakup apple tv tylko które potrzebowałem jako centrum do homekit i automatyzacji, a że tv mam jeden :) wiec sprawa oczywista
@grzenio jeżeli masz u siebie postawiony jakikolwiek monitoring to chętnie bym się doradził - iść w kamery obsługujące homekit (1) i spiąć je z ATV czy lepiej w te współpracujące z QNAP'em (2) i skorzystać z np. QVR? Jeżeli wariant nr (1) to można nagrywać materiał na NAS'ie?

Poprawcie mnie jeżeli pisze bzdury :p
 
Na pewno działają Dahua IPC-C26 oraz IPC-A46, ale nie wiem czy je gdzieś można jeszcze kupić, bo oni coś tam z nazewnictwem pozmieniali.

Mam też Xiaomi YI Home 1080 z softem YI Hack i do jakiegoś czasu działała dobrze z QVR. Natomiast po którejś aktualizacji QVR są problemy, tzn. kilka razy dziennie przestaje nagrywać, tzn. nagrania są np. przez 2 godziny, potem 30min przerwy, znowu 1 godzina nagrań i kolejna godzina bez nagrań.

Ale nie mam u siebie typowego monitoringu, to raczej jako zabawki traktuję (głównie tą YI Home).
 
  • Lubię to
Reakcje: JuRik99
Hej wszystkim, odświeżę trochę temat bo mam jedno pytanko odnośnie chłodzenia - ktoś może polecić jakiś fajny wentylator USB albo czy jest szansa wymienić fabryczne chłodzenie na np. Be Quiet? U mnie QNAP siedzi w szafce pod TV i temperatury niestety nie są jakieś fajne a wentylator często pracuje głośno.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. folder multimedia
  2. plex złe odtwarzanie 4k
  3. inode
  4. kodek ac3
  5. karta graficzna
  6. homekit
  7. browser station
  8. domyślne foldery udostępnione
  9. bibliotek kodi
  10. Kodi shield
  11. jaki model ssd na system
  12. qm-2p-244a ts-253d
  13. zgemma
  14. dysk na system i aplikacje
  15. HD Player
  16. nadmiarowa alokacja
  17. karta pcie system
  18. folder download qnap
  19. 253d qm2-2p-244a
  20. serwer nie jest wystarczająco wydajny
  21. iCloud
  22. karta graficzna pci
  23. shield
  24. pcie cache
  25. reinstalacja
  26. TS-253D jaki ram
  27. iphone qnap