JuRik99

Entry Technician
Q Associate
30 Wrzesień 2021
34
3
8
QNAP
TS-x53D
Ethernet
1 GbE
Witam wszystkich!

Co prawda jestem tutaj nowy i przed zadaniem pierwszych pytań zawsze staram się doczytać jak najwięcej ale nie mam jednoznacznych odpowiedzi, dlatego chciałbym Was prosić o pomoc w kilku kwestiach.

Póki co do swojego QNAP'a wsadziłem tylko 2xHDD w RAID1 (Seagate IronWolf ST4000VN008 4TB) ale chciałbym dorzucić kartę QM2-2P-244A, RAM 8/16 i SSD NVMe (póki co jeden na system, aplikacje, kontenery, VM'ki).

Moje pytania do Was:
  • RAM - czytałem na forum, że głównie polecane są kości Crucial. Faktycznie te wybieraliście? Przy normalnym korzystaniu z serwera + kontenery + VM'ki, wystarczy 8GB czy lepiej od razu 16GB? Używa ktoś dokupionej kości razem ze stock'ową 4GB od QNAP bo czytałem, że różnie to połączenie działa?
  • Karta QM2 i dysk SSD - jak najlepiej ogarnąć instalację systemu + aplikacji na SSD przy korzystaniu z aktualnie posiadanych HDD wyłącznie jako storage (jest już na nich system + aplikacje)?
  • SSD - jaki najbardziej polecacie biorąc pod uwagę PCIe 2x4 w QM2? Na forum przewija się w większości Samsung EVO 960/970. 500GB wystarczy czy lepiej od razu iść w 1TB?
  • Dyski zewnętrzne - podłączone do USB 3.1 pracują u Was 24h/7 czy sporadycznie w przypadku wykonywania backup'ów? Te dyski muszą być dedykowane do NAS?
  • Drugi dysk SSD - warto iść od razu w drugi dysk SSD do cache'a RO?
Z góry wielkie dzięki za komentarze i pomoc!

Wersja oprogramowania Firmware:
Model serwera: QNAP TS-253D
Zamontowałem dzisiaj kartę QM2 razem z Samsungiem 970 EVO Plus, wyciągnąłem dyski HDD, żeby zainstalować system od nowa ale dziwi mnie jedna rzecz:
upload_2021-10-7_22-56-40.png

Ktoś wie czemu dostępny rozmiar przestrzeni dyskowej to tylko ~360GB z ~466GB pojemności? System zajmuje aż 100GB?
Użyłem wolumenu statycznego (inode ustawiony na 4K).
 
Kolega uprawnienia dla NFS ustawił?

SOA#1 u mnie działa.

Z Shieldem nie miałem pół problemu, jak to mówił Kaczyński - nikt mi nie wmówi że czarne jest czarne a białe jest białe.
 
Mozesz nagrac jakies przykladowe video ktore ci nie dziala i wrzucic tutaj?
Czy jesteście w stanie na swoich telewizorach używając Shielda uzyskać takie same ustawienia obrazu jak w stock'owym OS'ie? U mnie (LG oled) odpalając przykładowo Netflixa czerń jest absolutnie czarna, na Shieldzie przy takich samych parametrach jasności, kontrastu, gammy itd. czerń jest szara.
Teraz kazdy nowy TV ma osobne ustawienia obrazu w zalenosci od zrodla, tzn inne bedziesz mial na HDMI1, inne na HDMI2, a jeszcze inne na TV.
Kwestia ustawien.
 
Kolega uprawnienia dla NFS ustawił?

SOA#1 u mnie działa.

Możesz mniej/więcej opisać swój setup?
upload_2021-11-29_19-7-51.png

upload_2021-11-29_19-7-7.png

Teraz kazdy nowy TV ma osobne ustawienia obrazu w zalenosci od zrodla, tzn inne bedziesz mial na HDMI1, inne na HDMI2, a jeszcze inne na TV.
Kwestia ustawien.
Zgadza się i wychodzi na to, że na HDMI pod którym mam Shielda nie idzie ustawić obrazu 1:1 jak na domyślnym źródle.

Mozesz nagrac jakies przykladowe video ktore ci nie dziala i wrzucic tutaj?
Spróbuje ogarnąć :thumbs-up:
 
Na hdmi musisz ustawić jakość obrazu coś ala optymalny, ale nie wiem jak na LG. Z reguły HDMI są okrojone i lecą tylko na 8bitach, 10 musisz ręcznie włączyć.
 
Ale - idąc dalej, po co PLEX i transkodowanie, skoro odtwarzamy na Shield? Najmocniejszym kombajnie na rynku? Jak dla mnie surowy materiał + kodi lecimy z tematem. To działa!
 
a ja mam debilne pytanie - czemu nie odpalisz KLIENTA plex na SHIELD ?
serwer PLEX lepiej mieć na NASie, blizej zasobów
Myślałem, że sprzętowo w tym przypadku lepiej wypadnie Shield ale spróbuję tak jak sugerujesz.

@pigers A co jeżeli chciałbym odtwarzać media poza domem? Mając serwer Plex'a na Shieldzie transkodowanie nie działałoby lepiej?
 
Ale - idąc dalej, po co PLEX i transkodowanie, skoro odtwarzamy na Shield?
Raz miałem problem .. zainstalowałem VLC na shield , obejrzałem co chciałem , VLC zostawiłem

Czy jesteście w stanie na swoich telewizorach używając Shielda uzyskać takie same ustawienia obrazu jak w stock'owym OS'ie? U mnie (LG oled) odpalając przykładowo Netflixa czerń jest absolutnie czarna, na Shieldzie przy takich samych parametrach jasności, kontrastu, gammy itd. czerń jest szara.
Nie oglądam TV, serio - telewizor jest mi potrzebny jako duży monitor z głośnikami.

Kodi - jeżeli jest to Wasz główny media player to jak ogarnąć w nim ww. problemy?
Po blisko 3-letnim romansie z Kodi, jestem w związku z Emby i nie żałuje ;)

Czemu Plex nie chce totalnie współpracować na takim setupie?
Brakuje mu czasu na przeindeskowanie mediów .. zostaw na noc to mu przejdzie.

Problemem mogą być RAWy/pliki w super wysokiej jakości/kodeku/bitrate - wtedy na pomoc leci wspomniane VLC jako alternatywne odtwarzacz (co ma wady .. nie zapisuje stanu odtwarzania, przewijanie ssie i coś tam jeszcze ..)
no i HDR .. robi robotę ;)
 
A co jeżeli chciałbym odtwarzać media poza domem? Mając serwer Plex'a na Shieldzie transkodowanie nie działałoby lepiej?
klasyka - przekierować porty etc etc - poruszane tyle razy na forum że nie ma co się produkować
Kontekst pytania to głównie transkodowanie. Temat przekierowania portów jest dla mnie oczywisty :thumbs-up:
 
Ok, to jaki masz teraz problem?
Czy zmiana na NFS cos zmienila?
Na czym stoimy?
Zmiana na NFS nic nie dała. Stoimy na tym, że jeden problematyczny plik .mov jestem w stanie odtworzyć w Kodi, Emby. Plex wymięka.
Celeron nie nadaje się do transkodowania .. mógłbyś to obejść kartą graficzną .. ups slot zajęty.
Zgadzam się :thumbs-up: Dlatego myślałem, że mając serwer Plexa na Shieldzie zamiast QNAP'ie, transkodowanie nie będzie takim problemem. Dziwne jest to, że nawet na sztywno nie mogę wymusić tego transkodowania.

Generalnie mam pomysł taki, żeby spróbować jeszcze z ATV 4K 2021 i porównać co w moim przypadku wypadnie lepiej. Wybiorę jedno urządzenie a drugie po prostu oddam.
 
Stoimy na tym, że jeden problematyczny plik .mov
czyli upierasz sie dla JEDNEGO pliku robić sobie problemy ? okej - ja się zmywam :nonono:
Dla jednego "do tej pory znalezionego", ponieważ jestem w trakcie porządkowania całej biblioteki i spodziewam się, że znajdzie się wiele innych plików, z którymi będzie ten sam problem.
 
Na pewno napiszę podsumowanie jak wypracuje sobie opinię. Ja też zawsze byłem uprzedzony (pomijając ceny ich produktów) biorąc pod uwagę naprawdę każdy aspekt danego sprzętu przed zakupem i w momencie jak zacząłem pracę na Macbook'u... przesiadałem się na iPhone'a. Od tamtego momentu moje podejście do sprzętów zmieniło się na zasadzie "usability over configuration". Jestem świadomy ich ułomności w niektórych funkcjach porównując konkurencję ale życie jest sztuką kompromisów i po prostu do tego przywykłem. Do tego bardzo ważny punkt to MOJE potrzeby jak zostało to tutaj wspomniane bo rzecz jasna nie ma sprzętu uniwersalnego.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. karta graficzna
  2. folder multimedia
  3. plex złe odtwarzanie 4k
  4. inode
  5. kodek ac3
  6. 253d qm2-2p-244a
  7. serwer nie jest wystarczająco wydajny
  8. iCloud
  9. karta graficzna pci
  10. shield
  11. pcie cache
  12. reinstalacja
  13. TS-253D jaki ram
  14. iphone qnap
  15. homekit
  16. browser station
  17. domyślne foldery udostępnione
  18. bibliotek kodi
  19. Kodi shield
  20. jaki model ssd na system
  21. qm-2p-244a ts-253d
  22. zgemma
  23. dysk na system i aplikacje
  24. HD Player
  25. nadmiarowa alokacja
  26. karta pcie system
  27. folder download qnap