Pomoc SMB3 i SMB1 w jednej sieci

klimu

Passing Basics
Beginner
22 Grudzień 2020
25
1
3
41
QNAP
TS-x28
Ethernet
1 GbE
Cześć!

Główny NAS to qnap. Na nim są udostępnione udziały użytkownikom. Bez AD, po prostu login i hasło. W ustawieniach min. SMB1, max. SMB3. Czemu SMB1 poniżej.

W sieci są jeszcze stare NAS'y które niestety obsługują tylko SMB1 (Zyxele). Jeden z nich robi jako jedno ze miejsc tworzenia kopii zapasowej plików z qnapa (zamapowany folder z zyxela na qnapie). A drugi zawiera jakieś stare dane używane jeszcze przez użytkowników. Za jakiś czas dane będą tylko na qnapie.

I gdzie problem? Gdy użytkownicy korzystają tylko z qnapa to wszystko jest ok. Natomiast wystarczy jedno otwarcie zasobu zyxela i od razu na qnapie widzę w logach, że ten sam użytkownik próbuje zalogować się do zasobów qnapa loginem i hasłem lokalnego konta na Windowsie zamiast zapisanymi poświadczeniami z qnapa. Po lekkim lagu zasób się otwiera więc Windows używa poświadczeń z qnapa.

Kod:
NAS Name: QNAP-TS-328
Severity: Warning
Date/Time: 2021/07/07 09:02:49

App Name: QuLog Center
Category: Connection Status
Message: [QuLog Center] Failed to log in. User: Pierwszy. Source IP: 10.0.3.3. Connection type: Samba. Check the permissions and the connection.

Problem znika jeżeli na Windowsie login i hasło pokrywają się z poświadczeniami utworzonymi na qnapie. Wolałbym nie zmieniać teraz hurtowo poświadczeń na qnapie na te Windowsowe ani kont lokalnych na komputerach userów. Wyczytałem, że to problem związany z wyłączeniem logowania gościnnego w Windowsie w SMB2 i SMB3.
Jako że dane na Zyxelu przed przeniesieniem na qnapa trzeba dokładnie przejrzeć i przefiltrować (straszny śmietnik) to na razie nie mogę zyxela wypiąć z sieci. W jaki sposób, na ten moment, mogę pozbyć się problemu z logowaniem się użytkowników na qnapie, pomijając wyrzucenie zyxela?

Wersja oprogramowania Firmware: 4.5.4.1715 Build 20210630
Model serwera: QNAP TS-328
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. smb1
  2. smb1 warning
  3. samba wersja