Pomoc SSD Pula systemowa vs awaria RAID0

efpek

Nowy użytkownik
Noobie
18 Grudzień 2022
1
0
1
46
QNAP
TS-453 Pro
Ethernet
1 GbE
Dzień dobry.

Jako że NAS można zainicjować i uruchomić bez żadnych dysków - moje pytanie do praktyków czy ktoś wie jak zareaguje w razie awarii dysku ssd qnap jeżeli pracuje w konfiguracji:

Pula 1 systemowa 2x SSD RAID 0
Pula 2 4xHDD Raid 10

Skoro sam system normalnie potrafi działać bez pul dyskowych (nie zainstalujemy niczego ale działał będzie) to co się stanie w momencie awarii macierzy RAID 0 systemowej? Czy system dalej będzie działał tylko zniknie pula 1 ale da się bezpiecznie odłaczyć pulę 2? Czy też będzie fail totalny i nic nie da się odzyskać z puli 2?

Przerabiał/testował już ktoś taką sytuację?
 
po grzyba RAID 0 ? :O

informacje o puli są zapisane w metadanych na dysku będącym jej członkiem. Inaczej nie mógłbyś przełożyć dysków z jednego nasa do drugiego - w razie migracji.

Jeśli pula systemowa zniknie , system się wywali. Zero dostępu.
 
To jak walnie systemowy, jak można uzyskać dostęp do drugiej puli? Wystarczy wyjąc 4xHDD (jak w przypadku wyżej), postawić system od nowa na nowym dysku, włożyć te cztery z powrotem i odzyskamy dostęp?
 
nie łaska swój temat otworzyć ?
Pigers zapytam, w związku z "awarią" mojego kunapa , utratą woluminu i wywaleniem danych w kosmos , w moim przypadku RAID1 (mirror) się nie sprawdził, jak skonfigurować serwer by dane były zabezpieczone ? Oczywiście rozglądam się za usługami chmurowymi, by dodatkowo zabezpieczyć wrażliwe dane. Jestem w kropce, kolega od recovery powiedział mi, że SSD i TRIM nieodwracalnie skasowały sektory i skaner w hex pokazuje same zera.
Jeśli nie RAID1 to co ? Jak ustawić kunapa by nie obudzić się z ręką w nocniku (ponownie) ?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. system na ssd
  2. qnap raid0 system
  3. ssd na system
  4. system na qm2
  5. awaria qnap
  6. ile dysków na pule systemową