Ts-453d 4gb - jaka rozbudowa

Milamber

Nowy użytkownik
Noobie
11 Wrzesień 2020
4
0
1
43
QNAP
TS-x53D
Ethernet
1 GbE
Cześć.

Stałem się szczęśliwym posiadaczem posiadaczem ts-453d 4Gb. Nigdy nie miałem do czynienia z NAS wcześniej.
Zakupiłem (kanibalizacja z WD my cloud 2 ex) 2 dyski WD Red 8TB.

Urządzenie na lata, więc zaczynam od rozbudowy pamięci do 16GB (2x 8GB).

NAS jest do domu (4 osoby, 4 telefony, 3 laptopy, 3TB danych do backupu, 2TB zdjęć, migawki z jednego laptopa, filmy do TV).

I teraz pytanie co dalej?

Kupić jako 3 dysk SSD czy kartę np. QM2-2P-244A albo QM2-2P-384 i wstawić tam najpierw jeden m.2?
Czy nie warto w to iść w takich zastosowaniach i wystarczy systemowo SSD jako trzeci dysk i potem dokupić zwykłe HDD jako nr 4? Karta to jednak +500/1000 -zł...
Dziękuję za ewentualne sugestie.
pozdrawiam
Radek
 
Musisz się bardziej rozpisać, co chciałbyś tym dyskiem przyśpieszyć. Oczywiście, system przyśpieszysz, ale nie wiem na ile się będziesz logował na Qnapa. SSD jest dobre do wirtualizacji i dla kogoś kto na nasie siedzi całymi dniami - wtedy jest to odczuwalne.
 
Dziękuję za odpowiedź.
Chciałbym by chodziło to po prostu szybko. Szybko wyświetlało zdjęcia itd. Moje pytanie zmierza do ustalenia czy jest sens inwestować w kartę by wpiąć tam dyski SSD, (jak rozumiem da to jeszcze ten efekt, że dysk SSD nie zajmie "normalnego" slota w NAS), czy też nie ma to sensu bo wystarczająco szybki będzie normalny dysk SSD wpięty w kieszeń. Innymi słowy dla zastosowań czysto domowych czy karta i wpięty w nią dysk dadzą jakiekolwiek odczuwalne przyśpieszenie względem dysku SSD w kieszeni?

A może lepiej zainwestować nie w 16GB Ram tylko 32?
 
W Twoim wypadku niewiele to da - musiałbyś z tego zrobić cahce ssd, najczęściej używane zdjęcia wtedy by się tam przeniosły (qtier), ale jak zdjęć będziesz miał dużo i będziesz przeglądał ciągle inne - nic to nie da. Kolejnym wąskim gardłem może być Wifi, bo pewnie korzystasz. Będziesz gdzieś daleko od anteny, słaba jakość połączenia i spadają transfery.
16GB ramu w sam raz, a nawet za dużo jak nie zamierzasz niczego wirtualizować. Myślę, że nawet 8 będzie ok.

Qnap oczywiście szybciej działa jak system jest na SSD, ale mówimy o aplikacjach, ich uruchamianiu - bo magazyny danych jednak trzyma się na HDD (ze względu na duże rozmiary).

Moim zdaniem - w Twoim przypadku nie ma sensu.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. rozbudowa pamięci ram