Pomoc TS-673A wydajność dysków M2 - dlaczego tak słabo

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

JohnyB

Entry Technician
Q Associate
7 Wrzesień 2012
68
1
16
8
QNAP
TS-x73A
Ethernet
1 GbE
Ktoś mi może wytłumaczyć, dlaczego w TS-673A na świeżo zainicjowanym systemie bez utworzonej puli/wolumenów mam takie niskie testy syntetyczne:

1644695270203.png

A może to jest norma dla serii TS-x73A.
Te dyski w PC osiągają bez problemu w testach syntetycznych:
Odczyt sekwencyjny ~3200 MB/s oraz IOPS na poziomie ~300 000.
 
Rozwiązanie
To wszystko tłumaczy. Jest też ta informacja w:

1644696626663.png


Dzięki

PS. Jeśli ktoś ma serię TS-x73A i ma dyski M2 w urządzeniu to poproszę o sprawdzenie testów syntetycznych.
Istotne jest to co w pierwszej Twojej odpowiedzi napisałeś, że te wbudowane M2 są NVMe na PCIE 3.0 ale x1 (1 GB/s) - ja tego nie doczytałem w specyfikacji NAS, więc z tego wynikało moje zdziwienie. Jednakże jako, że sekwencyjny osiąga u mnie ~700 MB/s to nie jest to SATA bo tam przy SATA III maks 600 MB/s. Jednakże jeśli te wbudowane M2 są 1 GB/s to te ~700 MB/s są w mojej ocenie jakieś słabe, tymbardziej jak widać u innych rozpiętość w zależności o użytych dysków jest od ~700 do 780 MB/s.
 
Podłączę się pod temat, ponieważ jestem posiadaczem TS-473A ale na razie bez dysków NVME. Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad zakupem takiego dysku w celu instalacji na nim systemu. Obecnie system mam na dysku 2,5" SSD Crucial MX500. Przed chwilą zrobiłem jego test, a wyniki są następujące:
1644792803090.png


U mnie pomysł instalacji systemu na NVMe podyktowany jest bardziej chęcią "odzyskania" kieszeni na dysk 3,5" HDD aby zwiększyć miejsce na dane. Oczywiście jak system postawię na NVMe to zapewne wyniki będą lepsze (szczególnie IOPS) ale prawdę mówiąc to raczej będzie dla mnie mało odczuwalne.

I teraz powód dlaczego jeszcze nie kupiłem NVMe: po prostu nie wiem jaki. Kiedyś tu na czacie o tym dyskutowaliśmy. Niby bardzo dobrym wyborem jest Samsung 970 Evo, jednak czy to nie przesada ładować taki dysk do TS-473A gdzie mamy tylko PCIe 3.0 x 1? Argumentem który przemawia za tym Samsungiem jest (podobno) niska temperatura pracy więc nie powinno być niespodzianek o których pisze Silas. Tylko czy przy korzystaniu z wbudowanych slotów NVMe PCIe 3.0 x 1 jesteśmy w ogóle w stanie jakikolwiek dysk "podgrzać" tak mocno?
Bo od miesiąca myślę co kupić, a może właśnie ze względu na to ograniczenie, nie ma się co zastanawiać, bo co bym nie kupił to i tak będzie dobre?

Oczywiście jak tylko coś kupię to chętnie podzielę się wynikami testów, ale poradźcie co mam kupić:)
 
A ja mam dyski NVMe na PCIe karcie QM2 - bardzo szybkie. Ale nie mogę ich używac bo 5 minutowy zapis powoduje, że mają temperature 75C i mam utrate danych. Także narzekacie :D
Bardzo dziwne, bo u mnie dyski na karcie PCIe, mają poniżej 30°, przy normalnym używaniu, cały czas (system, aplikacje).
2c9a69c6bff1fa6468531b6874c00e7c.jpg
 
@maks87
Na pewno takie co są na liście kompatybilności, bo jak by były jakieś problemy z urządzeniem to te niekompatybilne będą pierwsze do usunięcia/wymiany. Co do samej wydajności, to jeśli nie chcesz zamontować ich na dedykowanej dodatkowej karcie to nie ma znaczenia jak szybkie są i tak ograniczy je dostępny interfejs na płycie głównej do PCIe 3.0 x1 (1 GB/s). Ja mam KINGSTON SKC2500M81000G i jak widać wyciągają świeżo po instalacji maks 700MB/s (~70% maksymalnej przepustowości dla interfejsu) przy odczycie sekwencyjnym oraz ~140 000 IOPS. Twój Crucial na SATA wyciąga ~88% maksymalnej przepustowości interfejsu. Po wymianie na M2 zyskasz głównie na IOPS wzrost o ~76%.

U mnie te KINGSTON mają przy obciążeniu temp. około 40 stopni C.
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
No jak pisałem, nie liczę na widoczną różnicę w codziennym użytkowaniu. Jeśli chodzi o szybkość to jak piszesz, ograniczeniem jest ten 1GB/s wynikający z płyty, jedynie IOPS pewnie się zwiększy.
I tak się zastanawiam czy zakup np. KIOXIA 1TB M.2 PCIe NVMe EXCERIA - Dyski SSD - Sklep komputerowy - x-kom.pl też będzie dobrym wyborem, czy jednak celować w 970 evo?
 
Z KIOXA kompatybilny z TS-x73A dla 1TB to tylko KXG60ZNV1T02 - spójrz na listę kompatybilności, a ten co podałeś to LRC10Z001TG8.
 
Cały wieczór siedzę i analizują listę kompatybilności dla mojego TS-473A. Niby pozycji jest dużo, ale jak przyjdzie co do czego (czyli cena/jakość) to dalej nie wiem co wybrać.
Na liście jest np. WD Black SN750, ale już wersji SN750 SE nie ma. A szkoda, bo obecnie w xkomie jest na ten dysk dobra zniżka więc za 1TB wychodzi 444zł (normalnie kosztuje 540zł).

Dla dysków 500GB wybór jest taki:
- Kingstone SA2000M8/500G - ok. 270zł
- Crucial CT500P5SSD8 - ok. 290zł
- Samsung 970 Evo Plus - ok. 360zł

Dla dysków 1TB to biorąc pod uwagę mój budżet to w sumie jest tylko ten Kingstone SA2000M8/1000G za ok. 430zł.

No i co tu wybrać?
 
Zakładam, że dużo innych dysków których nie ma na liście kompatybilności również dobrze działa z tym serwerem. Tylko jak potem będzie jakiś problem to przy zgłoszeniu na halpdesk zapewne padnie odpowiedź, że dysk jest niekompatybilny.
 
  • Lubię to
Reakcje: JohnyB
Kilka razy zgłaszałem temat do helpdesku i nigdy nie było problemu z tym, że czegoś nie ma na liście kompatybilności. Po prawdzie to w tym momencie nie mam w serwerze żadnego komponentu który byłby na liście zgodności. Generalnie zupełnie się tym nie przejmuje.
 
To może w takim razie kupić Kingstone SA2000M8/1000G za 430zł zamiast Samsunga 970 Evo Plus 500GB za 360zł? Teoretycznie na papierze Samsung wypada lepiej, ale jak już ustaliliśmy, przy takim zastosowaniu nie będzie to miało znaczenia.
 
W moim przypadku zgłoszenia na HD była odpowiedź, że mam nie kompatybilne dyski i powinienem je w pierwszej kolejności wymienić. Wszystko zależy co zgłaszasz. Dyski zmieniłem i na chwilę obecną problem nie występuje.
Ja również się zastanawiałem na tymi SA200M81000G ale ostatecznie kupiłem nowszy model SKC2500. Tylko ja mogę zastosować go za jakiś czas do innego serwera i stąd wybór na SKC2500.
 
No i wreszcie się zdecydowałem, wczoraj wieczorem zamówiłem, teraz paczka jest w drodze więc na jutro powinno być. A wybór padł ostatecznie na Samsunga 970 Evo Plus 500GB. Dlaczego ten a nie inny?
- jest na liście kompatybilnych dysków więc w razie czego helpdesk nie będzie marudził:)
- ma bardzo dobre parametry, które obecnie nie będą w 100% wykorzystane, ale w razie przesiadki na inny model QNAPa czy decyzji o dokupieniu karty rozszerzeń, to wtedy będę miał już odpowiedni dysk
- podobno się mocno nie grzeje więc nie powinno być problemów z chłodzeniem
- @pigers go polecał :)

Kiedyś już o tym pisałem, że wybrałem ten dysk, miała mi żona pod choinkę kupić jak była promocja przed świętami, ale nie zdążyła:) A potem jakoś mi było szkoda wydać pieniądze i tak zwlekałem z decyzją. A przy okazji skorzystałem z pewnej nowej dla mnie strony co robi cashbacki za zakupy m.in. na allegro więc mi wyszło nawet trochę taniej niż wtedy przed świętami:)
Niby w podobnej cenie wyjściowej (albo niewiele więcej) można by kupić jakiejś innej firmy o pojemności 1TB, ale od kilku lat mam system na SSD 500GB, trzymam tam jakieś "tymczasowe" rzeczy i miejsca wolnego jest aż nadto. Więc nawet jak wreszcie znajdę czas na zabawy z VM to te 500GB wydają się wystarczające.

Jak tylko zainstaluję dysk i skonfiguruję system to zrobię testy i pochwalę się tu wynikami.
 
Ponieważ to mój pierwszy w ogóle dysk NVMe to mam dodatkowe pytanie: instalować na ten dysk radiator czy nie? A jak tak to jaki? W zestawie z QNAPem dostałem takie dwa małe radiatorki, ale prawdę mówiąc nie wiem gdzie miałbym je przykleić do tego dysku.
 
Co robi radiator to dla mnie jasne. Ale ponieważ to mój pierwszy dysk NVMe dlatego pytam bo nie wiem czy przy takich dyskach instalacja radiatora to wymóg czy tylko "dobra praktyka".
A drugie pytanie czyli gdzie instalować. Dysk wygląda tak, jako laik w tym temacie na prawdę nie wiem gdzie powinienem zainstalować radiator. Kupić jeden duży na całość? Czy może kilka małych? W zestawie z QNAPem dostałem takie dwa małe radiatorki, więc może je wykorzystać? Tylko gdzie je zainstalować? Który element się grzeje a który nie?

dysk.jpg
 
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. TS-x73A
  2. TS-673A
  3. ts-873a
  4. ts-h973ax
  5. niekompatybilny
  6. czy 673a
  7. ts-x64 radiator
  8. nvme samsung
  9. EXCERIA
  10. kioxia
  11. nvme ts-473a
  12. ts 473a
  13. lspci