TVS-h874 a 12ta generacja Intela z wyginającymi się procesorami

sirius98

Passing Basics
Beginner
21 Styczeń 2022
18
1
3
47
QNAP
TS-x53D
Ethernet
10 GbE
Stoję przed zakupem TVS-872XT lub TVS-h874 który ma się pojawić pod koniec roku.
jedno dystrybutorzy mówią że już w listopadzie a inni że w styczniu.
Problem w tym że w TVS-h874 ma być 12ta generacja Intela która się wygina.

Procesory Intela mają poważny problem - Tabletowo
Intel skomentował problematyczne chłodzenie procesorów Alder Lake oraz ich wyginanie się
Procesory Intel Core 12. wyginają się podczas pracy. To nie usterka, tak ma być
Procesory Intel "Alder Lake" wyginają się w podstawce. Firma odpowiada na zarzuty

Alder Lake: Intel responds to CPU twists - Overclocking.com
Intel Comments On Alder Lake's Warping and Bending Issues, Mods Void Warranty
Solution to Intel 12th Gen Cooling Problems - Crast.net

Jeżeli mam wydać kilkanaście tysięcy na sprzęt którego wentylator będzie wył jak głupi ze względu na brak prawidłowego styku z CPU to wolę kupić stary model TVS-872XT bazujący na 8mej generacji Intela.
Mam obecnie jednego małego QNAPa i nie mam za wiele doświadczeń w gniazdach Intela i5 i7 montowanych w QNAPach. Czy są one takie same w PCtach stacjonarnych? Dlaczego pytam. Czytając ostatni link który podałem
wszystko zależy od tego jak producent sprzętu skonstruował mocowanie układu chłodzenia. Czy ktoś ma wiedze w tym temacie?
 
QNAP robi zawsze swoje chłodzenie. Często pasywne, a odpowiednio wykonany tunel powietrzny ma chłodzić cały sprzęt. Specjalnie nie przejmowałbym się tym.
 
  • Lubię to
Reakcje: smargul
he ? jakie wyginanie ? kogo pojebało ? mają pecha bo akurat mam 12 gen intela na pokładzie.

1664311090711.png


1664311234328.png


przy normalnie założonym chłodzeniu (mam iCUE H150i RGB PRO XT 3x120mm) nic się nie wygina, trzeba tylko mieć poprawnie złożony zestaw.
a że ludzie się napalili i nie montowali wkładki z usztywnieniem .. to cóż - nie pierwszy raz.

secundo .. to sa posty starsze niż 3 miesiące, do tego czasu zostało to zaadresowane przez producenta procesora, producentów płyt głównych i co ważniejsze producentów chłodzeń.

Jeżeli chodzi o sektor PC, to nie ma obecnie miejsca.
Jeśli mowa o QNAPie, ma on swoje chłodzenie i posty napalonych małolatów zwyczajnie nie mają związku.
:D :D
 
  • Lubię to
Reakcje: pecet
Hmm,

jakie chłodzenie pasywne ? W tych modelach ? No way.

Jest wentylator 60 mm wymuszający przepływ powietrza nad radiatorem.

opera_2022-11-07_20-26-40.png


Tak, wiem, to nie to samo, co zwykły wiatrak na procesorze w PC, ale ta przestrzeń jest bardzo niewielka, więc to maleństwo wyciągnie Kelviny ze środka, przy okazji schaładzając dyski SSD M.2 i pamięci.

Aktualnie zamawiam TVS-H674 (przez chwilę myślałem o wersji 874.ale po namyśle doszedłem do wniosku, że zbędne są mi kolejne dwie zatoki na dyski 3,5". System będzie siedział na dysku M.2 Samsunga 980 PRO 500 GB, do tego mam 4 dyski WD 16 TB w RAID5, więc na "w razie co" 2 wolne kieszenie wystarczą, na chwieja mi 4 ?

S.
 
Jakie są zasady stawiania OSu na dyskach NVME w QNAPach.
Lepiej na dyskach NVME wpinanych w złącza na płycie czy na kartach PCIE. Może OS pozwala postawić OC tylko na jednych z nich bo drugie są do cachu?
Rozumiem że stawiając OS na dyskach NVME lepiej na początku startu nie wpinać dysków 3,5" tylko uruchomić go na NVME kierując się zasadą opisaną tutaj? How to install Qnap QTS OS on NVME M.2 SSD ???
 
jeśli to nie są dane często odczytywane, cache mija się z celem.

no i jest to dość oczywiste , że jak będa tylko dyski NVMe wpięte do systemu to tylko tam się będzie mógł on zainstalować.
 
Jak bierzesz mocnego nasa, to żaden cache - dowal 128GB ramu i problem z głowy. Ofc, QuTS Hero!
 
  • Lubię to
Reakcje: Kong
Jeżeli TVS-h874 obsługuje 64GB RAMu to często jak ładuje się więcej np. 126GB to jest ono obsługiwane?
W tym modelu musiało by być to 2x64GB w DDR4? Musze sprawdzić czy występują.
 
Sorry, myślałem że 4sloty. My bad. 2x32 i Heros na pełnej.
 
Obsługuje do 128 GB RAM.

Szkoda, że są tylko dwa sloty i od razu oba obsadzone.

Dla producenta to lepiej, bo pamięć chodzi dwu kanałowo, ale dla klienta już słabo, bo co ma potem zrobić ze starymi kościami, gdy chce coś dodać ?

Sam męczę sprzedawcę, by je sobie zabrał i dał mi 2 x 32 GB, ale mocno kręci nosem, czytaj : wezmę, ale odliczę jak za stare śrubki ;(

Gdyby QNAP zrobił do sprzedaży 3 wersje pamięciowe, tj. 32 GB, 64 GB i 128 GB do wyboru, to by było fair.

Ich to w sumie niewiele kosztuje (logistyka), a klient miałby wybór.

Ale takie mamy czasy, nie ma fair w handlu, choć myślę, że w tym przypadku to koszt niewielki, a zadowolenie klienta wzrasta.

Choć przy takiej liczbie modeli tworzenie kolejnych podwersji jednak może generować im koszty, wiec poszli na łatwiznę. Klient chce 64 GB RAM ? To sobie kupi i założy.

I to by było na tyle, jak mawiał klasyk ;)

S
 
Dla producenta to lepiej, bo pamięć chodzi dwu kanałowo, ale dla klienta już słabo, bo co ma potem zrobić ze starymi kościami, gdy chce coś dodać ?

Ja swoje sprzedałem na znanym portalu długo czekać nie musiałem.
 
A widział ktoś w sprzedaży pojedynczą kość pamięci SODIMM 64GB DDR4 3200MHz bo wszędzie 2x32GB a w tym modelu można wsadzić 2x64GB?
 
Nie ma czegoś takiego jak 1x64GB Szo-DIMM lub ja nigdy nie widziałem.
 
Ja swoje sprzedałem na znanym portalu długo czekać nie musiałem.
Wiesz, nie każdy ma taki znany portal w okolicy ;)

Dziś dostałem ofertę na pamięci 2 x 32 GB (kompatybilne) : 230 € netto po rabacie ... Nie tanio, a do tego jeszcze zostają mi 2 x 16 GB, a tu chyba nie będzie łatwo je sprzedać...

Biorę serwer z zestawem "firmowym" 2 x 16 GB RAM, choć jeszcze nie wiem, kiedy będzie dostępny, może pod koniec listopada, a może dopiero w lutym :(

S.
 
  • Lubię to
Reakcje: 3Qn
Witam,

wczoraj Mikołaj przyniósł mi paczkę, a w niej TVS-H674 :D

1.jpg


Zdecydowałem się na mniejszy model, z 6-cioma kieszeniami na HDD, zamiast ośmiu.

2.jpg


3.jpg


Dlaczego ? Bo mam w tej chwili 4 dyski WD po 16 TB na dane, dokupiłem Samsung'a SSD 980 Pro na system i myślę, że na razie wystarczy. W razie czego mam jeszcze dwie wolne kieszenie.

Po przyniesieniu paczki do domu, chwila odpoczynku (dla serwera, by nabrał temperatury pokojowej). Wypakowanie z kartona i po szybkiej kolacji otwarcie obudowy (3 śrubki), montaż dysku SSD na system (bez narzędziowy, sprytnie wymyślone, wybaczcie złą ostrość zdjęcia). Ale nie ma tu żadnych śrubek, klikamy w ten niebieski element po lewej stronie, odchyli się w górę, wkładamy dysk do złącza, a naciskając na drugi koniec wszystko ładnie się zatrzaśnie i działa bez problemu.

8.jpg


W komplecie od QNAP dostałem dwa radiatorki na dyski SSD, można to założyć po jednym na każdy dysk :

4.jpg


Ale mam tylko jeden, więc rozważałem różne opcje :

5.jpg


Jedna kostka na pamięci, druga na chip.

6.jpg


Albo dwie na pamięci.

Finalnie ... nie założyłem żadnej, zobaczę, jak to będzie się grzało "w praniu".

W tej chwili jest bardzo OK, podczas pracy (kopiowanie plików) jest tak :

9ICHOwd.png


Podłączenie do sieci i zasilania, guzik Power on i ... Poszło :D

Chwila ciszy, pierwsze piknięcia, na wyświetlaczu komunikat : System booting, potem driver loading. Qfinder szybko znalazł nowy serwer, nawet jeszcze przed pełnym zbootowaniem. Po chwili w przeglądarce zobaczyłem informację, że będzie robiona aktualizacja firmware, kliknąłem OK i poleciało.

Razem trwało to około 10 minut, może trochę dłużej, nie mierzyłem czasu stoperem.

Po aktualizacji instalacja systemu QTS Hero, błyskawicznie, ale w końcu to INTEL i5, a nie 10 letni Celeron :p

Później kilka najpotrzebniejszych aplikacji, w tym HBS3, by szybko skopiować dane ze starego serwera.

Nawet nie wiem, kiedy zegarek zaśpiewał, że już jest północ ;) i czas iść spać, tak szybko to minęło.

Rano przed wyjściem do pracy zajrzałem, co się dzieje z kopiowaniem danych i zauważyłem dwa errory, ale to tylko zbyt mała ilość miejsca w folderze stworzonym dzień wcześniej. Kilka kliknięć, folder powiększony, wznowienie pracy HBS i po problemie.

Zanim wróciłem z pracy dane zdążyły się skopiować, wróć, przywrócić trzy foldery. Dlaczego nie skopiować ? Bo jak zauważył kolega @pigers, w HBS nie da się wybrać folderów do kopiowania ze zdalnego serwera, choć stoi on tuż obok i jest podłączony do tego samego switcha. Taka uroda tego programu. Pozostaje więc opcja Przywróć i "da się" :D

Skontrolowałem postęp prac, dodałem kolejne foldery do przeniesienia i spokojnie mogę iść spać. Danych trochę jest, więc to potrwa. W tej chwili prędkość przenoszenia danych oscyluje pomiędzy 107 a 115 MB/s. Więcej już się nie da, mimo tego, że dyski są szybkie, stary serwer wykorzystuje dwie karty po 1 Gb/s w port Trunkingu, co daje 2 Gb/s, a nowy od razu ma 2,5 Gb/s, a oba są wpięte w złącza 10 Gb/s na switchu Qnap'a. Ale co bym nie robił, to stara platforma nie da rady więcej :(

Jeżeli ktoś ma jakieś pytania o ten model, to zapraszam.

S.

ps. podziękowania dla @Pigersa za wsparcie i tłumaczenie wielu rzeczy ;)
Połączono posty:

Jakie są zasady stawiania OSu na dyskach NVME w QNAPach.
Lepiej na dyskach NVME wpinanych w złącza na płycie czy na kartach PCIE. Może OS pozwala postawić OC tylko na jednych z nich bo drugie są do cachu?
Rozumiem że stawiając OS na dyskach NVME lepiej na początku startu nie wpinać dysków 3,5" tylko uruchomić go na NVME kierując się zasadą opisaną tutaj? How to install Qnap QTS OS on NVME M.2 SSD ???

Witam,

dokładnie tak. Wczoraj tak właśnie zrobiłem, najpierw system na SSD, potem po restarcie dołożenie dysków HDD w kieszeniach, montaż woluminu, folderów udostępnionych i "z dekla". Śmiga, że aż miło patrzeć.

:D

Pozdrówka,

S.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. h874
  2. dysk m2
  3. TVS-h674
  4. TVS-h874
  5. firmware 5
  6. wd gold
  7. QNAP QM2-4S-240
  8. 872XT
  9. migawki
  10. Kingston KC3000
  11. dysk
  12. tl-d800c