Pomoc Witam! pomóżcie proszę!

tomektomek

Passing Basics
Beginner
30 Listopad 2022
11
1
3
48
QNAP
TS-453 Pro
Ethernet
1 GbE
Mam w firmie TS-453A z dwoma dyskami 8TB. użytkownicy skarżą się na wolny dostęp do plików. Zwieksze RAM i dodatkowo chciłbym dołozyć dysk SSD jako pamięć. Czy to bezpolesny zabieg? wkładam i konfiguruję czy wszytko muszę robić od nowa. Nie chce nic namieszć żeby nie stracić danych.
 
router Forti, switch zarządzalny Zyxel
Połączono posty:

położona nowa sieć kat6 i dołożony nowy swictch - uzytkownicy twierdza ze problem zaczał się po remoncie :)
Połączono posty:

bardzo chętnie kogoś podnajmę do rozwiązania problemu. sprawa zrobiła sie pilna
 
Zrób sobie testy najpierw.
1. Iperf między Qnap a klientami - będziesz wiedział czy sieć wyrabia.
2.
cd /share/Public
wget http://io.qnap.net.pl/diskfill.tar.gz
tar zxvf diskfill.tar.gz
chmod +x diskfill.tar.gz
./disk-filltest-64bit -f 1 -S 10240

Sprawdzisz prędkość zapisu/odczytu na dysku.
Zobaczysz co kuleje i gdzie
 
problem jest z wolnym dostepem do plików. kiedyś się klikało i było a teraz sie klika i dłuuuugo czeka.
@tomektomek Sporo tu niedopowiedzeń ale pliki Sold EDGE od początkowych 200kb mogą ważyć po 400MB z tego co czytam w internecie. W zasadzie dla mnie jest dziwne że ktokolwiek tak duże pliki próbuje on-line edytować (ma cierpliwość) ja bym jednak poszukał innego rozwiązania jakieś repozytorium plików/wersjonowanie etc.

Optymalizacja samych projektów SOLD EDGE ;) Siemens DISW
 
Witam,

akurat mam ten serwer pod opieką, więc jak już tu kilku kolegów wspomniało podaj nam najpierw :

1. ile masz RAM aktaulnie
2. masz dyski 8 TB, ale nie wiemy, jakie i ile ?
3. nazwę (to podałeś) i model switcha
4. ilu jest urzyszkodników

Bez tych informacji ciężko Ci sensownie pomóc.

W firmie, którą obsługuję dyski chodziły w RAID 6 (dla bezpieczeństwa danych, wolę wywalić dwa dyski po 200 € za okno, niż orać przywracanie danych z backupu).

PS. O ile masz taki backup ;)

Ale w tym serwerze można zrobić tak : wkładasz dysk SSD, np. Samsunga 860 PRO do kieszeni nr 1, stawiasz na nim system (ustawienia i konta userów możesz wyeksportować wcześniej), potem wkładasz 3 dyski 8 TB do pozostałych kieszeni i robisz z tego RAID5.

Odzyskujesz wszystkie dane z backupu i patrzysz, co to dało.

Na pewno da Ci to większą szybkość działania samego serwera, bo to w końcu już dziadek.

Czy to wpłynie pozytywnie na transfer danych ? Nie mam pojęcia, bo nie znamy twojego switcha. Trunking jest OK, sam go używam w firmie, choć już na innym serwerze, ale to daje tylko wyższą przepustowość danych z serwera do kilku urzyszkodników, nie zwiększy Ci prędkości transmisji danych po sieci.

Ponawiam więc pytanie : opisz nam strukturę swojej sieci ze szczegółami typu :

router XXX model YYY
urzyszkodnicy : 10 szt.
sieć połączona kablem cat.5E/6, długość do najdalszego usera xx m

Wtedy możemy iść dalej, bez zbędnych kosztów, za to z wynikami

:)
 
pamiętam case gdzie pliki CADa ważyły po 3-4 GB ..
Mamy złożenia w SolidWorks po kilkanaście Gb, choćby takie gdy robiliśmy przystanki dla PKM w Gdańsku. To moja robota ;)

Gdansk_PKM_Niedzwiednik_1.jpg
 
No to spieszę z wyjaśnieniami: 2 dyski 8TB WD RED WD80EFZX, RAM 4GB, router FORTIGATE 60E, switche ZYXEL GS1900-24, nowa siec kat 6, odleglosc max 40m. Chyba problem z wolnym dostepem do dyskow poniewaz mam ostatnio takie komunikaty: "Ostrzeżenie 2022-12-14 18:36:53 System 127.0.0.1 Web Desktop Hybrid Backup Sync Job Status [Hybrid Backup Sync] Backup job "Backup 1": The amount of data for backup is slowing down QuDedup. To speed up the process, migrate the HBS application to an SSD volume." chociaż jak byłem teraz w sobotę i był jeden uzytkownik - otwierał rysunki w kilka sekund. Przebuduje chętnie QNAP'a na SSD - a najlepej to ZLECE żeby to wsztko stworzone ze sztuką. Qnap ma bys serwerem plików i kopią bezpieczeństwa. mam tez podłączony dysk USB 4TB na którym tworzy się BACKUP. W chwili obecnej tworzę kopie wszystkiego ale to trwa .....
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. qudedup
  2. 453a
  3. dysk m2
  4. problem z dostępem do plików qnap
  5. jaki router do ont
  6. ssd cache
  7. kontakt
  8. iperf
  9. diskfill
  10. *
  11. raid
  12. repozytorium
  13. chmura
  14. raid5