Zakup QNAP-a do niewielkiej firmy, ale z kilkoma potrzebami; przymiarki do TVS-871U-RP-4G

sylwek

Passing Basics
Beginner
23 Marzec 2016
11
2
3
50
QNAP
null
Ethernet
null
Witam

Przymierzam się do zakupu NAS-a do niewielkiej firmy (kilkanaście osób), ale z kilkoma różnymi potrzebami:
- przechowywanie, archiwizowanie i udostępnianie danych lokalnie i w internecie, załóżmy że do około 10TB
- wykonywanie kopii zapasowych z podstawowego serwera w firmie (2-3 wirtualki Win 2012, baza SQL i Pervasive - obie niewielkie)
- możliwość awaryjnego przeniesienia powyższych wirtualek Windows 2012 w przypadku awarii sprzętowej posiadanego serwera głównego
- monitoring IP - łącznie kilkanaście kamer
- w późniejszym czasie przerzucanie kopii zapasowych w jeszcze inne miejsce poza firmę
- podłączenie NAS-a do ActiveDirectory Win 2012, tak aby wspólnie zarządzać kontami użytkowników
Powyższe potrzeby już zidentyfikowałem, być może jak już NAS się pojawi, to też pojawią się jakieś nowe potrzeby, ale dzisiaj ciężko mi to przewidzieć.

Plan jest taki, aby kupić jak w temacie - TVS-871U-RP-4G i3 oraz:
- rozszerzyć RAM do 20GB (dołożyć 2 x 8GB, np: Crucial CT102464BF160B lub KingSton HX316LS9IBK2/8 - modele podane w zestawieniu: How-To - Przetestowane pamięci RAM do QNAP)
- kupić 8 x HDD po 3-4 TB, zrobić 1 x RAID-5 z 4 dysków do przechowywania i udostępniania danych, 1 x RAID-1 2-dyskowy na system i do kopii zapasowych i ewentualnego postawienia wirtualek i 1 x RAID-0 (lub jako osobne woluminy) z 2 dysków do monitoringu (nie jest to dla mnie jakiś bardzo krytyczny obszar, jedynie wymagający odpowiedniej przestrzeni na dyskach).

Uzasadnienie:
- model TVS, bo chcę mieć możliwość w miarę bezstresowego przeniesienia wirtualek, jeśli zajdzie taka potrzeba lub konieczność,
- wersja U (RACK), bo to RACK... ;) oraz ma zasilanie redundantne,
- procesor i3, bo umożliwia szyfrowanie sprzętowe i jest jednak szybszy od DualCore, a nie jest tak drogi jak i5 lub i7 (a jeśli jednak kiedyś mocy braknie to zmienię procesor na i7) oraz na i3 powinny jakoś działać wirtualki
- nie potrzebuję uruchamiać nic związanego z video, transkodowaniem itp., nawet się na tym nie znam

No i pytania:
- czy powysze założenia i ich uzasadnienie wg Was są sensowne, ewentualnie jakie sugerujecie zmiany?
- jakie dyski kupić? główny nacisk kładę na niezawodność (no i jednak cenę w jakimś stopniu), później dopiero wydajność

Odnośnie dysków:
Wstępnie przymierzałem się do: 4 x WD RED (spięte w RAID-5; udostępnianie danych, żadne większe obciążenia), 2 x WD RED PRO (spięte w RAID-1; system, backup'y serwera, tymczasowe wirtualki), 2 x WD PURPLE (RAID-0 lub osobno; oba do monitoringu IP).

Po poczytaniu forum oraz nie tylko zacząłem mieć wątpliwości odnośnie powyższych wyborów, bo: WD RED jednak nie są aż tak bardzo niezawodne, jak na początku myślałem, ogólnie z WD jest jakiś problem (jakieś podróbki PURPLE?, trochę za dużo marketingu), pytanie czym faktycznie różni się RED PRO od RED?, a jeśli uderzać w jeszcze wyższe modele WD to cena robi się niefajna. Poza powyższym zacząłem mieć wątpliwości, czy używanie w jednym NAS-ie dysków z 3 różnych serii (RED, RED PRO, PURPLE) to jest dobry kierunek?
Alternatywnie mocno zacząłem się zastanawiać nad HGST Deskstar NAS - cena podobna do WD RED, a jednak wydajniejsze, też 3 lata gwarancji i nie znalazłem negatywnych opinii... W takiej sytuacji może wszystkie 8 dysków wrzuciłbym HGST Deskstar NAS (ewentualnie o różnych pojemnościach do różnych potrzeb).
I ostatnie na temat dysków: na pewno nie kupię Seagate, bo wcześniej już zostałem przez tą firmę wystarczająco doświadczony...

Jeśli będziecie mieli jakiekolwiek uwagi lub ich brak (nawet jeśli tylko do wybranego fragmentu) piszcie możliwie szybko, chciałbym zakupu dokonać jak najszybciej...
 
Do VM proponowałbym dysk SSD.
Zawsze możesz później robić automatyczną kopie VM z ssd na hdd.
 
Pięknie dziękuję za tak szybką odpowiedź, proszę o kolejne... ;)

Do VM proponowałbym dysk SSD.
Zawsze możesz później robić automatyczną kopie VM z ssd na hdd.
Przy moich założeniach już nie mam miejsca na osobny SSD do VM.
Tak jak pisałem VM mogę postawić na QNAP-ie jedynie w sytuacji awarii sprzętowej osobnego serwera (mam na nim co prawda 2 x RAID-5 po 3 dyski: SAS 15k i SATA 7,2k) ale mam nadzieję, że ewentualnie przez kilka dni przemęczę się z VM zainstalowanymi na QNAP-ie i dyskach 7,2k.
 
- czy powysze założenia i ich uzasadnienie wg Was są sensowne, ewentualnie jakie sugerujecie zmiany?
Są sensowne ale już na początku rozważałbym zmianę na mocniejszy procesor. i3 to CPU do domowych/biurowych PCtów i nie do końca daje sobie radę z wirtualizacją, tym bardziej 3 maszyn.
- jakie dyski kupić? główny nacisk kładę na niezawodność (no i jednak cenę w jakimś stopniu), później dopiero wydajność
Takie które mają najdłuższą gwarancję i najsprawniejszy RMA. Jakie nie kupisz i tak padną :p

Dysk SSD lub cache na SSD jak wspomniał @unr3al2 znacząco przyśpieszą ich pracę. Rozważ jeden większy dysk single na monitoring i ostatni SSD.
PS
Jeśli będziesz w przyszłości rozważał zmianę proca nie kupuj tego z i3 na start. Lepiej wybrać tego z Pentium G i dokonać podmiany we własnym zakresie. Różnica w cenie zakupu to prawie 50% wydajnego Xeona/i7
 
Jeśli teraz już wykorzystasz wszystkie kieszenie na dyski to myśl o : TVS-1271U-RP.
Ale w sumie ma być to tylko awaryjne urządzenie.
 
Są sensowne ale już na początku rozważałbym zmianę na mocniejszy procesor. i3 to CPU do domowych/biurowych PCtów i nie do końca daje sobie radę z wirtualizacją, tym bardziej 3 maszyn.
Odnośnie procesora, to raczej zostanę obecnie na i3, faktycznie potrzebuję wirtualizować 1 serwer, 2 pozostałe są trochę na dokładkę, a dopłata do i5 jednak trochę wynosi. A jak kiedyś braknie mocy to wymienię na i7 ;)

Takie które mają najdłuższą gwarancję i najsprawniejszy RMA. Jakie nie kupisz i tak padną :p

Dysk SSD lub cache na SSD jak wspomniał @unr3al2 znacząco przyśpieszą ich pracę. Rozważ jeden większy dysk single na monitoring i ostatni SSD.
Noo, super podpowiedź: jeden większy dysk na monitoring - tak proste, a jakie genialne! Kupuję to rozwiązanie :D I mam jeden wolny slot, super.


I proszę napisz proszę jeszcze czy nie ma przeciwwskazań do montowania dysków z różnych serii do jednego NAS-a? Oraz co sądzisz o dyskach HGST Deskstar NAS? Pliiiisssss... :)


PS
Jeśli będziesz w przyszłości rozważał zmianę proca nie kupuj tego z i3 na start. Lepiej wybrać tego z Pentium G i dokonać podmiany we własnym zakresie. Różnica w cenie zakupu to prawie 50% wydajnego Xeona/i7
Tak jak wyżej napisałem, myślę że i3 wystarczy mi teraz i później... Właśnie z tego względu, aby mocy z i3 nie brakło mi na później nie myślę o Pentium G. A jak kiedyś będzie brakowało wydajności - to wymienię i3 na i7.


Pytanie dodatkowe: czy miejsce na 2 wewnętrzne napędy SSD cache mSata można traktować jako osobne VOL-uminy? W takiej sytuacji można by potraktować TVS-871U-RP prawie jako 10-cio dyskowca...
 
I proszę napisz proszę jeszcze czy nie ma przeciwwskazań do montowania dysków z różnych serii do jednego NAS-a? Oraz co sądzisz o dyskach HGST Deskstar NAS? Pliiiisssss...
Są ludowe legendy, że tak chyba nawet lepiej :)
HGST to WD, tylko z inną naklejką - więc sam decyduj. Nie było na nie dużo narzekań więc chyba OK.
Pytanie dodatkowe: czy miejsce na 2 wewnętrzne napędy SSD cache mSata można traktować jako osobne VOL-uminy? W takiej sytuacji można by potraktować TVS-871U-RP prawie jako 10-cio dyskowca...
Jak masz tam takie bajery to SSD jest ci zbędny :) Odpalasz na nich cache.

Jeśli występują jako kolejne sloty sata to możesz je zawoluminować jak każdy inny.
 
Jak masz tam takie bajery to SSD jest ci zbędny :) Odpalasz na nich cache.

Jeśli występują jako kolejne sloty sata to możesz je zawoluminować jak każdy inny.
Niestety nie wiem czy gniazda mSata do cache SSD występują jako kolejne sloty sata, ale zmobilizowałeś mnie aby temat jeszcze raz dokładniej sprawdzić. W artykule po linkiem:
QNAP TVS-871U-RP-i3-4G NAS Server Review
widać, że na płycie głównej faktycznie są 2 gołe porty mSata (i 4 gniazda RAM), więc faktycznie jeśli zajdzie w przyszłości potrzeba przyspieszenia operacji bazodanowych to wtedy dokupię jakiś napęd SSD mSata jako cache.

A więc obecnie odnośnie dysków myślę o:
- 4 x HDD w RAID-5 (udostępniane dane, chmura, ftp., generalnie małe obciążenie),
- 2 x HDD w RAID-1 (system, backupy, ewentualnie w przypadku awarii 2-3 szt. VM),
- 1 x duży HDD (pod monitoring)
- 1 x wolny slot 3,5"
Pozostają mi jeszcze możliwości rozbudowy o:
- 1 x slot 3,5" (może rozszerzenie 4-dyskowego RAID-5, dodatkowy dysk pod monitoring, ewentualnie zmiana RAID-1 z systemem na RAID-5, zobaczy się)
- 2 x wolny slot mSata pod cache SSD np. dla RAID-1 z systemem i VM

Chyba nie jest źle...

Tylko jakie dyski kupić (jakich producentów i jakie serie)? Cały czas mam z tym problem...



Dziękuję bardzo za wszystkie komentarze które się tu pojawiły, nieco uporządkowały moją wiedzę i troszkę zmieniły wcześniejsze przymiarki.
Dzisiaj zamówiłem TVS-871U-RP-i3-4G + 7 x HDD HGST Deskstar NAS 4TB, muszę jeszcze domówić RAM.
A jak będę miał czas to zacznę sprzętem się "bawić", pewnie pojawią się jeszcze jakieś pytania "co i jak" ;)
 
  • Lubię to
Reakcje: nightcom
Ładna maszynka będzie B-)
mam nadzieję, że się nie zawiodę :D

a Ty masz również niezłe sprzęciki: [TS-253A 2x1TB 4GB RAM] [TVS-471-i3 4x3TB 16GB RAM]
ten drugi, to prawie to samo co ja będę miał, jedynie inna obudowa i mniej zatok
 
Dzieki, fakt zadowolony jestem z niego, z 253A tez ale on bardziej zaprzągniety jest jako muł do torrentów, notesa, web ftp dns server...jak bym sie uparł to wszystko bym postawił na TVS'ie ale po co :) on ma wazniejsze zadania hehe. Co do rożnic to nie mam mSATA a tak poza to prawie to samo...no nic owocnej zabawy życze ;)