Pomoc Zasilacz buforowy i komunikacja z QNAP zamiast UPS

radzio6

Passing Basics
Beginner
26 Kwiecień 2012
11
1
8
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Witam,
Czy ktoś korzysta z zasilacza buforowego zamiast UPS do podtrzymania NASa w przypadku braku zasilania i posiada jakieś rozwiązanie komunikujące się i wyłączające QNAPa?
Generalnie samo podłaczenie zasilacz buforowego nie jest problemem ale nie wiem jak zrealizować komunikację pomiędzy zasilaczem buforowym i Qnapem, tak aby podobnie jak w przypadku korzystania z UPSa, NAS był wyłaczany np. po 5 minutach braku zasilania.

Domyślam się, że będzie trzeba użyć jakiś mikrokontroler (esp8266, arduino czy raspberry pi itp.) który będzie mierzył napięcie i komunikował się np przez USB z Qnap dając poweroff.
Ewentualnie w drugą stronę - przez Cron w Qnap sprawdzać na mikrokontrolerze napiecie i w przypadku zmiany wyłączać Qnapa.

Może ktoś ma sprawdzone rozwiązanie i mógłby się podzielić?
Osobiście jestem laikiem w tym temacie.
 
QNAP korzysta z NUT Network UPS Tools - Welcome
jeśli tylko Twoje urządzenie będzie gadało zgodnie z w/w programem, to powinno być dobrze.
No właśnie zasilacz buforowy ma podpiętą baterię i daje tylko napięcie na wyjściu i nic więcej, nie ma żadnego wyjścia komunikacyjnego dlatego trzeba wstawić jakiś mikrokontroler ( pewnie coś w stylu arduino, raspberry pi, esp itp), który będzie sparwdzał napięcie i informował Qnapa albo go od razu usypiał itp.... Niestety nie mam wiedzy w temacie mikrokontrolerów i dlatego zapytałem czy ktoś już takiego tematu nie przerabiał i mógłby podzielić się rozwiązaniem.

Czytałem gdzieś, że ktoś w ten sposób komunikuje się ze swoim NASem i poprzez komunikację USB pomiędzy mikrokontrolerem a NASem przy użyciu json usypia/wyłącza swojego NASa.
 
Nie łatwiej było by Ci oszacować ile wytrzyma USP bez prądu 1 skryptem/serwisem sprawdzać czy router jest osiągalny jak nie to po czasie mniejszym niż czas kiedy ostatni raz router był widoczny (5 minut) wyłączyć nas. skrypt, cront ping ale może ktoś zaproponuje inne lepsze rozwiązanie.
 
Nie łatwiej było by Ci oszacować ile wytrzyma USP bez prądu 1 skryptem/serwisem sprawdzać czy router jest osiągalny jak nie to po czasie mniejszym niż czas kiedy ostatni raz router był widoczny (5 minut) wyłączyć nas. skrypt, cront ping ale może ktoś zaproponuje inne lepsze rozwiązanie.
Router + QNAp oba są wpięte do zasilacza buforowego, trzeba by pingować inne urządzenie ale wtedy to może być mylne...

Kiedyś miałem router (Mikrotika), który mierzył napięcie i ładnie mnie emailowo informował o spadku napiecia na baterii zasilacza buforowego. W ten sposób skryptem z routera mógłbym się po ssh skomunikowac z QNAPem i go wyłaczyć. Niestety nowy Mikrotik nie obsługuje tego feature z pomiarem napięcia.
Poczytam jeszcze o tym Network UPS Tools...

W załączeniu przykładowe foto zasilacza buforowego.
 

Załączniki

  • szafkowy-zasilacz-buforo_5490.jpg
    szafkowy-zasilacz-buforo_5490.jpg
    80,1 KB · Wyświetleń: 29