Pomoc Zawieszenie (freeze) przez SMB na otwartych plikach

BartoszC

Nowy użytkownik
Noobie
5 Czerwiec 2021
7
1
3
QNAP
TS-x31
Ethernet
100 Mbps
  • ·
  • TS-x31
  • ·
  • 100 Mbps
  • ·
  • zawsze najnowszy, chociaż czasem daje mi to nieźle popalić...
Witajcie koleżanki i koledzy,
Jestem świeżym forumowiczem, ale przeszukałem trochę forów i tematów i nic nie znalazłem na temat takiego zjawiska.
Od bardzo niedawna, (dużo się działo, przeszedłem Qlockera i sam nie wiem, czy zmiana nastąpiła przed czy po) mam problem z dostępem do plików zarówno z Eksploratora, jak i już z aplikacji przez SMB.
Wszystko działa płynnie, dopóki nikt nie ma otwartego pliku do którego próbuję uzyskać dostęp.
Dawniej błyskawicznie uzyskiwałem wiadomość np. z Worda, że użytkownik xxx ma otwarty plik, podobnie w przypadku AutoCADa, eksplorator informował tylko, że plik jest tylko do odczytu.
Obecnie jakakolwiek akcja na choćby najmniejszym, kilkunasto kB pliku powoduje przywieszenie eksploratora i programu próbującemu uzyskać dostęp do pliku na kilka minut. Niby nic wielkiego, ale przy kilkuosobowym zespole pracującym wspólnie na plikach można dostać szału.
Problem występuje z różnych komputerów (wszystkie Win10, aktualizowane na bieżąco), nie kojarzę, żebym wprowadzał jakiekolwiek znaczące zmiany w konfiguracji ani komputerów, ani QNAPa.

Wersja oprogramowania Firmware: 4.5.3.1670 Build 20210515
Model serwera: QNAP TS-831X
 
  • ·
  • TS-x31
  • ·
  • 100 Mbps
  • ·
  • zawsze najnowszy, chociaż czasem daje mi to nieźle popalić...
3 jeżeli dobrze zrozumiałem - najniższa SMB 1.
 

Załączniki

  • Zrzut ekranu 2021-06-05 232858.png
    Zrzut ekranu 2021-06-05 232858.png
    72,6 KB · Wyświetleń: 107
  • ·
  • TS-x31
  • ·
  • 100 Mbps
  • ·
  • zawsze najnowszy, chociaż czasem daje mi to nieźle popalić...
@pigers jesteś Wielki! Działa jak ta lala - dziękuję serdecznie, jeśli będziesz kiedyś w okolicy Ostrowa Wlkp., to zapraszam na kawę!
SMBv1 przydawała się jeszcze z rok temu dla dwóch dziadków które stały w firmie do obsługi archaicznego oprogramowania, ale teraz już wyłączam zgodnie z sugestią.
 
  • ·
  • TS-x31
  • ·
  • 100 Mbps
  • ·
  • zawsze najnowszy, chociaż czasem daje mi to nieźle popalić...
Nie strasz, bo się nie boję ;-) a propozycja kawy, na dojście do siebie, po brataniu się z Móżdżkami jest aktualna.

Wysłane z mojego SM-G780F przy użyciu Tapatalka