Pomoc Zmiana HDD na SSD w TS-253D (single drive)

can5ona

Passing Basics
Beginner
16 Sierpień 2015
13
3
3
QNAP
TS-x53D
Ethernet
1 GbE
Witajcie.

Mam TS-253D z IronWolfem 4TB w środku.
Co tu dużo mówić - od zawsze wkurzała mnie jego głośność.

Obecnie mam możliwość wymiany na SSD 4TD i chciałbym to zrobić.
Nie wiem jednak, jak się do tego zabrać.
W Qnapie mam tylko tego jednego IronWolfa (żadnych RAID-ów itd.). Po prostu trzymam tam multimedia do odtwarzania po LAN-ie na KODI-m/Infuse.
Nigdy nie robiłem takiej operacji.
Rozumiem, że łatwo nie będzie i nie mogę teraz do drugiej zatoki wsadzić SSD i zrobić jakiejś kopii mirror, aby potem po prostu wyciągnąć HDD i koniec?

Jeżeli nie, to chciałbym przynajmniej wiedzieć, co mnie czeka, kiedy wyciągnę HDD i wsadzę brand new SSD.
Wszystko, co do tej pory zrobiłem (apki QTS, konta użytkowników i ich ustawienia) zniknie, czy cały "system" jest przechowywany w jakiejś pamięci wewnętrznej Qnapa, a nie na dysku?
 
System masz zainstalowany na dysku! Po zamianie dysków 1 HDD na 1 SSD czeka cię ponowna instalacja wszystkiego..... Dlaczego chcesz mieć tylko jeden dysk w swoim Qnapie jak możesz mieć nawet 6?
 
  • Lubię to
Reakcje: can5ona
  • ·
  • QuTS hero x86_64
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
  • 88 rdzeni i jeden rdzeń kręgowy
Kwestia tylko zeby jedyna partycja ktora rozszerzysz to byla ta właściwa. I nie zmieniac wielkosci tych pozostałych. Ewentualnie pozniej można z konsolki zrobić resize.
 
  • Lubię to
Reakcje: can5ona
Co tu dużo mówić - od zawsze wkurzała mnie jego głośność.
Myślałem że tylko ja mam ten problem, mimo że kupiłem dysk po bardzo pozytywnych ocenach użytkowników. PC nawet jak od czasu do czasu musi pomielić dyskiem, jest prawie bezgłośny. A NASa mam ochotę wystawić za okno albo szczelnie obłożyć jakąś matą wygłuszającą.
Ten nas ma 2 zatoki a nie 6 ;)
Można w PCIE dołożyć kartę QM2 i wtedy masz dodatkowe 2-4 porty na dyski M.2.
Tak się zastanawiałem czy włączenie cachingu z użyciem takiego SSD nie rozwiązałoby choć częściowo problemu z głośnym mieleniem dysku. Ale biorąc pod uwagę koszt karty, to jeśli nie masz potrzeby na wykorzystanie więcej niż jednego HDD, możesz iść w SSD 2.5". Mimo wszystko kupno tak pojemnego SSD to jest spora kwota. Jeśli już się na to decydować, to może warto rozważyć znacznie szybszy interfejs, a nie stare wolne SATA.

Co do oryginalnego pytania, widzę że tu na forum jest duże parcie na stawianie systemu od zera po kupnie nowego urządzenia. Nie jestem jeszcze pewien czy to ogólna praktyka na QNAPach czy przyzwyczajenia z Windowsa, gdzie format C: był swego czasu odpowiedzią na wiele pytań. Sam po migracji HDD do nowszego serwera i szukam sposobu jak się bezpiecznie przenieść z systemem i aplikacjami na SSD, którego nie miałem w poprzednim urządzeniu.
 
Jesli nie zamierzasz pozbywac się starego HDD to ja bym proponował:
1. Wyjąc stary HDD
2. Włożyć nowy SSD i zainstalowac system
3. Włożyć stary HDD do 2giej zatoki i dołączyć w ustawieniach
Nie używam wielu aplikacji, ale np Qfile tym sposobem działa mi dalej bez żadnych zmian (zdjęcia z telefonow zrzucają się na dysk do starych folderów na HDD).
System jest na SSD to przez większość czasu dysk jest cichy i dużo szybociek działa, a dodatkowy HDD zawsze może się przydac jako tańszy magazyn na rzadziej używane dane.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. zmiana dysku
  2. instalacja
  3. system ssd
  4. jak zainstalować system na QM2
  5. instalacja dysków
  6. system na QM2
  7. Ts-253d
  8. stawianie systemu
  9. system ssd m2
  10. kodi
  11. ssd ts-253d
  12. ssd na system
  13. partycja