Pomoc Odzyskanie danych

slawson

Passing Basics
Beginner
4 Listopad 2008
14
1
3
54
Warszawa
QNAP
TS-x59 Pro II
Ethernet
1 GbE
Witam Was serdecznie

niestety długo się nie nacieszyłem dobrze działającym TS-410 ;(
( 3.1.2_Build1014, 2x1TB Seagate, RAID1, ext4)
wczoraj wieczorem nastąpił przykry wypadek. Mianowicie podczas wgrywania danych na TS nagle QNAP zniknął z sieci. Połączenie NAS do routera było, sprawdziłem na 2 jego kartach, jednak żadnymi narzędziami (putty, WinSCP, Finder, ftp ...) nie udało mi się do niego dostać. Nie pomagało wyłączenie i włączenie urządzenia. Cały czas było tak samo. Po kilkudziesięciu straconych minutach i próbach zdecydowałem się reset. Po tej operacji TS wstał, pokazał poprawnie RAID1, status dysków ok. Oczywiście userzy i dane zostały "wymazane". Jednak w informacji o RAID wyświetla mi informację o tym, że dysk ma 915 GB, wolnych jest o połowę mniej. Taka informacja jest zgodna z prawdą, bo było ok 500 GB danych wgrane. Czyli jednak te dane są. Czy istnieje jakaś możliwość odzyskania tych danych ? Było tam sporo avi, które można mieć jeszcze raz, ale wgrałem tam ok 4 GB zdjęć, które miały być bezpieczne jak nigdy.... Nie spodziewałem się, że może się coś takiego stać :(
Spróbowałem podpiąć dyski do Win XP, przez Explore2fs widzę 3 partycje: hdc1,hdc3 i hdc4. Pierwsze dwie są puste, na ostatniej są: home, lost+found, opt, usr.
Taka sama sytuacja jest przez Ext2IFS.
Niestety nie jestem specem od linuxa, uruchomiłem z płyty ubuntu, jednak nie widziałem dysku SATA, choć w BIOS jest.
W jaki sposób mogę się dostać do moich danych ?

z góry dziękuję za chęć pomocy i poświęcony czas
pozdrawiam
 
Jeżeli pokazuje właściwie, że jest zajętość - dane powinny pozostać, Spróbuj zalogować się do QNAP'a przez ssh pogrzebać w /share ewentualnie w /share/MD0_DATA - gdzieś tam muszą być dane, prawdopodobnie w katalogach o takich samych nazwach jak wcześniej działały udziały Samby. Podłączanie pojedynczego dysku RAID1 do komputera i montowanie jest możliwe - ale nie jest takie proste. Kiedyś robiłem coś takiego, lecz wymagana znajomość działania raid programowego pod Linux'em
 
Wielkie dzięki @jarlath <brawo> <brawo> <brawo>

Zupełnie niepotrzebna była moja panika. Tak jak napisałeś wygrzebałem dane. Zgrałem na kolejny dysk, i spróbuję postawić tą 410 od nowa.

Jeszcze raz Wielkie Dziękuję !!!!
 

Mogą Cię zainteresować

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Montowanie dysku