Krzysztoff

Entry Technician
Q Associate
22 Listopad 2018
37
0
6
30
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Witam,
Od niespełna roku korzystam ze swojego NAS-a w pełnej okazałości. Wszystko jest pokonfigurowane, VPN-y itd.
Do NAS-ów przekonałem się tak bardzo, że obecnie na głównym komputerze siedzi tylko system i programy, a wszystkie dane (sporo tego :p) są na serwerze.

Na razie siedzi tam 1x 4TB WD RED HDD. Chciałbym dołożyć do drugiej zatoki SSD aby zainstalować na nim system. Chcę uzyskać lepszą responsywność systemu i większą ciszę. Przeszkadza mi to głównie w nocy gdy śpię. Niestety NAS jest w tym samym pokoju, a nie mam możliwości przestawienia w inne miejsce. Czy coś takiego jest możliwe?

Wersja oprogramowania Firmware: 4.5.1.1495
Model serwera: QNAP TS-251A
 
Coś takiego nie wchodzi w grę. Żeby z SSD uzyskać 4TB + na system to muszę móc wolną ręką wydać około 2k, a jak na razie to tyle nie mam.

Może inaczej- nie chodzi mi o całkowitą ciszę. Nawet gdy system będzie na SSD i dyski będą spiętę w RAID-a 0 to HDD działa wtedy kiedy SSD?
 
Ah no tak. Zapomniałem. Przecież każdy ma 10k do wydania na koncie...

W takim razie czy usypianie dysku (czy tam spin down) w godzinach 23:00-7:00 znacznie zmniejszy jego żywotność?

To w zasadzie rozwiązanie ostateczne, ale nie wiem czy na 100% je zastosuję.
 
usypianie dysków = kłopoty, nie polecam - chyba ze masz kopię danych z tego dysku i jesteś jej pewien ;)
przerzuć nasa do szafy w przedpokoju i masz spokój.

Jeśli szukasz opcji żeby przerzucić system z HDD na SSD - nie ma
zaorać postawić od nowa (no zakładając że masz kopię ustawień systemowych) to trochę szybciej.

w sumie należy się warn za nie użycie szukajki .. ale mam dzisiaj lenia :p
 
  • Haha
Reakcje: Silas Mariusz
Ja mam system na SSD + 3xHDD na dane, ale w sumie nie wiem czy to działa cicho czy nie (nie zwracam na to uwagi), bo QNAP jest w innym pomieszczeniu. Jednak to nie będzie działało tak jak chyba myślisz, czyli jak masz system na SSD a dane na HDD, to w nocy dysk HDD i tak będzie pracował. Rozwiązaniem na to może być to co piszesz, czyli usypianie HDD ale zapewne negatywnie wpłynie to na żywotność - ale w jakim stopniu to nie powiem bo się nie znam:)

Może inaczej- nie chodzi mi o całkowitą ciszę. Nawet gdy system będzie na SSD i dyski będą spiętę w RAID-a 0 to HDD działa wtedy kiedy SSD?
Absolutnie nie rób RAID-0 - bo i po co? Nic sensownego nie zyskasz, a będziesz miał potem problem przy jakiś ewentualnych zmianach dysków czy (odpukać) uszkodzeniu któregoś dysku.
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. usypianie
  2. ts-251a