krzycho1989

Passing Basics
Beginner
28 Lipiec 2018
15
2
3
34
Czyżowice
lindom.pl
QNAP
TS-x51+
Ethernet
1 GbE
Cześć, szukam dysków do QNAP TS-673. Myślę o dwóch dyskach M2 pod system plus dwóch HDD.
Co byście wybrali?
Jakie DYSKI HDD kupić jakiem marki najlepiej się sprawdzają typowo do magazynowania danych? Producent/ modele?

DYSKI HDD o pojemności 4 lun 6 TB.

Pozdrawiam
 
Przygotuj się na przegrzewanie dysków M2 w tym modelu. Ja mam TS-473 i miałem z tym problem. Bardzo słabo jest tu rozwiązana wentylacja przestrzenie w której są dyski M2. W pierwszej wersji próbowałem chłodzenia pasywnego, czyli na dyski M2 założyłem zwykłe radiatory pasywne. Ale to się nie sprawdzało system się przegrzewał, szczególnie na jednym dysku i po przekroczeniu 75 stopni, wywalał błędem. Dopiero po montażu aktywnych radiatorów problem zniknął
Icy Box Radiator aktywny do dysku M.2 (IB-M2HSF-703) - Morele.net

Ale z ich montażem to też była rzeźba bo standardowo nie ma gdzie ich podłączyć. Trzeba kupić rozgałęziacz zasilania wentylatorów (4-pin) i wpiąć go albo do wentylatora obudowy, albo do wentylatora CPU. Ja chyba się podpiąłem do wentylatora obudowy.
https://allegro.pl/oferta/rozdzielacz-splitter-lacznik-hub-5-x-4pin-pwm-12999365310
 
  • Lubię to
Reakcje: 3Qn
gkowal A jak używasz tych dysków? Masz tam tylko system czy są wykonywane na nich jakieś operacje?
Co to za dyski, jakie modele?
Co byś polecał jeżeli chodzi o HDD?
 
System stoi na dwóch dyskach M.2 Crucial MX500 500GB CT500MX500SSD4 połączonych w RAID 1 - https://forum.qnap.net.pl/threads/ts-473-i-dyski-ssd-m-2-sata-2280.27643/
Ze względu na finanse najpierw to był jeden dysk, a po pewnym czasie dokupiłem drugi taki sam i przebudowałem system na RAID 1. Na SSD nie używam żadnego rozwiązania typu Cache lub Qtier bo w domowych potrzebach poza stratą miejsca na dysku SSD nie widziałem żadnych plusów w tych rozwiązaniach. Na SSD stoi tylko system z zainstalowanymi aplikacjami.

Dyski HDD mam takie jakie akurat były w domu na składzie i nie są to dedykowane rozwiązania do NAS, ale dobrze służą. Jeden ma już nalatane 75 000 godzin pracy (~8,5 lat) i nie chce paść. Ale na nim są akurat rzeczy nieistotne, które mogą zostać utracone.

No i mam dodatkowo rozbudowany RAM o dwie kości 16GB CRUCIAL CT16G4SFD824A, czyli łącznie mam 36 GB (2x2 + 2x16), o czym pisałem tu - https://forum.qnap.net.pl/threads/ts-473-vs-2x16gb-ram.24573/
 
  • ·
  • TS-x69L
  • ·
  • 1 GbE
  • ·
  • QNAP: 4.2.1 Build 20160601 S: DSM 6.0.1-7393 Update 2
OK, teraz wszystko jasne. Ja wsadziłem od razu HDD i SSD. Teraz SSD jest jako "Przyspieszenie z użyciem pamięci podręcznej"
 
Przygotuj się na przegrzewanie dysków M2 w tym modelu. Ja mam TS-473 i miałem z tym problem. Bardzo słabo jest tu rozwiązana wentylacja przestrzenie w której są dyski M2. W pierwszej wersji próbowałem chłodzenia pasywnego, czyli na dyski M2 założyłem zwykłe radiatory pasywne. Ale to się nie sprawdzało system się przegrzewał, szczególnie na jednym dysku i po przekroczeniu 75 stopni, wywalał błędem. Dopiero po montażu aktywnych radiatorów problem zniknął
Icy Box Radiator aktywny do dysku M.2 (IB-M2HSF-703) - Morele.net

Ale z ich montażem to też była rzeźba bo standardowo nie ma gdzie ich podłączyć. Trzeba kupić rozgałęziacz zasilania wentylatorów (4-pin) i wpiąć go albo do wentylatora obudowy, albo do wentylatora CPU. Ja chyba się podpiąłem do wentylatora obudowy.
https://allegro.pl/oferta/rozdzielacz-splitter-lacznik-hub-5-x-4pin-pwm-12999365310
No nie wiem póki co mam M.2 Samsung Evo 970 i temperatura oscyluje w okolicy 44*C vanilla bez jakiegokolwiek radiatora a w obudowie są jeszcze T400 i T600 więc śmiem twierdzić że kubatura jest dogrzana xD skąd aż tak wysokie temperatury? kultura pracy również zależy od samego dysku producent/model.
 
3QN ale ty masz chyba nowszy model TS-x73A (z 'A' na końcu w nazwie) i tu chłodzenie tych dysków jest lepiej rozwiązane. Ja piszę o starszym modelu TS-x73.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. dyski cache
  2. dyski m2
  3. dysk m2
  4. Radiator
  5. Wentylacja
  6. dysk
  7. ssd cache do domu
  8. gdzie kupić dyski
  9. qtier
  10. QNAP TS-431 XeU jakie dyski
  11. dyski m.2
  12. samsung 970