Przy piwie Jaki NAS do domu?

ozyryssg

Passing Basics
Beginner
1 Grudzień 2015
29
5
3
64
QNAP
HS-251
Ethernet
1 GbE
Obecnie używam Zyxela NSA-325 v2, ma już dobrze ponad rok i nadszedł czas na zmianę.
Zyxel nie pasuje mi też z tego powodu, że ze względu na hałas, stoi w garażu.
Teraz zastanawiając się nad zakupem nowego NAS-a rozważałem zakup HS-251, właśnie ze względu na komfort i możliwość trzymania NASa w salonie (plus za HDMI).
Czytając forum mam coraz większe wątpliwości.
HS-251 ma tylko 1Gb RAM, piszecie, że to o wiele za mało do "normalnej" pracy , nawet w domu.
Ja potrzebuję NAS-a do przechowywania własnych zdjęć i filmów (FullHD), Filmów nagranych z netu i TV SAT (FullHD) , muzyka - oczywiście wszystko to poza tym, że ma być chronione przed utratą (RAID) ma też być dostępne z mojej sieci domowej. Dobrze było by gdyby było też dostępne dla mnie od strony Netu (prywatna chmura).
Ważne jest też by sprawnie działało transkodowanie.
I tu pojawia się problem RAM-u.
Czy naprawdę HS-251 nie da sobie rady z zadaniami jakie przed nim stawiam?
Jeśli nie to może TS-251- kupiłbym go z 1 Gb i wymienił pamięć na 8Gb (był tu taki post i te *Gb można kupić w dobrej cenie ..QNAP TS-251-1G czy QNAP TS-251-8G ) ?
Ale jak z hałasem wytwarzanym przez ten NAS (dyski to WD 2TB seria do NAS-ów, WD20EFRX i WD20EURS ) ?
Proszę o opinię fachowców .
 
HS-251 ma tylko 1Gb RAM
Są wersje z 2GB ramu, sam posiadam taki.
Ważne jest też by sprawnie działało transkodowanie.
Transkoduje ale szału nie będzie :)
Jeśli nie to może TS-251- kupiłbym go z 1 Gb i wymienił pamięć na 8Gb
To jest to samo urządzenie tylko RAM większy. Jak ci bez znaczenia jest jego wygląd to bierz TS.
Ale jak z hałasem wytwarzanym przez ten NAS
A to zależy. Jeden nie słyszy - dla drugiego za głośny :)
 
Za transkodowanie odpowiada procesor wiec ilosc RAMu nie ma tu wiekszego znaczenia.
 
Za transkodowanie odpowiada procesor wiec ilosc RAMu nie ma tu wiekszego znaczenia.
No to biorąc pod uwagę to co piszesz lepszy procesor ma chyba Ts-251, a już zdecydowanie lepszy bo czterordzeniowy Ts-253PRO.
Jak spisuje się w multimediach TS-253PRO?
 
TS-251 i HS-251 to te same urządzenia poza wymiennym RAMem i typem obudowy. Tak 253 jest wydajniejszy.
 
Tylko gdzie i za ile można go kupic?
Z tego co wiem to super nowosc jeszcze nie dostępna, a i nie wiadomo ile będzie kosztować?

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka
 
1. Co do "komfortu trzymania NASa w salonie"... W moim S w ogóle nie słyszę wentylatorów, które zagłuszane są przez pracujące dyski (WD RED). Podejrzewam, że w QNAP'ach wygląda to podobnie, więc ewentualna korzyść z zakupu pasywnie chłodzonego serwera jest moim zdaniem zerowa. I tak wszystko rozbije się o to jak duży masz salon i jak słyszalne będzie "chrupanie" HDD'ków. Inna sprawa, że nie wiem jak głośne musiałyby być dyski, by nawet w salonie ich praca mogła przeszkadzać.

2. Co do transkodowania... Ja co prawda żadnego QNAPa nie mam, ale wielokrotnie na tym forum czytałem, że nawet na TS-x51 wypada to "różnie" (choćby w tym wątku pojawia się stwierdzenie "szału nie ma)". Nie rozumiem więc sensu brnięcia w serwery z i5/7 za 4-5k+ zł jeśli można podobny efekt uzyskać na dodatkowym playerze za kilkaset złotych. Tym bardziej, że technologia idzie do przodu i nawet jeśli dzisiaj transkodowanie działa, to jutro może się to zmienić (=> łatwiej wymienić prosty player niż cały serwer).

Podsumowując... Jeśli jedynym powodem zmiany ZyXELa na coś nowego ma być absolutna cisza i transkodowanie, to radziłbym kupić jakiś pasywny odtwarzacz za ~300zł. Wyjdzie taniej i lepiej...
 
Ja co prawda żadnego QNAPa nie mam, ale wielokrotnie na tym forum czytałem, że nawet na TS-x51 wypada to "różnie" (choćby w tym wątku pojawia się stwierdzenie "szału nie ma)". Nie rozumiem więc sensu brnięcia w serwery z i5/7 za 4-5k+ zł jeśli można podobny efekt uzyskać na dodatkowym playerze za kilkaset złotych.
Gdzie ty widziałeś x51 za 5k+ ? Jak @spietrza je za niecałego tysiaka nawet na forum sprzedaje.
Jeśli jedynym powodem zmiany ZyXELa na coś nowego ma być absolutna cisza i transkodowanie, to radziłbym kupić jakiś pasywny odtwarzacz za ~300zł. Wyjdzie taniej i lepiej...
Oczywiście jeśli przyjmujesz że x51 to ponad 5 tyś zł - to zgodzę się.

Idąc dalej jak już rzuciłeś hasło to podaj przykład takiego urządzenia za 300 zł który lepiej poradzi sobie z transkodowaniem od w/w NASów.
 
Transkodowanie jest dalekim priorytetem, cisza jest ważna , ale bez przesady.
Priorytety podalem w pierwszym poscie i Zyxel ich nie zaspokajają.

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka
 
Gdzie ty widziałeś x51 za 5k+ ? Jak @spietrza je za niecałego tysiaka nawet na forum sprzedaje.
Sam napisałeś, że z transkodowaniem na Celeronach "szału nie ma". Wyciągnąłem z tego wniosek, że dla bezproblemowego odtwarzania wymagany jest i3/5/7 a to już min. 3,5-4k zł (albo i lepiej, nie śledzę cen na bieżąco). Moim zdaniem dużo ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest zakup oddzielnego playera (którego dodatkowo taniej/łatwiej wymienimy za kilka lat gdy np. technologia pójdzie do przodu i pojawią się nowe standardy czy kodeki, których nasz obecny player czy NAS wtedy nie uciągnie).
Idąc dalej jak już rzuciłeś hasło to podaj przykład takiego urządzenia za 300 zł który lepiej poradzi sobie z transkodowaniem od w/w NASów.
Wybór jest ogromny, więc ciężko mi podać przykład konkretnego urządzenia. Ale żeby nie szukać daleko poleciłbym choćby WD TV Live...
Mam takie urządzenie od min. 5 lat i nie spotkałem się jeszcze z żadnym filmem, którego by nie odtworzyło. Wszystko łyka bez zająknięcia, nawet kilkudziesięciogigabajtowe BR ISO. Dodatkowo odtwarzacz jest niewielki i zupełnie bezgłośny. Nie ma co prawda możliwości zainstalowania na nim Kodi, ale bezproblemowo współpracuje z Video Station (na tablecie uruchamiam DS Video, wybieram film i klikam "odtwórz na zewnętrznym playerze" - odtwarzanie rozpoczyna się po kilku sekundach).
Odtwarzacze na Androidzie też są pewnym rozwiązaniem (sam mam też Minixa w innym mieszkaniu), ale nie jest to już tak bezproblemowe rozwiązanie jak na WuDeku (z którego korzysta mi się o niebo lepiej, Minixa kupiłem tylko do oglądania filmów poza LANem). Czasem zdarzają się problemy z kodekami czy sprzętową akceleracją (czy jak to się tam nazywa) - wybieram film, wyświetla się czarny ekran i muszę zmieniać z MediaCodec na coś innego.
 
Sam napisałeś, że z transkodowaniem na Celeronach "szału nie ma".
Tak napisałem bo tu jakieś mega wymagania są stawiane. Celeron radzi sobie z tym bez problemu - pod warunkiem że nie zawalamy go innymi zadaniami. Ludzie na Atomach w S odpalają Plexydupeksy i działa, więc tu będzie jeszcze lepiej.
Wybór jest ogromny, więc ciężko mi podać przykład konkretnego urządzenia. Ale żeby nie szukać daleko poleciłbym choćby WD TV Live...
Mam takie urządzenie od min. 5 lat i nie spotkałem się jeszcze z żadnym filmem, którego by nie odtworzyło.
Odtworzenie filmu a jego transkodowanie w locie to dwie różne bajki i nie mieszajmy ich tutaj.
Na x51 odtwarzając w Kodi materiał FHD CPU się nawet za bardzo nie ma czym zająć.
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Wybór jest ogromny, więc ciężko mi podać przykład konkretnego urządzenia. Ale żeby nie szukać daleko poleciłbym choćby WD TV Live...
Mam takie urządzenie od min. 5 lat i nie spotkałem się jeszcze z żadnym filmem, którego by nie odtworzyło. Wszystko łyka bez zająknięcia, nawet kilkudziesięciogigabajtowe BR ISO.
Jeśli kupisz HS-251 i nie będziesz na nim nic innego uruchamiać to też będzie działać idealnie. A nowe wersje, które wchodzą na rynek bez problemu łykają 4K.
 
Ale Panowie mylą odtwarzanie z transkodowaniem więc w sumie nie wiem o co pytają i czego oczekują. Więc taka gadka ...
 
Odtworzenie filmu a jego transkodowanie w locie to dwie różne bajki i nie mieszajmy ich tutaj.
Na x51 odtwarzając w Kodi materiał FHD CPU się nawet za bardzo nie ma czym zająć.
Ok... Cofam wszystko to, co do tej pory mówiłem.

Do tej pory myślałem, że korzystając z HDMI i odtwarzając film w Kodi obciążamy procesor tak samo jak podczas oglądania tego samego filmu przez sieć (i wykorzystując transkodowanie). Skoro jest inaczej, to używanie QNAPa zamiast playera w niektórych sytuacjach może być lepszym rozwiązaniem. Dlaczego w niektórych? Bo moim zdaniem w sypialni dalej się to nie sprawdzi (wolę postawić chrupiącego NASa w dużym salonie, a w sypialni przed snem obejrzeć film na idealnie cichym playerze).
 
I tu kolego malinowy pojawia Ci się fantastyczny scenariusz, który zaaplikował @mariuszsal. Załatwiłem mu w okazyjnej cenie HS-251. Mariusz przypiął go zdalnie do swojego NAS'a a w środku zainstalował dysk SSD. Cicho... i mega duże możliwości.
 
Jeśli kupisz HS-251 i nie będziesz na nim nic innego uruchamiać to też będzie działać idealnie. A nowe wersje, które wchodzą na rynek bez problemu łykają 4K.
Raczej skłaniam sie do ts-251, chociaż wolałbym wersję z (+), ale kiedy bedzie dostępna?

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Fujitsu Qnap TS-439 Pro II