Kupno kolejnego QNAPa - co wybrać? 453D vs 653D vs 473A

Moim zdaniem to jest pytanie z gatunku czy Windows postawić na systemie FAT czy NTFS. Jeśli odrzucisz główne ograniczenie systemu FAT w postaci że maksymalna wielkość pliku nie może przekroczyć 2 GB (co w dzisiejszych czasach dla plików multimedialnych oczywiście jest problemem) to z punktu widzenia GUI oba systemy są praktycznie dla Ciebie przezroczyste. Zastanów się jak często schodzisz na poziom systemu operacyjnego aby wykonać specyficzne operacje dla danego typu systemu plików. Domyślnie używasz NTFS bo jest bardziej przyszłościowy.

Podobnie jest z QTS i Hero. Osobiście gdybym stawiał NAS'a od początku to poszedł bym w kierunku HERO jako system bardziej przyszłościowy. I tak prawdopodobnie większość operacji będziesz robił poprzez GUI. A jeśli uważasz się za zawansowanego użytkownika to przynajmniej będziesz miał możliwość nauczenia się nowych rzeczy.

Jeśli będziesz się migrował z dyskami z innego NAS'a stojącego na QTS to raczej nie masz wyboru i idź w kierunku systemu QTS. Raczej nie pchaj się w konwersje systemów plików bo to zawsze jest ryzyko. Raczej mało kto na dobrze działającym Windowsie zmienia system plików. Prędzej system stawia od nowa, a ważne dane przenosi bokiem.

Co do wydajności Hero to w trakcie instalacji włącz minimum rzeczy i to co możesz uruchomić później, zostaw na później. Chodzi mi tu głównie o kompresję danych która jest dostępna w Hero. Może się okazać że jak uruchomisz dużo aplikacji, dokerów i innych pierdół to zabraknie ci mocy, którą będziesz tracił na kompresję danych. W końcu TS-473A to chyba najsłabszy z modeli które mają dostępny Hero.

Dodatkowo jesteśmy w ciekawym momencie wydań systemów. OTS w starej wersji 4.x jest stabilne i sprawdzone. Nowa wersja 5.x jest nowa i sporo się w niej dzieje i na dzisiaj bym się w nią nie pchał. Podobnie jest dla Hero. Nowego 5.x jeszcze nie ma, dopiero chyba jest w planach. Więc moim zdaniem instalacja QTS 5.x jest na dzisiaj większym ryzykiem niż instalacja Hero 4.x

To takie moje przemyślenia.
 
A zapytam z ciekawości, ponieważ stoję przed podobnym wyborem, wybierając 473A na jakie oprogramowanie się zdecydowałeś? na Hero czy na QTS?
Hero raczej do firmy gdzie jest potrzebna niezawodność i bezpieczeństwo. Do domu nie ma raczej sensu. Raz że trzeba najlepiej 32GB RAM do tego kości ECC co sprawia że ich koszt jest co najmniej x2 koszt 32GB non-ECC to 700zł

Ale to kupując np takiego 473A to trzeba od razu wiedzieć czy będzie się używać hero czy qts i rozne pamięci tam wstawiać? czyli jak kupię 473a z 32GB RAM to jeszcze trzeba zwrócić uwagę jakie to kości pamięci?
Moim zdaniem to jest pytanie z gatunku czy Windows postawić na systemie FAT czy NTFS. Jeśli odrzucisz główne ograniczenie systemu FAT w postaci że maksymalna wielkość pliku nie może przekroczyć 2 GB (co w dzisiejszych czasach dla plików multimedialnych oczywiście jest problemem) to z punktu widzenia GUI oba systemy są praktycznie dla Ciebie przezroczyste. Zastanów się jak często schodzisz na poziom systemu operacyjnego aby wykonać specyficzne operacje dla danego typu systemu plików. Domyślnie używasz NTFS bo jest bardziej przyszłościowy.

Podobnie jest z QTS i Hero. Osobiście gdybym stawiał NAS'a od początku to poszedł bym w kierunku HERO jako system bardziej przyszłościowy. I tak prawdopodobnie większość operacji będziesz robił poprzez GUI. A jeśli uważasz się za zawansowanego użytkownika to przynajmniej będziesz miał możliwość nauczenia się nowych rzeczy.

Jeśli będziesz się migrował z dyskami z innego NAS'a stojącego na QTS to raczej nie masz wyboru i idź w kierunku systemu QTS. Raczej nie pchaj się w konwersje systemów plików bo to zawsze jest ryzyko. Raczej mało kto na dobrze działającym Windowsie zmienia system plików. Prędzej system stawia od nowa, a ważne dane przenosi bokiem.

Co do wydajności Hero to w trakcie instalacji włącz minimum rzeczy i to co możesz uruchomić później, zostaw na później. Chodzi mi tu głównie o kompresję danych która jest dostępna w Hero. Może się okazać że jak uruchomisz dużo aplikacji, dokerów i innych pierdół to zabraknie ci mocy, którą będziesz tracił na kompresję danych. W końcu TS-473A to chyba najsłabszy z modeli które mają dostępny Hero.

Dodatkowo jesteśmy w ciekawym momencie wydań systemów. OTS w starej wersji 4.x jest stabilne i sprawdzone. Nowa wersja 5.x jest nowa i sporo się w niej dzieje i na dzisiaj bym się w nią nie pchał. Podobnie jest dla Hero. Nowego 5.x jeszcze nie ma, dopiero chyba jest w planach. Więc moim zdaniem instalacja QTS 5.x jest na dzisiaj większym ryzykiem niż instalacja Hero 4.x

To takie moje przemyślenia.



Ale właśnie jakbyś miał doradzić komuś kto dopiero wchodzi w NAS, to raczej stawiałbyś na Hero tak?
 
ja bym raczej pokazał w strone QTS - HERO ma większe wymagania sprzętowe
 
ja bym raczej pokazał w strone QTS - HERO ma większe wymagania sprzętowe

poleciłbyś bardziej QTS tak? ale nawet zakładając, że na danych bardzo zależy i że miałby być użytek firmowy?
 
tak i co w tym złego ?
QTS jest dłużej na rynku niż HERO

nic złego, ja po prostu zapytałem, może zdziwiony ponieważ większość osób uważa, że hero lepszy. Ale nic w tym złego tylko dopytałem. A nie ma problemu jednak z tym cichym uszkodzeniem plików?
 
może zdziwiony ponieważ większość osób uważa, że hero lepszy.
uprzejmie proszę o porównanie :> bo wiem że jest więcej userów QTS niż hero i to tak wielokrotnie.

A nie ma problemu jednak z tym cichym uszkodzeniem plików?
EXT4 jest podatne. Musisz miec niesamowitego pecha żeby to dotarło do Ciebie. Myśle że to jakies 5% całego rynku NASów.
 
A zapytam z ciekawości, ponieważ stoję przed podobnym wyborem, wybierając 473A na jakie oprogramowanie się zdecydowałeś? na Hero czy na QTS?
Hero raczej do firmy gdzie jest potrzebna niezawodność i bezpieczeństwo. Do domu nie ma raczej sensu. Raz że trzeba najlepiej 32GB RAM do tego kości ECC co sprawia że ich koszt jest co najmniej x2 koszt 32GB non-ECC to 700zł

Ale to kupując np takiego 473A to trzeba od razu wiedzieć czy będzie się używać hero czy qts i rozne pamięci tam wstawiać? czyli jak kupię 473a z 32GB RAM to jeszcze trzeba zwrócić uwagę jakie to kości pamięci?

Tak trzeba od razu wybrać które pamięci. Tak naprawdę Hero pójdzie na zwykłych pamięciach jednak w razie błędów szlag trafi dane. Chodzi o to że "Pamięć ECC ma rozszerzoną szynę danych, którą przesyłane są nadmiarowe dane kontrolne, umożliwiające korygowanie błędów polegających na przekłamaniu 1 bitu" w systemie HERO jest to bardzo istotne. Jak nie masz pamięci ECC to bez sensu stawiać HERO które ma być bardziej bezpieczne dla danych.

tu masz opis dokłądny systemu QTS HERO

QuTS hero | System operacyjny oparty na systemie plików ZFS | QNAP
 
co miesięcznie daje ok. 27kWh - nie mało
Trochę ponad 17zł miesięcznie, pff moja szafa wcina średnio 230W (a latem jak się odpali klima to do 1kW dobija).
Ale z tego co mi się kojarzy, to musiałbym formatować wszystkie dyski, a tego nie mogłem zaakceptować, bo w nowym QNAPie używam dysków przeniesionych ze starego, oczywiście z ważnymi dla mnie danymi.
A nie wiem też jak to z RAMem jest: to nie trzeba jakiś innych kości mieć aby Hero działało?
No tak - HERO to ZFS a do ZFS najlepiej pamięci ECC i DUUŻO pamięci :)

Ogólnie zamiast Hero wolałbym kasę wydać na dobre dyski + ssd na system i aplikacje albo na qnapa z większą ilością miejsc na dyski.
 
TS-473A to na razie tylko pudełko. Czy razem z zakupem pudełka planujesz zakup nowych dysków, czy też przeniesienie starych z innego pudełka? Czy od razu planujesz rozszerzenie RAM'u, czy też stawiamy system na bazie, czyli na 8GB RAM. Jeśli na bazie to faktycznie 8GB będzie za mało.

Z drugiej strony odnoszę wrażenie że zależy Ci na niezawodności systemu dlatego myślisz o Hero. Za rozbudowę RAM'u o 32GB zapłacisz pewnie tyle co za przeskoczenie na model z 6-ma kieszeniami czyli TS-673A. Wtedy pozostając przy OTS masz dodatkowe 2 kieszenie na backup tego co masz w pozostałych czterech. Pracujesz na QTS ale nadal masz możliwość migracji do Hero jeśli do niej dojrzejesz. A backup na tych dwóch dyskach na systemie QTS będzie bezpieczniejszy niż brak backupu na systemie Hero.

Jeśli to twój pierwszy QNAP to zacznij od QTS bo to dla Ciebie będzie bezpieczniejsze i na pewno większa społeczność ten system zna.
 
  • Lubię to
Reakcje: jerry1333
TS-473A to na razie tylko pudełko. Czy razem z zakupem pudełka planujesz zakup nowych dysków, czy też przeniesienie starych z innego pudełka? Czy od razu planujesz rozszerzenie RAM'u, czy też stawiamy system na bazie, czyli na 8GB RAM. Jeśli na bazie to faktycznie 8GB będzie za mało.

Z drugiej strony odnoszę wrażenie że zależy Ci na niezawodności systemu dlatego myślisz o Hero. Za rozbudowę RAM'u o 32GB zapłacisz pewnie tyle co za przeskoczenie na model z 6-ma kieszeniami czyli TS-673A. Wtedy pozostając przy OTS masz dodatkowe 2 kieszenie na backup tego co masz w pozostałych czterech. Pracujesz na QTS ale nadal masz możliwość migracji do Hero jeśli do niej dojrzejesz. A backup na tych dwóch dyskach na systemie QTS będzie bezpieczniejszy niż brak backupu na systemie Hero.

Jeśli to twój pierwszy QNAP to zacznij od QTS bo to dla Ciebie będzie bezpieczniejsze i na pewno większa społeczność ten system zna.

No tak racja, ale boję się tego cichego uszkodzenia plików, bo jeśli dobrze rozumiem, jeśli to by nastąpiło to żaden backup nie pomoże ponieważ w każdym miejscu ten sam plik będzie już uszkodzony tak? dobrze myślę?
A co do pytania czy przenoszenie czy nowy, właśnie nowy dlatego się zastanawiam, pewnie gdybym już miał wszystko na QTS to bym się nie zastanawiał.

A możecie mi wyjaśnić dlaczego ogólnie rzecz biorąc większość opinii sprowadza się do tego że do domu QTS do firmy HERO? ten Hero jest jeszcze w czym bezpieczniejszy niż system plików ZFS? ma jakieś inne dodatkowe zabezpieczenia czego nie ma QTS?
 
Polecam ZFS, ale wymaga sporo ramu.
 
Polecam ZFS, ale wymaga sporo ramu.

No ale faktycznie w praktyce, już nie oceniając teoretycznie, tylko praktycznie w praktyce ten ZFS sprawdza się lepiej? przy QTS faktycznie jest problem z systemem plików lub uszkodzeniem danych czy to tylko teoria?
 
Po braku zasilania w QTS masz sprawdzanie czystości plików, w QuTS nie. Dodatkowo deduplikacji i kompresja - +-35% zaoszczędzonego miejsca na SSD. Inna struktura / filozofia puli / wolumenów. Raz w tygodniu sprawdzanie danych i ewentualna naprawa, ZIL i sporo innych udogodnień. Ale ramu wypada mieć sporo, minimum 32gb (to też zależne od pojemności dysków)
 
Po braku zasilania w QTS masz sprawdzanie czystości plików, w QuTS nie. Dodatkowo deduplikacji i kompresja - +-35% zaoszczędzonego miejsca na SSD. Inna struktura / filozofia puli / wolumenów. Raz w tygodniu sprawdzanie danych i ewentualna naprawa, ZIL i sporo innych udogodnień. Ale ramu wypada mieć sporo, minimum 32gb (to też zależne od pojemności dysków)
No ale skoro po braku zasilanai sprawdzanie w QTS to chyba lepiej, czy nie? a za resztę wypowiedzi dziekuję, faktycznie sporo tych różnic.
A obsługa dla amatora jest podobna czy jednak Hero jest bardziej zaawansowany a co za tym idzie trudniejszy w obsłudze?
 
Nie jest trudniejszy w obsłudze, ale wypada zrozumieć na czym polega ZFS, żeby wiedzieć jak ustawić / skonfigurować dyski. QuTS niczego nie musi sprawdzać, bo tam się nic nie psuje;p a zwykły musi przeskanować. Taki detal.
 
Nie jest trudniejszy w obsłudze, ale wypada zrozumieć na czym polega ZFS, żeby wiedzieć jak ustawić / skonfigurować dyski. QuTS niczego nie musi sprawdzać, bo tam się nic nie psuje:p a zwykły musi przeskanować. Taki detal.

Dzięki za info. Dalej nie jestem pewien co zrobić, bo nie chciałbym za miesiąc czy dwa zmieniać systemu plików, raczej skupię się na jednym. Może jeszcze ktoś coś podpowie to będzie łatwiej zdecydować co lepsze konkretnie dla mnie
 
Zwykły QTS.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. ts-251A ram
  2. TS-473A
  3. ts-251a
  4. karta graficzna
  5. 251A
  6. QuTS hero
  7. Wentylacja
  8. karta hdmi
  9. x53d nvme
  10. ecc i non ecc
  11. QNAP TS-453D 16GB RAM
  12. 473a
  13. 453a
  14. Podział ssd
  15. dysk na system i aplikacje