Kupno kolejnego QNAPa - co wybrać? 453D vs 653D vs 473A

Mogę w sklepie też od razu kupić z jedną kością 16GB, z tym nie ma problemu.

Wracając do BF: myślicie, że na model 453D albo 473A mogą być jakieś dobre promocje? Ktoś kojarzy jak to było w latach ubiegłych?
I sam sobie odpowiem, co udało mi się co nie co dowiedzieć. Podobno jest już lista modeli które będą w promocji na BF i są tam raczej słabsze modele. Z tych co mnie interesują to tylko 453D się łapie, ale ceny które poprzednio podałem to podobno już uwzględniają te promocję.

Co do ilości RAM, to na 100% wiem, że chcę 16GB. Tylko czy dla 453D jest sens brać jedną kość 16GB aby (być może kiedyś) dołożyć drugą 16GB. Czy w ogóle to tak zadziała i czy kiedyś będę miał takie potrzeby?
 
W VM ogranicza Cię de facto ram. Więc dla mnie 32 to minimum A mam w każdym serwerze 64. Nawet w 675 64;)
Pamiętaj o jeszcze jednej różnicy - w 473a masz już dwa sloty na m.2 mimo iż x1 czyli 1000mbit, ale liczy się IOPS.
Więc - ten nas to de fato 6bay - czyli odpowiednik 653d.
 
Co do ilości RAM, to na 100% wiem, że chcę 16GB. Tylko czy dla 453D jest sens brać jedną kość 16GB aby (być może kiedyś) dołożyć drugą 16GB. Czy w ogóle to tak zadziała i czy kiedyś będę miał takie potrzeby?
Wait wait wait
Musisz się liczyć z tym, że procesor Intel w tym modelu oficjalnie wspiera tylko 8GB RAM. Spotykam się natomiast z użytkownikami, którzy mają 32GB RAM - i wszystko działa. Jednak jeśli zgłosisz jakikolwiek problem na support to zostaniesz odrzucony.

Czy ja bym szedł w 473A? Nie jak mnie nie stać to nie. 453D jest wystarczająco spoko nawet z 8GB RAM.

Natomiast jeśli miałbym troche więcej kasy to szedłym nie tylko w TS-473A ale nawet w coś wyżej. Sprawy sobie nie zdajesz jakie to daje możliwosci, jak Plex jest ciekawy i etc....
 
  • Lubię to
Reakcje: Ice
@Ice - masz rację. Tylko czy do moich zastosowań to 32GB czy nawet więcej RAMu będzie potrzebne?
@Silas Mariusz - wiem o ograniczeniu 8GB, ale z forum wiemy, że 16GB też działa. Co do 473A lub wyżej - chętnie, ale jak pisałem, w tle jest jeszcze kasa. Więc 473A z 16GB RAM to max na daną chwilę co rozważam.
Plex? Wiem, że jest ciekawy, na obecny 451A też używam i działa.
 
Cieszę się że pytanie zadajesz tu, a nie na jakiś facebook'u.
Słuchaj, cokolwiek nie wybierzesz to i tak będziesz wygrany. Bo sprzęty, które wymieniasz są wydajne, dają duże możliwości. Więc jeśli tylko klikniesz przycisk "Kup" to możemy Ci pisać: gratulacje.
Enjoy!
 
Tak nie chwaląc forum czy coś, ale nie ma drugiego takiego miejsca w pl internecie. Generalnie, skok na pewno będzie a CPU sporo wydajniejsze. A i m.2 zrobi robotę, czy ssd.
 
TS-473A wydaje się fajną alternatywą. Osobiście mam starszy model TS-473 i właśnie mocno zastanawiam się kiedy mam się podbić do wersji QTS 5.0. W grę wchodzi możliwość wzrostu wydajności, bo rzekomo stoi to na źródle linuxa 5.10 który to był optymalizowany pod procesory AMD. No i właśnie tu jest główna wątpliwość, czy na początku nie będzie jakiejś wtopy w wydaniu QNAP'a bo chyba nie ma możliwości powrotu do wersji 4.x.

I na razie w tym okresie przejściowym zwracałbym szczególną uwagę na TS-473A w połączeniu z QTS 5.0
 
Trochę offtop, ale sami zaczęliście:)
Cieszę się że pytanie zadajesz tu, a nie na jakiś facebook'u.
Tak nie chwaląc forum czy coś, ale nie ma drugiego takiego miejsca w pl internecie.
Co prawda nie jestem jakiś stary, ale dobrze pamiętam czasy kiedy czas w internecie spędzało się na czytaniu lub pisaniu na różnych forach. Dzisiaj to wszystko przeszło na różne grupy na fb i uważam to za bardzo duży minus.
Dlatego nawet nie wiecie jak się cieszę, że jest to forum, gdzie można poczytać wiele ciekawych rzeczy, zdobyć fajną wiedzę, a w przypadku różnych problemów, dostać od ręki pomoc w ich rozwiązaniu. Chociaż czasem jak pytam o banalne rzeczy to boje się co @pigers odpisze:)

U mnie kiedy wieczorem dzieci już śpią a ja na spokojnie zasiadam do kompa to sporo czasu spędzam właśnie na tym forum oraz na drugim moim hobby a więc forum SSC - te dwa fora to jest prawdziwy relaks po całym dniu:)

A wracając do tematu wyboru, poprzedni QNAP czyli 453A się sprzedał, więc na 100% muszę coś kupić. Ale dzisiaj już chyba za późno na dalsze zastanawianie się czy kupić dobry ale tańszy 453D czy bardzo dobry ale droższy 473A:) Jak to mówią: prześpię się z tematem i jutro do niego wrócę.
I na razie w tym okresie przejściowym zwracałbym szczególną uwagę na TS-473A w połączeniu z QTS 5.0
Poruszyłeś ważną kwestię: czy kupując teraz nowego 453D lub 473A będzie tam QTS 5 czy jest szansa na czwórkę?
 
rzeczy to boje się co
4275.gif
@pigers odpisze
upload_2021-11-4_8-50-27.jpeg
 
@pigers mam nadzieję, że się nie obraziłeś za ten mój żart w Twoją stronę i dalej można liczyć na Twoją fachową i szybką pomoc tutaj na forum (a i zdarzyło się, że przez teamviewer mi pomagałeś)?

Słuchaj, cokolwiek nie wybierzesz to i tak będziesz wygrany. Bo sprzęty, które wymieniasz są wydajne, dają duże możliwości. Więc jeśli tylko klikniesz przycisk "Kup" to możemy Ci pisać: gratulacje.
Przycisku "kup" co prawda nie kliknąłem bo zamówienie składałem w formie mailowej, ale właśnie to zrobiłem i przelew poszedł. Tak więc możecie gratulować ;)

Decyzja jak widać nie była łatwa, wykonanie przelewu tym bardziej, ale po konsultacjach z żoną (która jest farmaceutką, więc jak to w reklamach jest "przed użyciem skonsultuj się z farmaceutą") zamówiłem 473A z jedną kością 16GB. Szkoda, że dzień wcześniej się nie zdecydowałem bo sprzęt byłby u mnie już na weekend, a tak to dopiero dotrze zapewne w poniedziałek. No ale te kilka dni poczekam aby z jeszcze większą radością przystąpić do konfiguracji.
Także @pigers, przygotuj się na nową porcję moich (czasem lamerskich) pytań :)
 
  • Wow
Reakcje: jerry1333
No i nowy zakup dzisiaj dotarł. Na razie wyjęty z pudełka, montuję zaraz dyski, podpinam i ruszam z konfiguracją.

Jeszcze raz dzięki wielkie wszystkim za pomoc i dyskusję.
 

Załączniki

  • 20211108_211517.jpg
    20211108_211517.jpg
    3 MB · Wyświetleń: 73
  • Lubię to
  • Wow
Reakcje: Ice i jerry1333
Bardzo dobry wybór, byłem przekonany że wersja 653D jest dla mnie do domu jednak po pracy w firmie na 673A kupiłem 473A właśnie dotarł do mnie dzisiaj. Ale nie kosztuje on 4000zł można go kupić taniej. Moja konfiguracja

upload_2021-11-9_22-56-30.png
 
Ja swojego w wersji z jedną kością 16GB kupiłem dokładnie za 3870zł brutto. Czy gdzieś można taniej? W zeszłym tygodniu nigdzie taniej nie było, a to i tak mocno wynegocjowana przeze mnie cena.

Ja własnie się "bawię" nowym QNAPem i muszę powiedzieć, że w porównaniu do 453A widać różnicę w działaniu. Zobaczymy jak będzie dalej:)
 
Mam dokładnie ten sam dylemat między serwerami.
U mnie pojawia się jeszcze jeden argument za 453D - 2x mniejsze zużycie energii.
Może nie będą to astronomiczne kwoty ale jednak.
 
Ja przyznam, że w ogóle na to nie patrzyłem. Ale teraz spojrzałem na stronie QNAPa i dla 453D podają 26W a dla 473A podają 30W - różnica niewielka.
U mnie 473 w konfiguracji 1xSSD + 3xHDD pobiera 38W, co miesięcznie daje ok. 27kWh - nie mało, ale od kilku lat mam QNAPy i już na to nie zwracam uwagi.
Dla porównania, poprzednio miałem 453A z tymi samymi dyskami i zużywał dokładnie tyle samo energii.
 
A zapytam z ciekawości, ponieważ stoję przed podobnym wyborem, wybierając 473A na jakie oprogramowanie się zdecydowałeś? na Hero czy na QTS?
 
U mnie normalny QTS, nad Hero nawet się nie zastanawiałem. Prawdę mówiąc nawet nie wiem jakie bym miał z tego korzyści bo jak się Hero w ogóle pojawiło to mój poprzedni QNAP tego nie obsługiwał więc naturalnie olałem temat. Ale z tego co mi się kojarzy, to musiałbym formatować wszystkie dyski, a tego nie mogłem zaakceptować, bo w nowym QNAPie używam dysków przeniesionych ze starego, oczywiście z ważnymi dla mnie danymi.
A nie wiem też jak to z RAMem jest: to nie trzeba jakiś innych kości mieć aby Hero działało?
 
U mnie normalny QTS, nad Hero nawet się nie zastanawiałem. Prawdę mówiąc nawet nie wiem jakie bym miał z tego korzyści bo jak się Hero w ogóle pojawiło to mój poprzedni QNAP tego nie obsługiwał więc naturalnie olałem temat. Ale z tego co mi się kojarzy, to musiałbym formatować wszystkie dyski, a tego nie mogłem zaakceptować, bo w nowym QNAPie używam dysków przeniesionych ze starego, oczywiście z ważnymi dla mnie danymi.
A nie wiem też jak to z RAMem jest: to nie trzeba jakiś innych kości mieć aby Hero działało?


rozumiem, no ja też nie jestem obeznany za mocno, z tego co wiem to ważna rzecz że jest inny system plików, ale najlepiej jakby wypowiedzieli się bardziej obeznani forumowicze :)
 
A zapytam z ciekawości, ponieważ stoję przed podobnym wyborem, wybierając 473A na jakie oprogramowanie się zdecydowałeś? na Hero czy na QTS?
Hero raczej do firmy gdzie jest potrzebna niezawodność i bezpieczeństwo. Do domu nie ma raczej sensu. Raz że trzeba najlepiej 32GB RAM do tego kości ECC co sprawia że ich koszt jest co najmniej x2 koszt 32GB non-ECC to 700zł
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. TS-473A
  2. ts-251A ram
  3. QNAP TS-453D 16GB RAM
  4. 473a
  5. 453a
  6. Podział ssd
  7. dysk na system i aplikacje
  8. ts-251a
  9. karta graficzna
  10. 251A
  11. QuTS hero
  12. Wentylacja
  13. karta hdmi
  14. x53d nvme
  15. ecc i non ecc