Pomoc Logowanie do QNAP cgi-bin via VPN

ypl

Entry Technician
Q Associate
21 Styczeń 2022
44
5
8
41
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Witam społeczność, mam taki problem, że gdy jestem zapięty do VPNa, to nie mogę wejść na GUI QNAPa przez przeglądarkę. VPN mam postawionego na Unifi Dream Machine Pro (całą infrastrukturę w domu mam na unifi), Wireguard, wszystko inne działa, działa również to, że mogę podać login i hasło i pojawia się Loading i mieli w nieskończoność. Co sprawdziłem: mogę wejść na udział sieciowy (znapowany dysk) na QNAPa, mogę wejść na qumagie i przeglądać zdjęcia, mam dostęp do maszyn wirtualnych na container station i wszystko co te maszyny wystawiają działa prawidłowo po lokalnych adresach IP, mam odinstalowany firewall i antywirus na qnapie, czyli po stronie qnapa nic mnie nie blokuje, nie dostaje też żadnych komunikatów jak się zaloguje po powrocie do domu o próbie nieudanego logowanie, czy jakieś blokadzie dostępu, po stronie unifi też zero w logach, nie ma żadnej reguły która akurat ten ruch by blokowała, łącze mam światłowód 1000/300, trzyma parametry więc to też nie jest to. Po VPNie działa mi wszystko oprócz dostępu do GUI qnapa. Dwa pytania, czego nie wiem, albo czego nie sprawdziłem lub nie zrobiłem, drugie pytanie, gydby się tego problemu nie udało rozwiązać, czy jest jakaś alternatywa żeby jakoś inaczej się logować do qnapa? Wiem, że jest teamviewer, ale mój qnap nie ma dostępu do internetu i nie chcę żeby miał, potrzebuję czegoś prostego, działającego na zasadzie Remote Desktop microsoftu. Można się śmiać z windowsa, ale naprawdę prostota i szybkość działania RDP jest mega. Idealnie gdyby można było używać RDP w qnapie.
 
Sprawdziłem inną przeglądarkę - Opera. Zachowuje się tak samo, ale miałem telefon po zalogowaniu się jak się Loading pojawił, i rozmawiałem z pół godziny, po powrocie do kompa zalogowało się. Więc wygląda na to, że to działa ekstremalnie wolno po VPN. Sprawdziłem przed chwilą szybkość pobierania plików z udziału na QNAPie po VPN, i pobiera się miedzy 3 megabajty na sekundę, a 4 megabajty na sekundę, plik 1.2GB pobrał w 6 minut (trochę na kiepskim łączu siedzę teraz poza domem). Sprawdziłem jeszcze qumagie i mały update w przeglądarce też się loguje, ale ładuje cały czas zdjęcia i nic nie pokazuje, ale na telefonie w apce qumagie działa na tym samym VPN i działa szybko. Wygląda więc na to, że po VPN, aplikacje qnapa działają ekstremalnie wolno w przeglądarce, ale np. Teslamate postawiony w container station działa bardzo szybko, ładuje się błyskawicznie. Czy ktoś coś? Bo już głupieję.
 
Trudno cos powiedziec, przyczyn moze byc wiele, a test z kopiowanie plikow z servera jest srednio miarodajny. Po drugie, jezeli masz internet 1000/300 mbit a po VPN osiadasz 2--4mb/s downloadu to albo masz bardzo slaby internet na drugim urzadzeniu, albo masz gówniany VPN.
Jak chcesz sprawdzic parametry lacza, to jak juz pisalem. Iperf3/Iperf, i test z servera do klienta, i na odwrót (flaga -R)
 
A nie może być coś namieszane w konfiguracji połączenia Wireguard i zabezpieczeń serwera który odmawia połączenia z GUI Qnap z innej klasy adresowej IP niż używana w LAN?
 
Witam społeczność, mam taki problem, że gdy jestem zapięty do VPNa, to nie mogę wejść na GUI QNAPa przez przeglądarkę.
Może problem jest gdzie indziej, bo ja dzisiaj też nie mogę zalogować się do panelu przez przeglądarkę. Aplikacje, jak Qfile czy QuMagie mają dostęp do serwera, ale do panelu zalogować się z zewnątrz, poprzez przeglądarkę, ni chu chu. Korzystam ze smart linka (qlink.to/xxxx). Inny użytkownik zgłosił dzisiaj ten sam problem w moim poście na ten temat. Wczoraj (chyba wczoraj? :) ) robiłem aktualizację FW, bo przyszło powiadomienie, może ma to związek? Ktoś kumaty mógłby się wypowiedzieć :)
 
Pojechałem do braciaka i wziąłem modem huawei z łączem LTE, przy połączeniu do openspeedtest w dockerze w containerstation na moim qnapie jest taki wynik na VPNie. Teraz kliknąłem żeby wejść na GUI qnapa przez przeglądarkę i po zalogowaniu mieli, i się nie otwiera. Wiadomo, że to nie jest IPSec na fortigate i nie wyciągne tutaj 1 gigabit, ale na mój użytek żeby się zalogować i coś kliknąć czasami to te około 50 megabitów na wireguard to świat i ludzie. QNAP coś robi, pytanie co, bo nawet jak otwieram qumagie w przeglądarce to się bardzo wolno otwiera, a w tym samym czasie na telefonie apka na adroida qumagie śmiga na VPNie.

1709065573506.png

Połączono posty:

Jeszcze jedno spostrzeżenie, w tym samym czasie po zalogowaniu do RDP wszystko śmiga, bez problemu mogę obsługiwać zdalnie tę maszynę będąc zapiętym do VPNa.
1709067715864.png
 
Żeby wyeliminować czynnik potencjalnych błędów w konfiguracji VPNa i zbyt wolne połączenie po VPN, to postawiłem teraz na chwilę TeamViewera na QNAPie i się bez problemu łączę po VPNie do QNAPa via teamviewer, działa szybko, tak samo jak bez VPNa w sieci lokalnej. A to jest w sumie gorzej w sensie bardziej obciąża qnapa, bo mamy zaszyfrowaną sesję teamviewera w zaszyfrowanym tunelu VPN. Jak mam sesję teamviewera otwartą i w qnapie z poziomu apps kliknę na qumagie to otwiera tę apkę natychmiast w jakimś takim dziwnym okienku teamviewera. W tym samym czasie w przeglądarce poza teamviewer mieli i czekam na otwarcie.
 
Dopiszę wyjaśnienie powyższej sytuacji, może ktoś w przyszłości skorzysta. Przetestowałem na szybszym łączu, w biurze mam około 150/150 i działa połączenie do qnapa szybko. Wniosek jest taki, że dostęp przez przeglądarkę przesyła duże ilości danych, na dużo wolniejszym łączu teamviewer działał szybko, rdp do widowsa też działa szybko. Może kiedyś qnap pokusi się o rozbudowę klienta teamviewer o opcję dostępu w lokalnej sieci, to co już jest dostępne na windows. Narazie trzeba żyć z tym co jest.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. dostęp z zewnątrz
  2. nextcloud
  3. vpn