Pomoc Migracja z raid5 - 4 x 1TB do raid5 - 3 x 3TB.

whitemax

Systems Admin...
Q's Expert
23 Kwiecień 2014
240
43
78
48
Praga, Warszawa, Poland
QNAP
TS-x70 Pro
Ethernet
10 GbE
Hello Everyone! ;-)
Mam takie proste pytanie, dotyczące tego co myślę (a nie zdarza się to zbyt często ;-)
Kupiłem 3 dyski po 3TB. Teraz w Qnapie mam raid5 - 4 x 1TB. Chciał bym przejść na raid5 - 3 x 3TB. Czy wystarczy jak wymienię na spokojnie 3 dyski i później jakoś zmigruję ten raid na 3 dyski? Czy po prostu wywalić wszystko, załozyć nowy system i przywrócić z backupu? Mam póki co 2 qnapy w domu, więc mogę sobie kopiować w te i nazad.

pozdro Ekipa.
MAX

Wersja oprogramowania Firmware: 4.2.1 Build 2016/06/01
Model serwera: QNAP TN-470
 
Przy pierwszym starcie jak jest nowy dysk, to rusza konfiguracja i konfigurujesz sobie dyski. Ale zobaczymy co będzie jak mu załączę dwa systemy...
Nie mogę go zainicjalizować teraz. Nie chce otworzyć się strona. Z QFindera w sumie też niewiele mogę zrobić ;(
A dobra, miałem ustawioną agregację portów w switchu, a po resecie gnapa nie było agregacji na jego kartach...
Nie rozpoznaje drugiego wolumenu. To bez sensu. W sumie to jest linux raid i powinien go widzieć, obojętnie gdzie go włożę :( Ma ktoś pomysł jak samemu to złożyć? Szkoda go formatować od początku ;-)
 
System już siedzi na SSD, tylko teraz chciał bym odtworzyć ten wolumen co siedzi na 3 dyskach bo go automatycznie nie rozpoznaje... Musze poczytać o mdadm
Przydał by się Silas.
Dałem mu mdadm --build -c 64 -l 5 -n 3 /dev/md2 /dev/sda1 /dev/sdb1 /dev/sdc1 (bo takie partycje mam na dyskach)
i niestety dostałem error: mdadm: Raid level 5 not permitted with --build.
 
Sformatowałem drania. W nocy się wszystko przekopiowało. Ale teraz mam wątpliwości.
Jeśli ten SSD walnie, co jest b.prawdopodobne bo to zwykły kingston, to czy odtworzę ten drugi wolumen z danymi później.
Czy może jest dobry sposób na backup systemu w qnapie.

Gdzie mogę pozmieniać ścieżki udziałów, bo w panelu sterowania niestety udziały są zamapowane na wolumenie pierwszym, gdzie ich teraz nie ma, bo są na drugim ;-)
Dobra, znalazłem chyba pomocny temat
Rozwiązany - Podmiana systemowego wolumenu z RAID 0 na single przy uzyciu dodatkowego dysku
Mam jednak problem. Niby wszystko jest OK, ale nie mogę się dostać przez SMB, nie widać też serwera w sieci. Włączam i wyłączam usługi, ale póki do nic nie pomaga...
I jak to zwykle w przyrodzie, samo się naprawiło :p