Wiedza Plex, Kodi, Egreat….. Jak oglądać filmy?

Ice

Wyżej w hierarchii niż Pawliko.
Q's Reseller
16 Styczeń 2018
1 349
2
494
113
38
QNAP
TVS-h1288X
Ethernet
10 GbE
Bardzo często na forum pojawia się wątek multimedialnego nasa i wyjścia HDMI w Qnapie - że przecież to kombajn, to i filmy można super oglądać. Oczywiście, można… Ale - niezbyt dobrze. Jeżeli ktoś nie ma wymagań co do jakości - to HD Station jest dla Ciebie.



ALE… jeżeli chcesz pójść krok dalej, bo masz dobry materiał zripowany ze swojego krążka blu-ray ;> to jesteś w odpowiednim miejscu.

Wszystko co jest w moim wpisie, jest oparte na moim wieloletnim doświadczeniu, dyskusjach i testach wszelakiego sprzętu dostępnego na rynku. Jak każdy mogę się mylić.. dlatego zapraszam do dyskusji.



Jako, że jesteśmy w czasach 4k - odpuszczam temat FHD i świetnego kiedyś urządzenia, Mede8er.



Masz już upragnionego nasa, milion filmów na dysku, Plex server po wielu trudach zainstalowany i stajesz przed trudnym wyborem: jak oglądać? Transkodować? Nie? Co robić? Odpowiedź jest prosta: odtwarzać, tak jak leci materiał, bez żadnego transkodowania. Bo przecież nam, kinomaniakom zależy na obrazie jak najbardziej zbliżonym do oryginału, żeby wiedzieć dokładnie tak, jak chciał nam pokazać to reżyser. W jak najbadziej zbliżonych kolorach, bo o to chodzi. Nie po to Nolan, Vilnevue czy Ritchie tyle czasu poświęcają swoim filmom, żeby obejrzeć to w 720p na laptoku ;> Dlatego ważnym elementem przed oglądaniem - jest ustawienie TV w tryb tzw. kinowy. Wtedy wszystkie upłynniacze schodzą do „0”, kolory stają się mniej agresywne, a trawa na ekranie jest faktycznie zielona a nie wściekle zielona.



Skoro już wiesz, że oglądamy film bez transkodowania to idziemy krok dalej - jak?



Więc mamy do wyboru kilka aplikacji min. Plex, Kodi, Emby. Ja się skupię na Kodi, jako, że mam z nim najwięcej do czynienia. Kodi to kombajn do wszystkiego - filmy, muzyka, tv satelitarna, zdjęcia…. Po prostu wszystko. Żeby Kodi dobrze działało i podczas oglądania filmów nie szarpało czy przycinało - potrzebujemy mocnego sprzętu. Popularne MiBoxy są dobre, ale przy większym bitrate - zwyczajnie nie wydalają, bo mają za mało mocy. Do gry wchodzi Nvidia ze swoim potężnym Shieldem. Przy tym urządzeniu (mam nawet dwa ;>) żaden film 4k nie będzie przycinał, nie będzie szarpał, nie pojawią się artefakty - a audio ma passthrough, dzięki czemu na naszym amplitunerze możemy mieć dokładnie taki dźwięk, jaki mamy zakodowany w ścieżce (7.1.4 i te sprawy). W Kodi jest przejrzysta biblioteka, która połączona z Rtorrentem Pro spowoduje to, że każdy film który wpadnie do Rtorrenta Pro automatycznie zostanie przeniesiony do katalogu, z którego Kodi będzie zaczytywało filmy i automatycznie będzie się biblioteka aktualizowała. Przewijanie, napisy - wszystko bez najmniejszego problemu. Można dodać wtyczkę do pobierania napisów z opensubtitles lub napiprojekt - i z poziomu odtwarzania filmu na żywo dopasować napisy. Kodi to kombajn do wszystkiego. Jest też inna opcja..





A tą opcją jest urządzenie przeznaczone tylko do odtwarzania filmów - Egreat A5/A10 czy Zidoo Z9x. Zaraz ktoś mi zarzuci, że przecież na tym też jest YT - tak jest, ale nie działa tak dobrze, jak na zwykłym smart TV. To są urządzenia przeznaczone stricte do oglądania filmów o każdym bitrate i w dowolnym formacie jaki istnieje, totalnie bezproblemowo. Egreat, którego (niestety sprzedałem przez względy estetyczne w sypialni…) ma rewelacyjny procesor graficzny - HI3798CV200. Ze wszystkich urządzeń które dotychczas przetestowałem (HiMedia, Zidoo, Dune, Zapitti…..) moim zdaniem Egreat prezentuje najwyższy poziom. Jest to urządzenie bardzo proste w obsłudze, gdzie po uruchomieniu i dodaniu ścieżek z filmami, od razu pojawia się eleganci poster wall, z cała zawartością biblioteki. nie ważne czy film jest w mkv, iso czy bdmv - działa to piekielnie szybko. Dla porównania Kodi na Shield, żeby odpalić bdmv, potrzebuje dłuższej chwili, a Egreat sekunda i voila - oglądasz. Menu, odtwarzanie, wybieranie napisów - wszystko jest dostępne z pilota czy bocznego wysuwanego menu. Egreat jako jedno z nielicznych urządzeń filmy odtwarza bez żadnych mikro przycięć, płynnie. Mówię o płynności filmowej, czyli… 24fps (23.976 fps) - co ważne - niektóre odtwarzacze nie mają do wyboru takiej częstotliwości. Dużo Androidowych boxów miało problem, żeby zmieniać częstotliwość - z 60Hz, mniejsze, filmowe. Dlatego Egreat - mimo już kilku lat na rynku, jako odtwarzacz w domu sprawdzi się każdemu. Jedyną jego bolączką na dziś jest brak wsparcia dla DolbyVision oraz HDR10+, ale na to już jest odpowiedź od Zidoo i ich nowy box, który przetestuję do końca września - przy odrobinie szczęścia - wtedy będę się mógł wypowiedzieć.





Jak będzie zainteresowanie, stworzę cykl na naszym forum o audio-video jako, że jest to moja pasja, mam na ten temat niezłą wiedzę, którą ciężko znaleźć na forach, bo tam niestety - wiele artykułów jest sponsorowanych, a przecież nie o to chodzi…
 
Na Shield to rozumiem. Mam stary telewizor gdzie jest tylko 1080p, i mam kilka filmów UHD które chciałbym obejrzeć/mieć możliwość obejrzenia na telewizorze FHD, jak wiadomo Nasze Qnapy są za słabe wiec nie dają rady odpalić tego filmu na Kodi w HDStation. Stąd pomyślałem o tanim rozwiazaniu, a jednocześnie odciążeniu serwera ponieważ Kodi nic nie robiąc lubi zjeść 30% procesora Qnapa.

Wywaliłbym HDS i odciążył go jakimś tańszym rozwiązaniem niż Shield. Jak bym miał TV w 4K to wtedy kupie Shielda.
 
Mi Box S + Karta sieciowa gbt TP-Linka i nic się nie zatnie, wszystko śmiga.
Czy pilot jest tak samo dobry jak w FireSticku? Tzn można nim włączać TV i sterować dźwiękiem?
Tak, ale nie wyłączam wcale miboxa, bo robi mi restarty karty sieciowej ( gdy miałem go po wifi wszystko działało bez zastrzeżeń ).
Teraz, będę więcej czasu spędzał, przed TV, to trochę powiercę dziurę w brzuchu Chinolą, niech naprawią błąd flapującego usb.
 
  • Lubię to
Reakcje: _Floyd
Cześć, mam do Was parę pytań.
1. DLNA, czy rozdzielczość i bit rate filmu w 4k (np bit rate 45gb) nie zostaje obcięta? Oglądam po DLNA na Samsungu UE55NU8042. Jest jak to sprawdzić oprócz oczywiście naciskania na pilocie od tv "źródła" gdzie pokazuje że 4k60p?
2. Zakupiony TS-453D niezależnie czy w HD station czy w Linux Station najwyższą rozdzielczość jaką mogę ustawić to 4K30Hz - producent deklaruje że obsługuje 4K60Hz. Kable których użyłem do testów oczywiście obsługują 4K60Hz bez problemu. Wniosek u support teamu ,juz tydzień analizują logi, może szczęśliwi posiadacze mi coś podpowiedzą.
Aha i jak ma się content HDR przez DLNA?
 
Cześć @wube
1. Oglądam filmy tylko do 120Mbit, więc z 45gb nie pomogę, ale dla mnie to jakiś KOSMOS po prostu ;] a tak na poważnie
DLNA to dziadostwo, bo materiał będzie obcięty - czyli jak masz plik to zostanie on tarnskodowany i guzik z jakości
2. Port HDMI w Qnapie to proteza. Nie polecam. Co do Twojego TV - nie bawiłem się na nim, ale jak mam obstawiać w ciemno - to raczej sobie z trudnymi filmami nie poradzi.
 
@Ice Hej, oczywiście chodziło mi o Mbps bitrate - mój błąd. Poniżej wklejam dane techniczne filmów z którymi TV sobie radzi znakomicie. Czy to jest wg Ciebie dobra jakość czy jednak półka średnia?

Video Format: HEVC
Format profile: Main 10@L5.1 @high
HDR format: SMPTE ST 2086, HDR10 compatible
Bit rate: 57.5 Mb/s
Resolution: 3 840 * 2 160 pixels
Aspect ratio**: 16:9
Frame rate: 23.976 (24000/1001) FPS
Bit depth: 10 bits
 
Ja mam kilka filmów testowych - np. BR2049 i pierwsze sceny, np. MadMax FR i kilka scen, Oblivion.. To są filmy które rozkładają na łopatki porządne TV.
 
  • Lubię to
Reakcje: Speed55
Ok to może inaczej, biorąc pod uwagę że sprzęt jaki posiadam już znacie, czyli TS-453D i TV Samsung UE55NU8042, w jaki sposób odtwarzalibyście Filmy Seriale (4k HDR) bez konieczności dokupowania dodatkowych sprzętów jak Shield?
 
Kodi lub PLEX -> najlepiej zewnętrzny odtwarzacz. Nie wiem, czy Samsung dostosuje częstotliwość do filmu - bo tam mamy niecałe 24 klatki.
 
Mi coś na Zidoo Z9X nie chce banglać PLEX. Apka się odpala, ale w momencie wyboru ikonki "Filmy" wysypuje się. "Seriale" za to bez problemu. Mogę oglądać dowolny film o ile na innym urządzeniu spowoduję że pojawi się w "ostatnio oglądanych", wówczas mogę go wybrać na Zidoo i to trybi. Nie wiem o co chodzi... Na innych urządzeniach wszystko śmiga. PS5, XBOX S-X, PC, GoogleTV, smartfon...
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. kodi
  2. Plex
  3. zidoo
  4. https://forum.qnap.net.pl/threads/plex-kodi-egreat%E2%80%A6-jak-ogl%C4%85da%C4%87-filmy.34488/
  5. odtwarzanie filmów
  6. canal
  7. filmy
  8. podobny program do plex qnap
  9. ustawienie dd kodi
  10. napisy plex
  11. jak zainstalowac kodi
  12. enigma2
  13. HDStation