Pomoc Podstawowe ustawienia, dysku, qnapa, jak i sama konfiguracja.

Diabel200

Passing Basics
Beginner
14 Kwiecień 2019
23
2
3
36
QNAP
TS-x31
Ethernet
100 Mbps
Witam wszystkich oraz każdego z osobna :)

Jestem od nie dawna posiadaczem na razie TS-231P jak się sprawdzi i okaże że za mało to może coś lepszego.
Chciałbym od razu poinformować że starłem się szukać po forum, FAQ jak i na samej stornie Qnapa. Na część pytań uzyskałem odp, a co do poniektórych sami autorzy różnych postów nie dostawali odpowiedzi, a po niektórych jest jeszcze większy mętlik. Ale do rzeczy :)

Założenie:
Qnap jako serwer domowy, oraz prywatna chmura, backup danych,
- 2 PC oraz 3 Laptopy, korzystające z danych na qnapie(zdjęcia, filmy, dokumenty).
- Telefony komórkowe również maja mieć dostęp do podobnych folderów, a nawet chciałbym iśc w kierunku jak zrobisz zdjęcie telefonem odrazu zapisuje sie na qnap w folderze "FOTO"
- z 2 PC robiony backup i trzymany tam.
- client torrent

Miały być 2 dyski RED w RAID 1, ale po kilku artykułach wcale nie jest to takie super. Na chwilę obecną wsadzony jest tam 1xWD RED 4TB. Dokupić drugi dysk 4 TB ale już nie z serii do NAS'ów i robić np co tydzień backup dysku 1(RED'a) zamiast RAID1.

Dodatkowo po 1 odpaleniu i "ustawieniu" wszystkiego jeszcze bardziej sobie to wszystko zamieszałem, nie kopiowałem wszystkich danych jeszcze na dysk chce od nowa postawić system oraz sformatować dysk i tu :

- Pojedynczy Wolumin statyczny z migawkami ? czy darować sobie migawki, jak pojdę w migawki zostawić 20 % czy 10 % wystarczy ?
- Jaką pojemność woluminu, im większa tym lepsza czy nie zawsze ? na chwilę obecna mam ustawioną 8192 - 31,99 TB
- czy z praktyczneog pkt. lepiej miec 1 wolumin czy podzielić na 2 ?

- czy pachać sie w iSCSI LUN ?


Pytanie czy to co opisałem powyżej ma sens i dobrze kombinuje ?
Jak to wygląda w praktyce z odzyskiwaniem danych z dysku z migawkami jeśli bym poszedł w migawki.

Na jakie jeszcze ustawienia opcje zwrócić uwagę jak będę robił przywracanie ustawień domyślnych ?
Update Firmware raczej wyłączony ?


Wersja oprogramowania Firmware: 4.4.1
Model serwera: QNAP TS-231P

Z góry dzięki !
nikt nie pomoże ?

to z innej beczki.
1. Chciałbym zrobić dostęp na każdym PC do danych z qnap, aby był widziany jako normalny dysk w systemie. Chyba ze są lepsze rozwiązania ?
2. mógłby mi ktos wytłumaczyć iSCSI LUN ?
 
1. Chciałbym zrobić dostęp na każdym PC do danych z qnap, aby był widziany jako normalny dysk w systemie. Chyba ze są lepsze rozwiązania ?
nie wiem co to jest normalny dysk, ale dyski sieciowe też są rozwiązaniem - How-To - Mapowanie udziałów sieciowych w Windows Vista i nowszym

2. mógłby mi ktos wytłumaczyć iSCSI LUN ?
kawałek przestrzeni dysku twardego specjalnie udostępniany dla JEDNEGO urządzenia. Dla potrzeb domowych zbędne.

jeśli nie potrzebujesz migawek , to bierzesz wolumen prosty, inaczej tracisz miejsce na migawki.
raid (1 i wyższe) chroni przed AWARIĄ (najczęściej jednego) dysku.

- Jaką pojemność woluminu, im większa tym lepsza czy nie zawsze ? na chwilę obecna mam ustawioną 8192 - 31,99 TB
jednostki alokacji - jeśli planujesz na tym wolumenie mieć zdjecia (czyli dużo małych plików w ogromnej ilości) warto ustawić większą jednostkę alokacji, jeśli obudzisz się za poźno , to format tego dysku jest wymagany.

Why can’t my volume expand over 63.99TB of storage space?

- czy z praktyczneog pkt. lepiej miec 1 wolumin czy podzielić na 2 ?
preferuje wolumen na dysk , zwłaszcza przy dużych dyskach 4 TB ++

- client torrent
no to któryś dysk będzie pracował 24/7

- z 2 PC robiony backup i trzymany tam.
to nie jest problem .. to nawet najtańszy qnap zrobi ... pamiętaj o zasadzi kopii zapasowej 3-2-1

TS-231 powinien dać tutaj rade - zależy tylko jak mocno będziesz obracał na nim plikami.
 
Super bardzo dziękuję za odpowiedz !

Tak na przyszłość czy jest szansa sformatowania samego dysku w Qnap, aby od nowa wybrać rodzaj itp. czy tylko poprzez przywrócenie do ustawień fabrycznych ?

no to któryś dysk będzie pracował 24/7
Tak właśnie ten 4 TB RED

Co do migawek w teorii wydaje się to fajne, zabezpiecza przed usunięciem ewentualnych plików lub szyfrowaniem. Co do samego miejsca aż tak dużo nie zajmuje chyba ?

Założenie 1 było, aby w Qnap'ie był RAID 1, ale po kilku postach, artykułach z forum dużo lepszą opcją wydaję mi się. 2 dysk 4 TB również w qnapie i robić kopie 1 dysku. i ten dysk by był hibernowany.

Tu jeszcze nie mam pomysłu jak. Na zasadzie sklonowania dysku ? Przy ewentualnej awarii 1 dysku będę mógł włożyć/od hibernować 2 dysk i z niego korzystać dopóki nie załatwię kolejnego RED'a czy IronWolf'a ?)

Będę od nowa wszystko ustawiał czy jest sens szyfrować dysk ? Wiem że później nie będzie można zmienić tego. Jeśli nie cały dysk to czy jak, nie zaznaczę tego na początku(szyfrowania) będę mógł wybrać konkretnie kilka folderów na których by mi zależało na bezpieczeństwie.
 
Tak na przyszłość czy jest szansa sformatowania samego dysku w Qnap czy tylko poprzez przywrócenie do ustawień fabrycznych ?
jednego dysku ? managier dysków

jak chcesz całego nasa wykasować to format & przywrócenie

Co do migawek w teorii wydaje się to fajne, zabezpiecza przed usunięciem ewentualnych plików lub szyfrowaniem. Co do samego miejsca aż tak dużo nie zajmuje chyba ?
Fajne, ale trzeba mieć na to przestrzeń. Pytanie co potrzebujesz , jak masz małe dyski - wolumeny proste, jak duze (5TB+) migawki.

Założenie 1 było, aby w Qnap'ie był RAID 1, ale po kilku postach, artykułach z forum dużo lepszą opcją wydaję mi się. 2 dysk 4 TB również w qnapie i robić kopie 1 dysku. i ten dysk by był hibernowany.
Proteza - chociaż sam z niej korzystam (kopia cześci danych z dysku 10 TB jest wrzucana na raid 1 4 TB).

i ten dysk by był hibernowany.
Jak zahibernujesz jedeny dysk twardy w nasie daj znać ! Chętnie zobaczę i @Silas Mariusz też :D

Będę od nowa wszystko ustawiał czy jest sens szyfrować dysk ?
Jak ci się sypnie nas i będziesz chciał odzyskać dane , to bedzie mocno nie fajnie. Chyba ze o czymś nie wiem ..
Wolę wgrać na nasa już zaszyfrowane dane niż kazać nasowi się tym zajmować (to MOJA opinia i wykonanie).

będę mógł wybrać konkretnie kilka folderów na których by mi zależało na bezpieczeństwie.
Jest taka opcja na poziomie udostępnienia. Chociaż są pewne wymagania (pewnie SMB 3.0 i coś jeszcze).

Jesli chcesz szyfrować dane - ktoś na forum korzysta z tego , więc coś podpowie - ale o tym to osobny temat.
 
Jak zahibernujesz jedeny dysk twardy w nasie daj znać ! Chętnie zobaczę i
1.gif
@Silas Mariusz też :D
Mi się udało :)
Download - Przyrostowy backup na dysk dedykowany - bezpieczniejsze niż RAID

Bash:
CONFIG="$MKBAKCONF/backup.conf"
#..
DISKNO=$(getcfg Backup DISKNO -f "$CONFIG" -d error)
SPINDRIVE=$(getcfg Backup SPINDRIVE -f "$CONFIG" -d 0)

Bash:
finddev='getcfg "PhysicalDisk_$DISKNO" pd_sys_name -f /etc/enclosure_0.conf -d error | cut -d \/ -f 3'
# Let disk go sleep...
drive_readd() {
	_device=$($finddev)

	if [[ "$_device" == "error" ]] || [[ ! -x "/dev/$_device" ]]; then
		echo "Hardware rescaning... (About 2 minutes)"
		scsihosts=$(ls -1 "/sys/class/scsi_host/" | grep host | tr -d "@" | tac)
		for i in $scsihosts ; do
			_sd_dev=$(ls -1 /sys/block/ | grep sd | tr -d "/") ; echo Found: $_sd_dev
			echo "0 0 0" >"/sys/class/scsi_host/$i/scan" 2>/dev/null
			_device=$($finddev)
			[[ "$_device" != "error" ]] && [[ -e "/dev/$_device" ]] && break
		done

		sleep 10
		sync

		_device=$($finddev)
		[[ "$_device" == "error" ]] && _err "Physical disk $DISKNO not found in /etc/enclosure_0.conf"
	else
		_log "HDD $DISKNO: Device: /dev/${green}$_device${nc} Target: ${yellow}$RIGHT${nc}/$POOL"
	fi
}

Bash:
# Let disk go sleep...
drive_remove() {
	_device=$($finddev)
	[[ "$_device" == "error" ]] && return 1
	sync
	sleep 5
	hdparm -S 1 /dev/$_device
	hdparm -y /dev/$_device

	umount /dev/$_device
	echo offline > /sys/block/$_device/device/state
	echo 1 > /sys/block/$_device/device/delete
	return 0
}

...

Bash:
# Readd/remount disk drive
[[ "$SPINDRIVE" == "1" ]] && drive_readd

# do backup ...
# ..

# Force remove drive from OS/spin down
if [ "$SPINDRIVE" == "1" ]; then
	drive_remove
	_RETVAL=$?
	if [ $_RETVAL -eq 0 ]; then
		_log "Disk disabled"
	else
		_warn "Failed while trying to disable disk drive"
	fi
fi

Ale to moja własna implementacja. Dla zaawansowanych użytkowników. QNAP nie oferuje takiej funkcjonalności.
 
Bardzo dziękuje za odpowiedzi.
Powiem szczerze że mam trochę styczności z PC i nie mówię tu o tylko użytkowaniu tylko dłubaniu. Ale Qnap to zupełnie inna bajaka muszę uczyć sie wręcz od nowa i prawie wsio googl'ować. wbrew pozorom FAQ qnapa jest spoko.

Ale i tak jest kilka pytań:
jednego dysku ? managier dysków

Masz namyśli to ?
Pamieć masowa/Migawki-> zarzadzanie-> usuń pule ? = format : c



Właśnie pamiętałem że czytałem gdzieś o tym i o ile dobrze pamiętam jest to propozycja aby dodać jako oficjalne usprawnienie ?

Z ustawień:

Stan dysku:

*szybki test- raz na tydzień

* pełny - raz na miesiąc

Czy jest szansa aby dostać powiadomienie tylko wtedy jeśli zostanie wykryty błąd ?

Co do samych powiadomień jest szansa aby było to wysłane za pomocą Qmanager na androidzie ?


S.M.A.R.T – czy to prawda że tak naprawdę tylko w Segate to działa, a reszty firm nie koniecznie ?


Z dobry praktyk coś jeszcze ?


-czy antywirus w qnap Panel->Aplikacje->Antywirus jest sens odpalać czy szkoda zasobów które i tak 231 ma kiepskie ?

ai.ibb.co_G08N3rH_1.png

Co do samego mapowania dysku zrobiłem śmiga, ale czy jest szansa zmapowac cały dysk na zdjeciu 3 Główny, z wszystkimi folderami a nie np Multimedia i wszystko to co jest poniżej.

ai.ibb.co_5cXXxH8_3.png

Narazie ostanie pytanie na temat DownloadStation 5 (wiem polecacie Transmisson), w jaki jak ustawić, aby pobierał magnet z strony ? Pliki jak dodam ręcznie działa. Jak to przekierować, bo na chwile obecna odpala mi sie klient z PC? Oraz jak dodać np inne strony lub pobrać więcej dodatków ? EW jakaś konfiguracja do samego programu ?
ai.ibb.co_SdLSHmp_2.png

Mam kolejne pytanie na temat myQNAPCloud po pewnym czasie wyskakuje komunikat brak routera UPnP.

ai.ibb.co_7tKKkmb_myQnap.png

Mimo że logująca sie na router jest to zaznaczone:
ai.ibb.co_QYVy9Pd_upc.png
Aby działo muszę odznaczyć , przeskanowac, i odnowa zaznaczyć.

Czy jak przekieruje porty ręcznie rozwiąże to mój problem ? Jeśli tak czy dobrze myślę, w moim przypadku wchodzę w przekazywanie i tam wpisuje porty z usług z listy w myQnap jak np dla 8080 ?
ai.ibb.co_wdQFvsh_porty.png
 

Załączniki

  • 4.png
    4.png
    106,9 KB · Wyświetleń: 68
  • 1.png
    1.png
    78 KB · Wyświetleń: 68
  • 3.png
    3.png
    78,5 KB · Wyświetleń: 66
  • 2.png
    2.png
    74,2 KB · Wyświetleń: 62
Co do samego mapowania dysku zrobiłem śmiga, ale czy jest szansa zmapowac cały dysk na zdjeciu 3 Główny, z wszystkimi folderami a nie np Multimedia i wszystko to co jest poniżej.
Nie, to sprzeczne z filozofią qnapa.

-czy antywirus w qnap Panel->Aplikacje->Antywirus jest sens odpalać czy szkoda zasobów które i tak 231 ma kiepskie ?
Używałem przez pół roku i wyłączyłem. TO raczej dla biznesu.

Narazie ostanie pytanie na temat DownloadStation 5 (wiem polecacie Transmisson), w jaki jak ustawić, aby pobierał magnet z strony ? Pliki jak dodam ręcznie działa. Jak to przekierować, bo na chwile obecna odpala mi sie klient z PC? Oraz jak dodać np inne strony lub pobrać więcej dodatków ? EW jakaś konfiguracja do samego programu ?
Nie wiem , nie używam. Google coś mówi ?

Testy dysków ustaw sobie raz na tydzień i sprawdz czy notyfikacje ci przychodzą.

myQNAPCloud po pewnym czasie wyskakuje komunikat brak routera UPnP.
Przekieruj potrzebne porty ręcznie.
 
no ale price 15 €
Nic z tańszych alternatyw ?

Rozumiem że brak tak owych ustawień w Download Station ? Czy po porostu w Qnap nie jest ten program tak rozwijany jak w S ?
używacie VPN do torrent'ów ? Jeśli tak co poradzicie ?
 
Co do magnet linków, to na nie nie klikam mychą normalnie, tylko PPM i wybieram kopiuj adres odnośnika. Później w DS dodaje ten URL zamiast pliku i wsio lata.
Od pewnego czasu używam w zasadzie tylko tej aplikacji do tego celu :) https://play.google.com/store/apps/details?id=com.qnap.com.qgetpro&hl=pl
No też na chwilę obecną tego używam. Ale nie na każdej stornie da się skopiować.


@pigers
Na temat komunikatu :
"Network & Virtual Switch Infrastructure [Network & Virtual Switch] Failed to connect to the internet. System default gateway "Virtual Switch 1" and all adapters failed to connect to the internet after checking NCSI."
oraz / lub
w myQNAPCloud po pewnym czasie wyskakuje komunikat brak routera UPnP.

są 2 rozwiązania,
1. tak jak poradziłeś ręcznie dodawać porty
2. Usunąć opcję Free WiFi w panelu.

obie opcje maja plusy i minusy

Korzystając z okazji
Czy w Download Station da radę na stałe zmienić ustawienia plików tymczasowych oraz ukończonych ?
upload_2019-11-4_20-29-1.png

po jakimś czasie wraca do domyślnych.

Co do VPN (prosze o wyjaśnienie czy dobrze rozumiem),
Mam ustawiony serwer OpenVPN, konfiguracja Androida i Win10 OK, tak naprawdę wsio z automatu. i VPN działa tylko wtedy kiedy odpalę ręcznie połączenie ?

A jak odpalony jest DS,na qnap działa VPN czy nie ?
 

Załączniki

  • upload_2019-11-4_20-28-7.png
    upload_2019-11-4_20-28-7.png
    16 KB · Wyświetleń: 49

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Podstawowe ustawienia, dysku, qnapa, jak i sama konfiguracja.
  2. hdd spin down
  3. wolumin prosty
  4. przywracanie dysku
  5. kopia danych NAS na dysku usb
  6. router konfiguracja
  7. [Network & Virtual Switch] Failed to connect to the internet
  8. Podstawowe ustawienia, dysku, qnapa...
  9. konfiguracja aplikacji jak usunąć ręcznie