Pomoc QNAP - Backup na OneDrive czy synchronizacja?

Fiemka

Passing Basics
Beginner
28 Styczeń 2019
15
1
3
34
Kraków
www.tomaszfiema.pl
QNAP
TS-x51+
Ethernet
40 GbE
Hej Panowie i Panie.

Od kilku lat korzystam z NAS'a trzymając tam pół życia. Obecnie mam go w konfiguracji 2 dysków 5tb ustawionych jako RAID 1.
Chcę się zabezpieczyć przed utratą danych w razie gdyby mnie okradziono albo cokolwiek innego stało się ze sprzętem.

Pomyślałem, że warto więc robić mu backup w chmurze. Wybór padł na OneDrive ale nie wiem czy słusznie - możecie doradzić inne rozwiązanie. Mam pakiet 2 TB dla użytkownika standardowego (nie firma), rozbuduje go do wersji rodzinnej uzyskując chyba ponad 6TB za jakieś 42 zł miesięcznie. Chcę też zmienić QNAPA za jakiś czas na coś mocniejszego, wtedy stary posłuży jako backup w innym mieszkaniu ale do tej pory chmura wydaje mi się rozsądna.

Przychodzi teraz pora na ustawienie QNAP'a. Mam opcję Backupu oraz Synchronizacji.

1. Backup:
- Czy pliki są dostępne na OneDrive w taki sposób, że zawsze mogę do nich zajrzeć i coś wyciągnąć gdybym potrzebował?
- Czy backup nadpisuje wersje plików czy robi kopie obok?

2. Synchronizacja:
- Czy mogę korzystać z plików bezpośrednio w OneDrive?
- Jeżeli skasuje coś w OneDrive to na QNAP też dany plik zniknie?

3. One Drive
- czy to dobry wybór? Nie mieliście z tym problemów?

Mi zależy głównie na tym, aby cała aktualna wersja QNAPA była na ONEDRIVE. W razie utraty QNAPA móc dzięki OneDrive przywrócić wszystko. Nie chce też robić wersjonowania plików. Dostęp do plików na OneDrive w razie utraty Qnapa nie jest dla mnie czymś bardzo ważnym.


Wersja oprogramowania Firmware: 4.5.2.1594
Model serwera: QNAP TS-451A
 
Ad.3 - Ja mam OneDrive w wersji rodzinnej. Masz 6 kont do dyspozycji - każde 1 TB.

Mam 4 członków rodziny - każdemu więc przydzieliłem konto, a pozostałe dwa traktuje jak stricte backupowe.

Wygląda to tak, że wybrałem najważniejsze dane i przy użyciu Hybrid Backup Sync zrzucam je w formie zaszyfrowanej na te dwa konta. (Ja podzieliłem to tak, że na konto A lądują wszystkie zdjęcia i filmy (jak pisałem zaszyfrowane), a na konto B - dokumenty.

Nie "cachuje" tych onedrive'owych plików na Qnapie, a wręcz zastanawiam się czy w cronie nie zrobić zadania odmontowywania tych zasobów i podłączanie ich raz dziennie, na aktualizację backapu. Byłaby to dodatkowa ochrona na wypadek ataku ransomeware. Chociaż teoretycznie nie jest to potrzebne, bo płatna subskrypcja OneDrive'a zapewnia historię plików z ostatnich 30 dni - więc w przypadku W. można skorzystać z takiej opcji...


Ale czy ogólnie chmura jako usługa to dobre rozwiązanie - różne są opinie na ten temat i sam mam ambiwalentny stosunek do tego zagadnienia...
amedia.giphy.com_media_XHAdydW2iIdjh4qa54_giphy.gif
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. onedrive
  2. https://forum.qnap.net.pl/threads/qnap-backup-na-onedrive-czy-synchronizacja.37271/