Pomoc QNAP TS-251 - pomoc w doborze switcha

Wo1tylla

Entry Technician
Q Associate
29 Lipiec 2014
36
7
58
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Witam,

Chciałbym prosić o pomoc w doborze switcha do mojej sieci domowej.
W tej chwili sieć w domu wygląda następująco:
Internet -> Router RT-AC68U -> do routera wpięte kablami:
- Qnap dwoma kablami (1GbE) na qnapie ustawiony port trunking (balance-alb)
- apple TV
- TV
Poprzez WIFI (5GHz oraz 2,4GHz - w zależności od klienta w standardzie N lub AC):
- Macbook
- telefony
- ipad
- konsola
- drukarka
- inne

Ogólnie nie narzekam na wydajność transfery po WIFI do macbooka:
- internet 90-150 Mbps
- kopiowanie plików z/do NAS: 50MB/s / 30MB/s

Nie jest najgorzej - po kablu sytuacja wygląda podobnie.
Chciałbym jednak zgodnie z sugestiami przeczytanymi na forum dołożyć do tego switcha i tam wpiąć wszystkie urządzenia.
Nie jestem pewien czy to cokolwiek zmieni, tym bardziej, że w 99% korzystam z sieci przez WIFI. Potencjał jeszcze chyba jest: wydajność dysków w Qnapie ok. 125 MB/s (dyski spięte w RAID 1) , w macbooku 1000 MB/s. Nie wiem jednak jaki switch w moim przypadku ma sens ?
1) zarządzalny z obsługą IEEE 802.3ad i ustawieniem takiego port trunkingu na Qnapie (obawiam się tylko, że nie będę portafił tego skonfigurować)
2) niezarządzalny i pozostawienie balance-alb
Prosiłbym o pomoc co wybrać wraz z sugestią jaki model switcha kupić.

Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące połączenia z qnapem z zewnątrz. Na dzień dzisiejszy z nasem łączę się korzystając z VPN oraz poprzez FTP (reszta portów pozamykana). VPN ustawiony jest na routerze. Poprzednio VPN miałem postawionego na Qnapie. Czy jest jakaś znacząca różnica w bezpieczeństwie/wydajności gdzie VPN jest postawiony ?

Z góry dziękuję za pomoc
Wojtek
 
Myślę, że temat można zamknąć. Na koniec podzielę się moimi spostrzeżeniami. Dokonałem zakupu switcha (nie za bardzo skupiając się nad wyborem) - D-Link DGS-108. Samo dołożenie switcha w mojej ocenie nie za wiele zmieniło, ale konstrukcja sieci jest "poprawniejsza". W międzyczasie robiłem wiele testów prędkości po LANie i WIFI. Wyniki końcowe:
Protokół AFP:
LAN:
Download: 83 MB/s
Upload: 73 MB/s
WIFI:
Download: 66 MB/s
Upload: 20 MB/s

W sumie przez przypadek wykonałem też testy korzystając z SMB i tutaj byłem bardzo zdziwiony:
LAN:
Download: 92 MB/s
Upload: 83 MB/s
WIFI:
Download: 80 MB/s
Upload: 65 MB/s

Nie wiem skąd taka różnica w szczególności jeśli chodzi o WIFI. Wydawało mi się, że AFP powinno być szybsze… Dodam, że testy były między Qnapem, a macbookiem…
Ktoś wie skąd mogą wynikać takie różnice ?
Próbowałem jeszcze włączenia na routerze i qnapie jumbo frame - bez zauważalnych zmian.

Tak czy inaczej wyniki są dla mnie jak najbardziej zadowalające.