SSD pod system. QLC czy TLC

dexter

Systems Admin...
Q's Expert
7 Listopad 2012
217
30
28
Siedlce
QNAP
TS-x53A
Ethernet
1 GbE
Witam wszystkich.
Od kilku dni mój WD Red 4TB działający jako dysk systemowy zaczyna dziwnie pracować. Boje się że mogą to być jego ostatnie dni dlatego chciałbym dzisiaj kupić jakiś dysk. Pomyślałem o dysku SSD jako dysk systemowy. Nie powiem że trochę się wystraszyłem i nie mam za wiele czasu na szukanie, a jest kilka wątków o które bym chciał zapytać. Posiadam TS-453A na razie z dwoma dyskami 4TB pracującymi jako single disc więc dwie zatoki mam jeszcze wolne.

Wariant 1. Samsung 870 QVO 1TB. Są to dyski z pamięcią QLC. Nie wiem czy był by odpowiedni pod system do NAS (ewentualnie dokupienie mniejszego dysku SSD pod cache)
Wariant 2. Samsung 860 EVO 512GB. Pamięć TLC. Dodatkowo drugi dysk pod cache.

Za wszelką szybką pomoc bardzo dziękuję.
 
a) prędzej 860 - przynajmniej jest sprawdzona
b) ja ostro pracując na nasie, ledwo wykorzystuje 10% cache ... więc jest dla mnie bezużyteczny (zakładam że 60% hitów w cache dopiero robi robotę), moim zdaniem - raczej nie warto się w to pchać.
 
Ok to na razie wstrzymam się z cache bo póki co ten systemowy SSD jest najważniejszy. Pytanie tylko czy 500GB czy może jednak 1TB bo widzę że 860 jest też w wersji 1TB. Nie potrafię oszacować wielkości bo teraz na dysku systemowym ma też inne pierdoły. Ogólnie przy nowej konfiguracji zamierzam wszystko przenieść a na SSD tylko kontenery i wirtualki.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
 
512 GB będzie spoko
1 TB .. raczej nie wykorzystasz ;)
sam jade na 512 GB
upload_2020-12-14_11-33-4.png

i ledwo 23% wykorzystane
 
Ok dzięki wielkie za pomoc.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka