Pomoc TS-231P - resetowanie od zera i ponowna inicjalizacja

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

Chrumpel

Passing Basics
Beginner
2 Marzec 2019
23
3
3
Warszawa
QNAP
TS-x31
Ethernet
100 Mbps
Cześć,
od razu przyznam, że jestem zielony w kwestii NAS'ów...
Kupiłem TS-231P i próbuje go zainstalować...
Nie jestem zupełnie zielony w komputerach, ale ta instalacja jest jedną z najbardziej nieintuicyjnych od lat z jaką miałem do czynienia.
Udało mi się zainicjować serwer, ale nie jestem pewien czy wszystko poszło OK. Nie kojarzę czy miałem okazję wybrać rodzaj pracy (RAID 0, RAID 1), konfigurację woluminu, szyfrowanie, itp.
Czy ktoś Was może poprowadzić mnie pod rękę, jak zupełnie zresetować urządzenie i przejść ponownie proces inicjalizacji?
Mam utworzone konto w QNAP, mam QNAP ID, komputer widzi serwer, ale w Qfinder, zawsze wmuszę wpisać konto "admin", żeby cokolwiek zrobić.
Sam sprzęt i dyski wydają się być sprawne.
Jaka jest aplikacja, która jest centrum zarządzania?
W QFinder, muszę zawsze podać dane logowania z użytkownikiem "admin" mimo, że mam QNAP ID zupełnie inne - można to jakoś połączyć, żeby nie było potrzeby ciągłej autoryzacji?
Pomocy! Nie wiem jak ruszyć...
 
1. zasada IT - fizyczny dostęp do sprzętu - możesz zrobić z nim WSZYSTKO
koniec tematu
A gowno.
Po to sa opcje szyfrowania zeby sie jednak nie dalo. I zazwyczaj to dziala. Ale widac implementacja tego w Qnapie jest dziwna, i slabo opisana.
O ile rozumiem ze zapisywanie klucza szyfrujacego na samym urzadzeniu ma sens, (sam to robie w Windowsie, zeby podpiete dyski sie "same" odszyfrowaly)
Tylko ze sam windows... jest rowniez zaszyfrowany. Wiec NIE MA OPCJI zeby dobic sie do ktoregokolwiek z dyskow podpietych do PC. Nawet maja dostep fizyczny NIC nie zrobisz. (ofc przy zalozeniu ze komputer jest wylaczony/zablokowany)
 
Po to sa opcje szyfrowania zeby sie jednak nie dalo.
Aha - więc moge zabrać Ci kluczyki od auta , ale nim nie odjade ? :>

Tylko ze sam windows... jest rowniez zaszyfrowany.
Pod warunkiem że sam dysk systemowy jest zaszyfrowany - inaczej mija się z celem.

Wiec NIE MA OPCJI zeby dobic sie do ktoregokolwiek z dyskow podpietych do PC.
Tak i nie - wystarczy zniszczyć te dyski - i nikt z tego nie będzie miał zysku(?).

(ofc przy zalozeniu ze komputer jest wylaczony/zablokowany)
Dużo tych założeń.
 
Aha - więc moge zabrać Ci kluczyki od auta , ale nim nie odjade ? :
Majac klucz, czy to deszyfracyjny, czy do auta jestes w stanie nim odjechac. Poniewaz KLUCZ daje dostep.
Pod warunkiem że sam dysk systemowy jest zaszyfrowany - inaczej mija się z celem.
Dokladnie tak.
Tak i nie - wystarczy zniszczyć te dyski - i nikt z tego nie będzie miał zysku(?).
Stop, nie mowimy tutaj o zysku/stracie, tylko o dostepie do MOICH ZASZYFROWANYCH danych.
Dużo tych założeń.
No cale 2.
1) Zaszyfrowany dysk systemowy
2) wylaczony/zablokowany komputer
Strasznie duzo :D


Zakladajac 2 mozliwe scenariusze:
1) zlodziej zajebal ci qnapa, resetuje haslo do admina, ma dostep do zaszyfrowanych danych.
2) zlodziej zajebal ci qnapa, ale miales zaszyfrowane i NIE zapisane haslo - to sytuacja gdzie resetem admina nie odzyska dostepu? I jezeli to tak dziala to spoko, tylko skad ja mam o tym wiedziec? Nigdzie przy tworzeniu szyfrowanego folderu nie ma wzmianki o tym ze jak zapiszemy klucz, to mozna majac fizyczny dostep do qnapa zresetowac...

Po trzecie, cala idea szyfrowana wlasnie polega na tym zeby NIC nie dalo sie odczytac, nawet jak ktos ma fizyczny dostep do twojego sprzetu/dysku.
 
no ale jak się resetuje qnapa przyciskiem, to wtedy przywraca się hasło standardowe, czyż nie? bo
wtedy hasło przwyraca się do ustawień fabrycznych.
Nie ma takiej opcji w resecie QNAPa.

No ale przecież po to jest reset hasła administratora, 3 sekundy i hasło zresetowane

Da sie temu zapobiec?
Nie używać szyfrowania by QNAP.

A jakie szyfrowanie? no i w takim razie po co to całe szyfrowanie skoro ewentualny złodziej przy kradzieży całego qnapa nie samych dysków ma dostęp do danych.?
No ale przecież po to jest reset hasła administratora, 3 sekundy i hasło zresetowane
no i w takim razie po co to całe szyfrowanie skoro ewentualny złodziej przy kradzieży całego qnapa nie samych dysków ma dostęp do danych.?
Może się komuś przyda, znalazłem na stronie qnap w poradniku o szyfrowaniu:
"Jeśli wyłączysz funkcję Zapisz klucz szyfrowania, serwer NAS będzie chroniony przed naruszeniem bezpieczeństwa danych, nawet jeśli zostanie skradziony cały serwer NAS. Wadą tego rozwiązania jest konieczność ręcznego odblokowywania woluminu dysku po każdym ponownym uruchomieniu serwera NAS."

Myślałem, że nie mamy wyboru ale wychodzi na to że tak, jesli zapiszemy klucz to przy ponownym uruchomieniu qnap dyski będą odszyfrowane, ale jeśli nie zapiszemy na dysku klucza to wpiszemy go ręcznie, inaczej dane nie będą do odczytu.
Myślę, że to załatwia problem, który widziałem.
 
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. klucz szyfrowania
  2. reset do ustawień fabrycznych
  3. nie udało się zainicjować
  4. serwer się resetuje
  5. jakie hasło po resecie qnapa
  6. https://forum.qnap.net.pl/threads/ts-231p-resetowanie-od-zera-i-ponowna-inicjalizacja.25148/