Pomoc TS-251D - wymiana bazowego 2 GB RAM na 2 x 8 GB 2666MHz

highlander79

Nowy użytkownik
Noobie
8 Kwiecień 2021
3
2
3
44
QNAP
null
Ethernet
null
Planuję kupić QNAP TS-251D w bazowej wersji z 2 GB RAM i od razu wymienić tę kość na dwie osobno kupione kości RAM na 2 x 8 GB, 2666MHz CL 19.

Mimo przekopania internetu nie znalazłem wielu informacji o sprawdzonych dla tego konkretnego QNAP'a modelach kości taktowanych 2666 MHz. Dominują przykłady użycia 2400 MHz. W oficjalnej specyfikacji widać tylko że można stosować kości taktowane 2400 i 2666, oczywiście max 4 GB.

W końcu znalazłem wątek na tym forum w którym są zebrane informacje o kościach DDR4 generalnie pasujących do produktów QNAP:
Wiedza - Przetestowane pamięci RAM do QNAP (DDR4)

Wstępnie planowałem kupić Kingston 8GB KVR26S19S6/8, ale zauważyłem że w spoilerze w w/w wątku jest informacja że właśnie ten jedyny model nie działa w QNAP (nie wiadomo jednak w którym modelu NAS). Jednocześnie widzę że na liście zweryfikowanych jest Crucial 8GB CT8G4SFRA266, posiadający identyczne parametry i który jest dostępny w podobnej cenie.

Moje pytanie brzmi czy wnioski z w/w wątku wiedzowego można rozciągać na ten konkretny model QNAP TD-251D i mogę w ciemno zamówić razem z nowym NAS-em w/w kości Crucial?


Model serwera: QNAP TS-251D
 
Sprawa wygląda tak, że wiele zależy od wersji bios. Nie ma reguły co do RAM. Kolega z forum, chciał dołożyć do swojego 16gb i póki co mu nie działa, a dwóch moich znajomych ma po 20gb i im działa. Weź kości Cruciala, możesz wziąć wolniejsze. Weź z możliwością oddania, bo może się zdarzyć, że Tobie nie ruszy. Jak nie sprawdzisz i nie przetestujesz - nie będziesz wiedział. Myślę, że nikt na forum nie da Ci gwarancji, że w Twoim nasie na nieznanym BIOS będzie wszystko działało.
 
Zobaczę jak z dostępnością wolniejszych 2400MHz. Jak znajdę to kupię Cruciale upewniając się że mogę je w razie czego oddać. Pewnie nie każdy sklep umożliwia taki zwrot.

Na koniec wątku wniosek racjonalizatorski jest taki, że warto dostać w wątku "Wiedza" w kontekście którego modelu i której wersji BIOS zaobserwowano że dany model kości zadziałał, albo nie zadziałał. I najlepiej nie chować w spoilerze informacji które kości nie zadziałały - rozwinąłem spoiler przypadkiem. Można też dodać że 2666MHz to nie jest generalna zasada dla zakupu DDR4.

Dziękuję za informację.
 
Na koniec wątku wniosek racjonalizatorski jest taki, że warto dostać w wątku "Wiedza" w kontekście którego modelu i której wersji BIOS zaobserwowano że dany model kości zadziałał
Testowałem to z ludźmi z forum - nie ma reguły

I najlepiej nie chować w spoilerze informacji które kości nie zadziałały
Ta kość mi nie zadziałała , ale działa ona u @daniel_t - więc dlatego jest schowana
 
Wezmę CRUCIAL 2666MHz bo w moim sklepie nie mają wolniejszych 2400MHz, będę miał możliwość wymiany. Dam znać jak poszło.
Dzisiaj próbny rozruch TS-251D. BIOS wersja Q04WAR07.

Wstawiłem obie kości CRUCIAL 2 x 8 GB, system normalnie się uruchomił i zgłasza:
- Total memory = 16 GB (16 GB usable)
- Dual channel supported = Yes
- Memory slots = 2 (8 GB / 8 GB)
- Firmware version 4.5.2.1630 Build 20210406

Podsumowując - można dodać do listy:

Crucial 8GB (1x8GB) 2666MHz CL19 - CT8G4SFRA266
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. ts-251d
  2. bios
  3. ts 251d
  4. KVR26S19S6/8
  5. CT8G4SFRA266
  6. TS-251D Kingston 8GB DDR4-2666mhz