TS-431P zakup dysków. 1 x ssd + 3 hdd czy jest sens?

mariocieszyn

Nowy użytkownik
Noobie
24 Maj 2023
3
0
1
44
QNAP
null
Ethernet
null
Witam serdecznie.

Zakupiłem okazjonalnie TS-431P bez dysków.
Zabieram się za zakup dysków do tego nas-a i teraz moje pytanie czy ma sens kupić 1 dysk ssd 1TB (w pierwszą zatoke) i 3 dyski HDD (mój wybór to WD red 4TB)
Czy ten serwer jet na tyle rozbudowany, że ssd użyję na system i pliki często używane a HDD raid pod magazyn danych.
Jeżeli źle kombinuje i nie ma sensu to proszę o informację.
TS-431P to podstawowy 4 zatokowy serwer z tylko 1GB ram bez możliwości rozbudowy (czy ktoś może próbował wlutować kość z większą ilością RAM)?
Warto pakować w to urządzenie dysk SSD?
Czy można tak skonfigurować dyski że 3 są połączone w macierz a 1 pod system + reszta miejsca na dane?
Pozdrawia i dziękuję za wszelkie uwagi.
 
Pod przechowywanie danych - ten nas może być , ale to nie jest demon szybkości.
SSD jak dysk systemowy , okej.

Czy można tak skonfigurować dyski że 3 są połączone w macierz
RAID1 lub RAID5

Jeżeli chcesz lutować tam RAM, to kup po prostu innego nasa.
 
Dziękuję bardzo za odpowiedz.
Proszę jeszcze o odpowieć gdzdzie instaluje się system (w której kieszeni zamontować dysk SSD)?
Czy istnieją jakieś aplikacje lub ustawienia (np więksdza pamięć case) które zwiększa wydajność dzieki dysku SSD?
 
Witam,

włóż dysk SSD w kieszeń nr 1, mam nadzieję, że sprawdziłeś, że jest kompatybilny z QNAP NAS ? Bo nie wszystkie są, niestety.

Zainstaluj system, programy, a potem włóż w kolejne kieszenie 3 dyski po 4 TB i zrób z nich RAID5, to najrosdniejsza opcja dla ochrony przechowywanych danych.

Potem zrobisz na nich pulę nr 2 i udostępnisz ją dla komputerów w sieci.

S.

ps. kiedyś miałem w biurze serwer z dwoma dyskami w RAID 1 (na szczęście).

Jednak któregoś dnia jeden dysk powiedział mi FUCK YOU, a do tego byłem na urlopie... Po powrocie na szczęście po wielu godzinach pracy udało mi sie odzyskać dane z ocałałego dysku, ale po tej awarii wymogłem na szefostwie zakup lepszego serwera z 4 zatokami i od razu ... RAID 6.

Wiem, traci się pojemność, ale w razie awarii nawet 2 dysków naraz dane dalej da się odzyskać i tak naprawdę da się na tym pracować, może trochę wolniej, ale za to jest czas na zakup nowych dysków i migrację macierzy na nowe pola danych.

W warunkach domowych to się może wydawać przesadą, ale różnie bywa, zależy od tego, jak bardzo chcemy chronić nasze dane. Muzykę czy filmy z sieci zawsze można pobrać ponownie, ale naszych zdjęć, czy innych dokumentów rodzinnych już raczej nie bardzo...

Ale tu się kłania zasada backupu 3-2-1 ...

1. kopia lokalna
2. kopia na dysk zewnętrzny
3. kopia na lokalizację zewnętrzną

Z czasem doszedłem do tego, że wrażliwe dane są codziennie zapisywane na dyskach w serwerze w RAID6 (do RAID10 / 50 pomału dojrzewam).

Wieczorem jest robiona kopia na dysk zewnętrzny po USB, na wypadek awarii serwera.

Potem jest robiona kopia tych danych na mój serwer w domu.

I kolejno robię kopię tych danych na dwa inne serwery w zupełnie innych lokalizacjach.

Można to uznać za przesadę, ale nic mnie to nie kosztuje. a już nie raz mi d...ę uratowało, gdy jakaś blondi skasowała plik (niechcący :D) nad którym pracowała kilka dni.

Potem mówi : przepraszam, zaraz to wprowadzę jeszcze raz...

Szefowa się pyta : ile to potrwa ?

No kilka dni, tyle nad tym pracowałam ...

Ja to odtworzyłem w 5 minut, bo miałem kilka kopii.

Życie, nigdy nie przewidzisz, co Cię czeka za rogiem ;)

S.
 
Wielkie dzięki za udzielone rady
Kupuje SSD goodram 1TB mx400 i dodtego 3 x 4tb WD RED
SSD na system i aplikacje HDD RAID 5 na dane
Pozdrawiam
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. czy warto qm2-2p
  2. dysk na system i aplikacje
  3. ile miejsca na system SSD
  4. TS-431P
  5. wydajnosc
  6. RAID 0
  7. odzyskać dyski
  8. dysk ssd
  9. "raid 1" ssd