Pomoc Wymiana dysków TS-251 RAID 1

BestiaPL

Passing Basics
Beginner
25 Listopad 2016
21
3
3
QNAP
TS-x51
Ethernet
100 Mbps
Witajcie.

Mam u klienta TS-251 z dwoma dyskami WD RED 3 TB (WD30EFRX z cache 256MB lub WD30EFZX z cache 128MB) - RAID 1 (mirror).
Pada drugi dysk - pokazał się jeden błąd w parametrze SMART 197, parametr 198 stan zerowy.
QNAP służy tylko jako napęd do archiwizacji danych, działa już 6 lat.

Obecnie także dostępne są dyski WD RED, ale modele WD30EFAX.
1) Czy można podmienić dysk na nowszy model (zmiana CMR na SMR).
2) Czy wymienić tylko drugi dysk, czy oba - czy kupić dwa dyski wymienić uszkodzony a drugą sztukę pozostawić na zapas (ten sam firmware).
3) A jeżeli wymienić oba - to pozostać przy WD RED czy zmienić np. na Seagate IronWolf 3TB ST3000VN006 lub coś innego?

Andrzej
 
Cześć

Najbezpieczniej byłoby wyjąć jeden dysk zrobić synchronizację i potem drugi dysk włożyć. Jak to RAID 1 to nie powinno się nic wysypać
co do dysków to wydaje mi się że WD RED jest ok, mam w firmie WD20EFRX-68EUZN0 i nic na tą chwilę się nie dzieje, a ironwolfa mam w domu i też jest ok :)
 
1) Czy można podmienić dysk na nowszy model (zmiana CMR na SMR).
Można.

2) Czy wymienić tylko drugi dysk, czy oba - czy kupić dwa dyski wymienić uszkodzony a drugą sztukę pozostawić na zapas (ten sam firmware).
Raczej druga opcja, firmware dysku nie ma znaczenia. Po nowym roku ceny i tak pójda do góry.

3) A jeżeli wymienić oba - to pozostać przy WD RED czy zmienić np. na Seagate IronWolf 3TB ST3000VN006 lub coś innego?
Mam seagate w jednej części raidu a w drugiej WDka , dalej to działa jak powinno.
Tylko rozmiar się zgadza ;P
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. wymiana dysków
  2. Jak wymienic dysk
  3. ironwolf
  4. wymiana dysków raid
  5. wymiana smr na cmr
  6. cache wymiana ssd
  7. zmiana dysków
  8. uszkodzony dysk
  9. wymiana raid 1
  10. raid 1 wymiana dysków
  11. smart usb hdd
  12. zmiana dysku