Pomoc Jak wykonać pulę magazynową na migawki w RAID 1 Dyski 2 x 1 TB?

Mariush

Passing Basics
Beginner
20 Styczeń 2018
15
1
3
QNAP
TS-x51
Ethernet
802.11n (Wi-Fi 4)
Otóż w swoim Qnapie mam dwa dyski o pojemności 1 TB i pracują w RAID 1. Mam cały jeden wolumin statyczny datavol1 o pojemności 931 GB. Chciałbym uruchomić migawki, jednak w opcjach dyskowych/migawkowych jest informacji, że muszę stworzyć pulę pamięci. Gdy jednak chcę stworzyć tą pulę to taka naprawdę nie mam z czego. Widnieje tylko ten jeden wolumin a przy wyborze dysku pokazuję dostępne 0/2. Czy, żeby utworzyć pulę magazynową potrzebny jest jeszcze dodatkowy wolny dysk? Jak to wykonać przy użyciu obecnych dwóch dysków bez utrat danych dodam że mam tylko dwa miejsca dyskowe?
Dziękuję i pozdrawiam.


Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.4 Build 20171231
Model serwera: QNAP TS-231P
 
Rozumiem. Mam wykonaną replikę na dysku zewnętrznym wiec z powrotem na Qnapa pewnie nie będzie problemu przywrócić. Tylko zastanawia mnie jedno domyślnie na takie migawki zostawia się miejsca około 20%. W moim przypadku będzie to tylko 180GB a danych mam około 500 GB. W jaki sposób odbywa się zapis migawek?
 
  • ·
  • TS-x53Be
  • ·
  • 1 GbE
  • ·
  • QTS 5.0.0.1932 build 20220129
Jak to wykonać przy użyciu obecnych dwóch dysków bez utrat danych dodam że mam tylko dwa miejsca dyskowe?
Nie ma takiej opcji - w twoim wypadku to skasowanie zawartości NAS i postawienie od nowa z użyciem puli.
A wyjęcie jednego dysku, postawienie od nowa wszystkiego na drugim z użyciem puli. Później włożenie tego drugiego? Czy dane będą widoczne aby je przekopiować?
 
Mam powiedzmy podobne pytanie/problem które jest zawarte w pierwszym poście ale odnośnie qnapa ts-653B. Mam 2 dyski ssd i 2 dyski hdd wszystko w RAID 1. Domyślam się że trzeba by było od nowa instalować system gdzie by się stworzyło pule pamięci. Ale mi w sumie nie o to dokładnie chodzi. A mianowicie skoro ja mam dane zawarte na dyskach hdd które są sformatowane przez qnapa to czy ewentualnie jak bym znowu postawił system na dyskach ssd to czy straciłbym dane z dysków hdd? Innymi słowy czy qnap ponownie by sformatował dyski hdd? Ewentualnie czy jest jeszcze jakieś inne być może prostrze rozwiązanie?
 
Ja tam się nie znam, tylko czytam, ale już parę razy widziałem odpowiedź na takie pytanie na tym forum.
Jesli podczas instalacji nie pozwolisz sformatować dysków z danymi, to pozostaną. Po to podzieliłeś dyski na system i dane żeby tak to właśnie działało.
--
Piotr