Instruktaż/Tutorial Muhstik botnet?

Niestety to tak nie działa jak myślisz.

Nie zmienia to faktu że to już 2 raz w tym roku. Wcześniej za winą ich oprogramowania. Ktoś bardzo lubi Qnapa, zapewne przez to że jest bardziej rozpowszechniony.
Nie ukrywam że zniesmaczyła mnie ta cała sytuacja. Mam qunapa od 2 lat i to pierwsza dla mnie taka sytuacja. Rozumiem ze zawsze jest jakaś możliwość zabezpieczenia się , tylko na Boga nie każdy musi być informatykiem programistą by cały czas być na bierząco.
Oczywiście nie każdy musi być informatykiem.... ale chyba każdy ma rozum :) i to jest elektronika a co za tym idzie BACKUP!!!
Zasada 3-2-1 -> Backup skuteczny, czyli zasada 3-2-1 - BackUp Academy
 
Niestety to tak nie działa jak myślisz.

Nie zmienia to faktu że to już 2 raz w tym roku. Wcześniej za winą ich oprogramowania. Ktoś bardzo lubi Qnapa, zapewne przez to że jest bardziej rozpowszechniony.
no to że ktoś może nie lubić to ok, ale i tak nie masz racji... czy ktoś obwinia M$ za lipne apki w ich appcenter ?
Mam tylko nadzieje ze jest sposób by to przywrócić. Odłączyłem qunapa od sieci bo nie mam zamiaru by by to się jeszcze bardziej rozprze-szczeniło na pozostałe komputery. A Qunap chce dostępu do sprzętu
Niestety to tak nie działa jak myślisz.

Nie zmienia to faktu że to już 2 raz w tym roku. Wcześniej za winą ich oprogramowania. Ktoś bardzo lubi Qnapa, zapewne przez to że jest bardziej rozpowszechniony.
Nie ukrywam że zniesmaczyła mnie ta cała sytuacja. Mam qunapa od 2 lat i to pierwsza dla mnie taka sytuacja. Rozumiem ze zawsze jest jakaś możliwość zabezpieczenia się , tylko na Boga nie każdy musi być informatykiem programistą by cały czas być na bierząco.
Oczywiście nie każdy musi być informatykiem.... ale chyba każdy ma rozum :) i to jest elektronika a co za tym idzie BACKUP!!!
Zasada 3-2-1 -> Backup skuteczny, czyli zasada 3-2-1 - BackUp Academy
Robiłem właśnie przez noc backup kiedy to się stało i dysk tez został zaszyfrowany. To się nazywa mieć szczęście. Polak mądry po szkodzie
 
Niestety to tak nie działa jak myślisz.

Nie zmienia to faktu że to już 2 raz w tym roku. Wcześniej za winą ich oprogramowania. Ktoś bardzo lubi Qnapa, zapewne przez to że jest bardziej rozpowszechniony.
no to że ktoś może nie lubić to ok, ale i tak nie masz racji... czy ktoś obwinia M$ za lipne apki w ich appcenter ?
Mam tylko nadzieje ze jest sposób by to przywrócić. Odłączyłem qunapa od sieci bo nie mam zamiaru by by to się jeszcze bardziej rozprze-szczeniło na pozostałe komputery. A Qunap chce dostępu do sprzętu
Nie ukrywam że zniesmaczyła mnie ta cała sytuacja. Mam qunapa od 2 lat i to pierwsza dla mnie taka sytuacja. Rozumiem ze zawsze jest jakaś możliwość zabezpieczenia się , tylko na Boga nie każdy musi być informatykiem programistą by cały czas być na bierząco.
Oczywiście nie każdy musi być informatykiem.... ale chyba każdy ma rozum :) i to jest elektronika a co za tym idzie BACKUP!!!
Zasada 3-2-1 -> Backup skuteczny, czyli zasada 3-2-1 - BackUp Academy
Robiłem właśnie przez noc backup kiedy to się stało i dysk tez został zaszyfrowany. To się nazywa mieć szczęście. Polak mądry po szkodzie
no to tylko 1:1 robiłeś ? bez żadnego wersjonowania? uu lipa. HBS3 ma dedup i działa bardzo dobrze.
alternatywnie. 8px » Backup serwera Linux – deduplikacja – QNAP + BORG
 
no to że ktoś może nie lubić to ok, ale i tak nie masz racji... czy ktoś obwinia M$ za lipne apki w ich appcenter ?
Mam tylko nadzieje ze jest sposób by to przywrócić. Odłączyłem qunapa od sieci bo nie mam zamiaru by by to się jeszcze bardziej rozprze-szczeniło na pozostałe komputery. A Qunap chce dostępu do sprzętu
Oczywiście nie każdy musi być informatykiem.... ale chyba każdy ma rozum :) i to jest elektronika a co za tym idzie BACKUP!!!
Zasada 3-2-1 -> Backup skuteczny, czyli zasada 3-2-1 - BackUp Academy
Robiłem właśnie przez noc backup kiedy to się stało i dysk tez został zaszyfrowany. To się nazywa mieć szczęście. Polak mądry po szkodzie
no to tylko 1:1 robiłeś ? bez żadnego wersjonowania? uu lipa. HBS3 ma dedup i działa bardzo dobrze.
alternatywnie. 8px » Backup serwera Linux – deduplikacja – QNAP + BORG
Nie wiem za bardzo co do mnie piszesz. Wiem ze po części to moja wina no nic czekam na mądrzejszych od siebie :-(
 
Chodzi o to aby ustawić tak backup aby mieć kilka wersji, dla przykładu ja zawsze trzymam pliki 7 ostatnich dni, bazy 6 miesięcy a logi to nawet mam po 5 lat . I tu żadnego extra softu nie musisz mieć. HBS pozwala na konfigurację czasowe dla zadania , jak nie hbs no to masz borgbackup czy rdiff-backup. Narzędzi jest cała masa
 
Chodzi o to aby ustawić tak backup aby mieć kilka wersji, dla przykładu ja zawsze trzymam pliki 7 ostatnich dni, bazy 6 miesięcy a logi to nawet mam po 5 lat . I tu żadnego extra softu nie musisz mieć. HBS pozwala na konfigurację czasowe dla zadania , jak nie hbs no to masz borgbackup czy rdiff-backup. Narzędzi jest cała masa
Muszę się teraz z tego doszkolić tylko narazie muszę mieć swoje pliki. Dziękuje za podpowiedzi
 
Chodzi o to aby ustawić tak backup aby mieć kilka wersji, dla przykładu ja zawsze trzymam pliki 7 ostatnich dni, bazy 6 miesięcy a logi to nawet mam po 5 lat . I tu żadnego extra softu nie musisz mieć. HBS pozwala na konfigurację czasowe dla zadania , jak nie hbs no to masz borgbackup czy rdiff-backup. Narzędzi jest cała masa

To moze jakis link do przejrzystego tut jak to powinno byc ustawione,ze bylo profesjonalnie?
Jakas przykladowa konfiguracja z backupem do chmury/chmur? Moze plus jakis rtrr?
Taki 'code of conduct' dla prawidlowego backupu?
W koncu teraz to dobra okazja ;((
 
Też padłem ofiarą. Rozumiem, że QNAP pracuje nad jakimś przywróceniem plików...
 
Uprzejme pytanie do znawcow tematu:
- zalozmy ,ze chce odzyskac,co sie da lub zgrac wszystko na dysk zewn: botnet funkcjonuje przy uruchomionym systemie Qnap jak usluga?
Bo ja odinstalowalem phpmyadmin i myphpadmin jako pierwsze, skanowania Malware nie da sie zapuscic.
Czyli chodzi o to czy pociagne botneta ze soba jesli podlacze dysk zewn do uruchomionego systemu Qnap czy nie?
LUB
chcialbym odpalic z pendrive zewn linux i zamontowac dysk/i/ i dopiero sciagnac, nie szyfrowalem ich ale wystarczy zamontowac RAID?
Kazda rozsadna podpowiedz w obecnej sytuacji jest b.cenna, z gory dzieki !
 
  • Lubię to
Reakcje: grzenio
Filmy Łukasza z Qnap


Link: https://youtu.be/ZOgThyANBDE


Link: https://youtu.be/PJ7jn9UC1wA


Polecam oba dokładnie jak i cała serię na yt

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale migawki w qunapie są robione właśnie na tekie wypadki ? Czy można je jakoś zainicjować ?

Migawki trzeba uruchomić zgodnie z harmonogramem, należy też mieć pulę dyskową, wolumin pełny lub uproszczony (nie statyczny) i mieć miejsce w puli dyskowej.
 
To teraz powiedzcie mi: co np teraz robią duże firmy, jak mają w rackach większe serwery Qnapowe z petabajtami danych i teraz mają wszystkie cenne dokumenty zaszyfrowane? Wiem, mają backupy..., administratorzy teraz w pocie czoła przywracają dane..., a jeśli nie przywrócą?

Ja już się zastanawiałem na jakiś server np firmy HP postawić..., tam chyba takich cudów nie ma jeżeli chodzi o włamy do nich?
 
To teraz powiedzcie mi: co np teraz robią duże firmy
Duże firmy z definicji nie korzystają z rozwiązań open source, a nawet jeśli to nie wystawiają tych rozwiązań na świat zewnętrzny.
 
Mądre głowy macie jakieś dobre wieści?, bo od złych to mi już włosy wypadły