Pierwszy dysk NAS, ale jaki ... ?

dav000

Passing Basics
Beginner
19 Czerwiec 2020
19
1
3
46
QNAP
null
Ethernet
802.11ac (Wi-Fi 5)
Witajcie
Od kilku lat noszę się z zamiarem kupna własnego dysku NAS (do tej pory, subskrypcje Onedrive, Dropbox)
Miesięcznie dochodzi mi ok 10-20 GB danych, głównie multimedialnych. W domu potrzebny jest dostęp do danych z 2 laptopów, dwóch tabletów i smartfonów. Potrzebowałbym mieć automatyczny backup (plus backup do chmury pCloud, czy Qnap umożliwia synchronizację z tą firmą? ), oraz dostęp do nich z poza sieci lokalnej (udostępnianie szkoleń klientom itd). Dobrze by było gdyby aplikacja w telefonie umożliwiała mi przechowywanie plików offline (512 GB pojemności pamięci wewnętrznej). Dodatkowo w domu oglądanie filmów 4K bezpośrednio na TV, być moze monitoring w przyszłości.

Czytając posty wielu użytkowników, widać ze coraz więcej ludzi instaluje system na SSD NVMe.
1. Jaki model dysku NAS wybrać? Zastanawiałęm się nad TS-253D ale tam trzeba dokupić kartę QM2 gdzie będą jednostki NVMe, lub TS-453D. Czy może kupić droższą wersję jak TVS-472XT gdzie gniazda SSD są już zainstalowane?
2. Czy dyski SSD dopasowuje się wielkością do systemu plus aplikacje, (w RAID1) a dane wtedy przechowuje się na HHD w RAID1?
3. Jak to jest z pamięcią RAM, w laptopie dla mnie dziś 16GB to minimum, czy dysk NAS potrzebuje tyle samo, czy wystarczy ok 8 GB RAM'u?
4. Czy warto inwestować w interfejs Thunderbolt 3 ? Mam już dwa dyski zew USB C (SSD) i zgrywanie szybko danych bardzo by mnie interesowało. Ogólnie nie lubię gdy sprzęt zamula

Wiem że to bardzo ogólnikowo, ale chciałbym przede wszystkim zacząć od tego czy warto łączyć dzisiaj NAS'y jako SSD z HDD.

Pozdrawiam
 
1. TVS-472XT zdecydowanie polecam
2. mam system w RAID-1 na dyskach ADATA 512GB , na pliki mam niecałe 5TB jako osobna część, działa dobrze więc polecam
3.RAM-hmm zależy od systemu QTS min.8GB HERO min 16 GB, do tego zależy co zamierzasz mieć uruchomione -wirtualki, dockery, torrenty, plex-a? w miarę korzystania rośnie zapotrzebowanie na RAM. myślę że na początek 16GB będzie w sam raz, zawsze można dokupić kolejne kości pamięci..
4.Jeżeli potrzebujesz często kopiować duże pliki to tak.

hybryda SSD i HDD to kompromis ceny do jakości. Sam stosuje takie rozwiązanie.
 
1. TS-x53 powinien spełnić twoje ozekiwania, obecnie sam korzystam z tego modelu i łądnie chodzi z 16GB ramu
2. nieh ktoś inny się wypowie, nie mam ssd, na razie hdd i wystarcza i myślę, że i Tobie wystarczy do tego co opisałeś
3. zależy co będziesz na nim robił, wg mnie min. to 8GB a im więcej tym lepiej tylko uważaj abyś nie wrzucił sobie np. 2GB a wykorzystasz tylko 6GB ramu
4. szybko to pojęcie względnie i niedookreślone, dla jednego będzie ok zgrywanie danych z prędkością 50mb/s a drugi będzie chciał mieć 200mb/s - kopiuje czasem duże pliki w lanie po wifi i leci spokojnie 50mb/s i w mojej ocenie jest ok
dodatkowo
- jeśli chcesz strumieniować 4K na tv to dokup przystawkę, nas niech robi tylko za magazyn
- aby mieć dostęp z zewnątrz to publizne ip będziesz potrzebował (niektórzy o tym zpominają)
- w HBS3 nie ma pClouda
 
Panowie dziekuję za odpowiedź.

@bulgar71
" 2. mam system w RAID-1 na dyskach ADATA 512GB , na pliki mam niecałe 5TB jako osobna część, działa dobrze więc polecam" --- te 5 TB masz także jako 5TB RAID1 w dwóch zatokach? Ile zatok ogólnie polecacie, (nie mowię tu o PCIe M.2) , tylko o zatokach dla dysków klasycznych 3,5 cala - 2 czy 4?
3. QTS, HERO - tu akurat jestem zielony. Czy to jest tak ze podłączma dyski (jeśli zacznę od SSD na system) to NAS podczas pierwszej inicjalizacji sam sobie zaciąga odpowiedni system, czy mogę wybrać jak piszesz QTS czy HERO?
- o jakiej przystawce mowa? Pierwsze słyszę ...

@winiak
1. Jaki konkretnie masz model ? Przykładowo TS-453D | Specyfikacja sprzętowa ma maksymalnie 8 GB pamięci

Pozdrawiam
 
mam w swoim TS453Be 4 zatoki, w każdej 4 dyski 3'5 cala x 2TB w RAID 5 (storage) , system w RAID 1 na karcie QM2 dyski SSD.
wybór zatok w moim przypadku to kwestia umiejscowienia w mieszkaniu- więc wybrałem 4 zatoki z możliwością rozszerzenia o kartę QM2.
przy inicjacji np 473A którego zamierzam kupić masz na wstępie wybór systemu operacyjnego QTS lub HERO.
QTS jest mniej zasobożerny...
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. jaki model ssd na system
  2. jaki dysk
  3. Jaki kupic do domu qnap
  4. TS-253D jaki UPS
  5. duże pliki
  6. ts-253d