Pomoc Problem z dostępem do danych

slimik

Entry Technician
Q Associate
10 Wrzesień 2018
46
1
8
45
QNAP
Ethernet
10 Mbps
Witam wszystkich,

W piątek pojawił się problem z urządzeniem NAS TS-212P w konfiguracji 2x Seagate 2TB NAS w RAID1 i zostałem zmuszony wykonać recovery firmware.

Urządzenie wróciło do wersji 4.0.5. Zamontowałem oba dyski i pojawił się problem ze znalezieniem urządzenia w sieci (dioda status migała na czerwono), okazało się że przyczyną jest jeden z dysków.

Na jednym dysku urządzenie jest widoczne w programie qfinder ale przy próbie zalogowania się urządzenie prosi o inicjalizację.
W instrukcji recovery, była informacja o tym by przeprowadzić jeszcze aktualizację firmware do nowszej wersji.

Czy jak wykonam aktualizację z poziomu qfinder na jednym dysku do wersji 4.3.3 to czy będę miał poźniej dostęp do danych znajdujących się na tym dysku? Czy po włożeniu 2 sprawnego dysku macierz odbuduje się sama?

Wersja oprogramowania Firmware: obecnie 4.0.5 przed recovery chyba 4.3.2
Model serwera: QNAP TS-212P
 
tylko w jaki sposób go odbudować? czy po włożeniu sprawnego dysku odbudowa macierzy ruszy automatycznie? bo do oprogramowania nie mogę się dostać. Czy wykonać kopie dysku posektorowo?
 
Jeszcze jedno pytanie, uruchomiłem ubuntu 14 z pendrive żeby podejrzeć dane na dysku, niestety nic nie widać, partycje windowsowe są widoczne, ta z QNAP nie, dysk wykrywany w BIOS. Czy dane są dostępne w jakiś sposób czy raczej mogę się z nimi pożegnać? Drugi dysk z QNAP niewykrywany w ogóle.
 
Czy dane są dostępne w jakiś sposób czy raczej mogę się z nimi pożegnać?
a jakie opcje wybrałeś podczas tworzenia systemu ? wolumen czy pule ?

upload_2018-9-11_18-13-35.png


jak wolumen prosty i dane nie zaszyfrowane - to powinny byc widoczne "normalnie" (po zamontowaniu) w ubuntu, w każdym innym razie - nie mam pojęcia.
 
Raczej wolumen prosty bez szyfrowania, tylko dziwne jest to że po uruchomieniu ubuntu z pendrive dyski z NTFS były widoczne z automatu bez żadnego montowania, natomiast dysk z QNAP-a nie był widoczny. Czy muszę go jakoś dodatkowo montować o czym piszesz wyżej?
 

Załączniki

  • upload_2018-9-11_19-28-17.png
    upload_2018-9-11_19-28-17.png
    26,2 KB · Wyświetleń: 27
  • upload_2018-9-11_19-29-18.png
    upload_2018-9-11_19-29-18.png
    2,8 KB · Wyświetleń: 22
Dzięki za wszelką pomoc, dane widoczne w linuxie, teraz mam pytanie jest szansa żeby te dane były widoczne w QNAP po włożeniu dysku? na QNAP wersja z recovery 4.0.5, po włożeniu dysku nie można sie zalogować, prosi o incjalizacje dysku