Pomoc QNAP TS-228 / QSYNC / Problem z wybraniem folderu do synchronizacji.

azjarosz

Passing Basics
Beginner
8 Styczeń 2023
18
0
1
36
QNAP
TS-x28
Ethernet
10 GbE
Witam!
System: Windows 11
Urządzenie: Qnap TS-228.
Jakiś czas nie używałem aktywnie urządzenia i po zmianach na komputerze postanowiłem trochę odświeżyć robienie kopii. Uprzątnąłem wcześniej foldery na komputerze które były wcześniej synchronizowane. Nasa postanowiłem też odświeżyć, więc przywróciłem do do ustawień fabrycznych. Dodatkowo aktualizacji Qsync i Qfinder PRO. I tu zaczęły się schody. Pomimo, że Qnap nie miał wybranych żadnych folderów do synchronizacji i sparowany, to poprzednio backupowane foldery dalej pozostawał oznaczone jako sparowane:
1682089302504.png

Przy próbie wybrania ich do synchronizacji z poziomu Qsync dostaję komunikat:
1682089369359.png

Próbowałem odinstalować Qsync i Qfinder, wyczyścić wszystkie ich foldery, które znalazłem, ale za każdym razem, gdy tylko zainstaluję ponownie aplikację Qsync te dwa foldery znów wyglądają tak jak na zrzucie. Czy jest jakieś miejsce gdzie ten cache jest trzymany i zapominam wyczyścić? Bo podejrzewam, że to jest problem, dla którego nie mogę wybrać ich do synchronizacji.
Z góry dzięki za każdą pomoc!
 
Cześć, tak na szybko obstawiam, ze Windows przechowuje config w
Kod:
C:\Users\Twoja nazwa uzytkownika\
lub głębiej
Kod:
C:\Users\Twoja nazwa uzytkownika\Local lub Roaming
Hej, dzięki za odpowiedź.
Próbowałem usuwać wszystko co ma w nazwie Qnap / Qsync z C:/ProgramData, C:/Program Files, C:/Pliki programów(x86), C:/<użytkownik>/AppData i w Local i Roaming i próbowałem wyszukiwać po nazwie Qnap i QSync dla dysku C. Sprawdzałem też, czy w folderach nie ma ukrytych plików, po których QSync mógł sobie to wszystko ogarnąć, jednak nic nie znalazłem. Jakiś inne pomysły?
 
Na tę chwilę zakładając, że problem leży po stronie Windowsa, spróbowałbym:
- uninstall Qsync z komputera
- usunięcia pozostałości z tych folderów z appdata/ewentualnie tych ukrytych
- zobacz, czy nie ma w tych Twoich dwóch folderach zaznaczonych do synchronizacji, czy nie ma tam jakiś plików Qsynca
- wyczyść rejestr z pozostałości po Qsyncu
- restart Windowsa
- ponowna instalacja Qsynca
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Na tę chwilę zakładając, że problem leży po stronie Windowsa, spróbowałbym:
- uninstall Qsync z komputera
- usunięcia pozostałości z tych folderów z appdata/ewentualnie tych ukrytych
- zobacz, czy nie ma w tych Twoich dwóch folderach zaznaczonych do synchronizacji, czy nie ma tam jakiś plików Qsynca
- wyczyść rejestr z pozostałości po Qsyncu
- restart Windowsa
- ponowna instalacja Qsynca
Tak jak wyżej napisałem, to wszystko zrobione, łącznie z próbą wyszukania i usunięcia z rejestru wszystkie związanego z QNAP / QSYNC i nazwami folderór, które się synchronizują. Jednak nawet po takim czyszczeniu, po ponownej instalacji Qsync od razu te foldery są rozpoznawane. Dodam, że w tej chwili QNAP jest całkowicie wyłączony. Tak więc są gdzieś cachowane informacje o tych folderach w nieoczywistych miejscach.
 
Może to nie najlepszy pomysł, ale możesz tymczasowo zmienić nazwę jednego z tych folderów i założyc nowy ze stary nazwą ?
Też się nad tym zastanawiałem, ale niektóre z tych folderów są mocno powiązane z innymi programami i byłoby bardzo dużo pracy przy sprawieniu, że to wszystko będzie ze sobą dobrze rozmawiało. Jak nie będzie innego wyjścia to pewnie się na tym skończy, ale chciałbym uniknąć jednak tego.
 
Powiedz jeszcze, czy te foldery, które chcesz synchronizować i były synchronizowane są nadal w tej samej lokalizacji? Czy może zostały gdzieś przeniesione? QSync pluł chyba tym błędem (ale nie mam pewności), jak lokalizacja folderów nie spełniała pewnych założeń.
Połączono posty:

Jak masz tam dużo danych, to trochę problematyczne ale generalnie obejściem jest, to o czym Ci napisałem wcześniej - czyli przenoszenie zawartości pomiędzy folderem starym i nowo utworzonym. Jestem ciekaw, czy jest inne, mniej inwazyjne rozwiązanie tego problemu.
Możesz jeszcze spróbować wykorzystać narzędzia alternatywne (nie wiem, czy nie lepsze, z większa możliwością konfiguracji par folderów) np. FreeFileSync.
 
Powiedz jeszcze, czy te foldery, które chcesz synchronizować i były synchronizowane są nadal w tej samej lokalizacji? Czy może zostały gdzieś przeniesione? QSync pluł chyba tym błędem (ale nie mam pewności), jak lokalizacja folderów nie spełniała pewnych założeń.
Połączono posty:

Jak masz tam dużo danych, to trochę problematyczne ale generalnie obejściem jest, to o czym Ci napisałem wcześniej - czyli przenoszenie zawartości pomiędzy folderem starym i nowo utworzonym. Jestem ciekaw, czy jest inne, mniej inwazyjne rozwiązanie tego problemu.
Możesz jeszcze spróbować wykorzystać narzędzia alternatywne (nie wiem, czy nie lepsze, z większa możliwością konfiguracji par folderów) np. FreeFileSync.
Lokalizacja jest dokładnie ta sama. Chyba sprawdzę to darmowe narzędzie, dzięki!
 
Jezeli chodzi o folder-y to w windows, jako administrator mozna konfigurować własciwosci, nadawać uprawnienia, atrybuty, opcje udostępniania itp.
Jest jeszcze mozliwość zarządzania plikami trybu offline(wlączyćlub wyłączyć) wcentrum synchronizacji w panelu sterowania windows.
 
Jezeli chodzi o folder-y to w windows, jako administrator mozna konfigurować własciwosci, nadawać uprawnienia, atrybuty, opcje udostępniania itp.
Jest jeszcze mozliwość zarządzania plikami trybu offline(wlączyćlub wyłączyć) wcentrum synchronizacji w panelu sterowania windows.
Zgadza się, ale są to opcje udostępniania w sieci dla Windowsa. Nie widzę powiązania tych ustawień z problemem z QSync.
 
A co masz w Centrum Udostępniania w kliencie Qsync? Wydaje mi się, że konfigi dla Qsync na windzie są w C:\Users\<user>\AppData\Local\QNAP\Qsync
W centrum udostępniania pusto
(dodałem jakieś losowe foldery do synchronizacji, żebym mógł przejśc do tego ekranu):
1682163800524.png


Co do ścieżki, po usunięciu QSync takiej ścieżki nie mam:

1682163506079.png

Wszędzie w Qsync pusto, nie ma żadnego powiązania.
 
Teoretycznie odwracając tok źródła problemu, sprawdź może przy zatrzymanym QSync'u na NAS'ie:
Kod:
/share/homes/nazwa użytkownika/.Qsync
Zrób backup i wyczyść zawartość/zmień nazwę oraz odpal ponownie QSync'a, wtedy ponów próbę konfiguracji na Windowsie.
 
Teoretycznie odwracając tok źródła problemu, sprawdź może przy zatrzymanym QSync'u na NAS'ie:
Kod:
/share/homes/nazwa użytkownika/.Qsync
Zrób backup i wyczyść zawartość/zmień nazwę oraz odpal ponownie QSync'a, wtedy ponów próbę konfiguracji na Windowsie.
Tak jak wyżej wspomniałem, QNAP był przywracany do ustawień fabrycznych z pełnym formatem dysków. Pod tym adresem są dwa pliki z nowo synchronizowanego folderu. Wybrałem go do synchronizacji, żeby sprawdzić to o co miałem zapytanie w: Pomoc - QNAP TS-228 / QSYNC / Problem z wybraniem folderu do synchronizacji..
 
Ustawienia fabryczne mogły nie wyczyścić tej zawartości, ale jak poformatowałeś dyski, to nie mam koncepcji.
No to jest naprawdę bardzo dziwne. QNAP wyczyszczony jak tylko mogłem. W systemie też nie znalazłem żadnych śmieci. Teoretycznie nad przywracaniem systemu i formatowaniem jest jeszcze "Zainicjuj ponownie server NAS". Może przy formatowaniu jest wrzucany jakiś cache do RAMU i później przywracany po formacie. Dziś pewnie już nie dam rady, bo nie będę miał czasu, ale jutro pewnie sprawdzę.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. qsync
  2. qsync central
  3. cache qnap
  4. syncovery
  5. qsync'
  6. windows ftp
  7. synchronizacja