Pomoc QNAP TS-253D uszkodzony dysk NVME na którym jest zaisntalowany system.

lord_yabol

Entry Technician
Q Associate
10 Sierpień 2018
81
10
8
QNAP
TS-x53D
Ethernet
1 GbE
Cześć,
Od kilku dni Qnap alarmuje o nienaprawialnym błędzie:
1678610551747.png

W obudowie posiadam dwa dyski HDD 4TB w RAID 0 oraz dwa dyski NVME po 1 TB (na karcie rozszerzeń).
Uszkodzony dysk jest systemowym, a drugi jako pamięć podręczna w trybie "odczyt".
Dodatkowo trzy dyski HDD podłączone po USB do backupów wrażliwych danych.
Problematyczny nośnik w testach błąd wskazuje jako nienaprawialny,ale działa prawidłowo i wskazuje pozostałą żywotność na 100%.
1678610824756.png

Wyłączyłem funkcje pamięci podręcznej na drugim dysku SSD i stworzyłem nowy wolumin statyczny:
1678610952852.png


Prośba, pytanie --> Czy da się stworzyć RAID 1 z tych dwóch dysków SSD a następnie wypiąć wadliwy dysk?
Chcę uniknąć stawiania systemu od nowa i mieć system na drugim dysku nvme (pojemności są takie same).
Ze względu na konstrukcje karty rozszerzeń nie jestem w stanie wpinać/wypinać dysku przy włączonym urządzeniu.

Pozdrawiam
 
Tak. Tak jak w temacie posta :)
A kto by to czytał ;)

Jak zrobisz z tego R1 dodasz drugi sprawny dysk to na drugi sprawny dysk mogą zostać przeniesione błędne dane z pierwszego dysku - ale może też wszystko się udać (nie wiadomo kiedy wystąpi błąd dysku i czy kontroler go naprawi).
Ja bym tak zrobił, jak system zacznie świrować to zaorać do zera i zacząć od nowa.
To chyba to było: Online RAID Level Migration
 
  • ·
  • QuTS hero x86_64
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
  • 88 rdzeni i jeden rdzeń kręgowy
Sam sobie ugotowałeś taką konfigurację, to po co płacz.
Dwa adapterki nvme/usb, sklonuj sobie clonezillą na PC i po 2h będziesz mieć problem z bani. Jak przy odczycie nic sie nie wysypie, to pewnie wszystko będzie OK.
Od 09:53 wczoraj do 16:33 dzisiaj zrobiłbyś to jakieś 8x z przerwą na kawę i pączka.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Ts-253d
  2. system od zera
  3. w dwoch slotach nvme widać ten sam dysk
  4. system na ssd
  5. 253d
  6. system na raid
  7. HDD - nienaprawialny błąd
  8. Dysk
  9. pamięć podręczna i system
  10. Nvme statyczny
  11. system na dysku nvme
  12. ssd ts-253d
  13. uszkodzony dysk