Recenzja QTS 5.0.0.1808 Build 20211001

accid

Entry Technician
Q Associate
31 Maj 2020
87
12
8
QNAP
TS-x73A
Ethernet
1 GbE
Wyszła oficjalna wersja ktoś już instalował? Nie ma błędów jakich znanych? Instalować już czy się wstrzymać na razie?
 
Known Issues
  • Twonky Server cannot function normally on the TS-h973AX running QTS 5.0.0.1776.
  • Cinema28 cannot display the media list.
  • Some applications cannot access the NAS when secure connection and TLS 1.3 are enabled. This is due to a known issue in the applications. We will fix this issue in upcoming app releases.
  • QTS 5.0.0 temporarily does not support certain file systems on external storage devices. To work around this issue, users can use HBS3 to back up files to external storage devices. Note that this workaround may require more CPU resources and increase backup task duration. We will soon fix this issue in an upcoming release.
  • macOS finder takes a long time to display content in SMB shared folders when users connect the Mac to the NAS via Thunderbolt. This problem may be due to Mac device driver issues. It only occurs to Mac devices with Intel processors and macOS 11.3 (or later versions).
  • Thunderbolt write speeds are lower than expected in QTS 5.0.0.
  • QTS and QuTS hero with newer kernel versions do not support ATTO Fibre Channel adapters. If you have already installed an ATTO Fibre Channel adapter on your device, we do not recommend updating the firmware to QTS 5.0.0 or QuTS hero h5.0.0 for the time being.
  • QTS 5.0.0 temporarily does not support certain third-party applications, utilities, or services.
  • QRM+ temporarily does not support the TS-x32, TS-x32U and TS-x35A models running QTS 5.0.0. We will add support for these models in upcoming releases.
  • SNMP receivers cannot receive SNMP traps sent from ARM-based NAS models.
  • Users cannot update the firmware of the QXG-10G2T-NXE network expansion card after updating QTS to 5.0.0.
  • Network & Virtual Switch displays unexpected interface connection status and FEC status when users connect the following pairs of devices:
    • NAS with Mellanox network adapter + NAS with Mellanox network adapter
    • NAS with Intel E810 network adapter + NAS with Mellanox network adapter
    • NAS with Intel E810 network adapter + Mellanox switch
    • NAS with Mellanox network adapter + QSW-M5216 switch
    • NAS with Intel 810 network adapter + QSW-M5216 switch
 
"QTS 5.0.0 temporarily does not support certain file systems on external storage devices." - czyli jakich?
"QTS 5.0.0 temporarily does not support certain third-party applications, utilities, or services." - to też dyskwalifikuje ten build...
 
tu bot copy/paste:
https://www.qnap.com/en/release-notes/qts/5.0.0.1808/20211001
w razie pytań proszę zadawać je helpdeskowi QNAPa.

Nie wiem co się tak pchacie w 5.0 .. to nawet dobrze z bety nie wyszło. Patrząc na poprzednie doświadczenia - mamy czas do sylwestra.

aultimastatus.com_wp_content_uploads_2021_06_wow_man_take_it_easy_meme.jpg
 
Na jednym z trzech QNAPów które posiadam, dzisiaj w nocy zrobiła się aktualizacja do QTS 5. Ale to dziwne, że tylko na jednym, bo na każdym jest zaznaczone dokładnie to samo, czyli w nocy codziennie wymuszam sprawdzanie aktualizacji. Na tych dwóch teraz nawet ręcznie jak sprawdzam to nie ma dostępnej wersji 5.
Czy QTS 5 będzie stopniowo wypuszczane w automatycznych aktualizacjach na poszczególne modele?

A tak na szybko to po przejściu na QTS 5 przestał mi działać serwer OpenVPN na tym QNAPie. Musiałem dokonać ręcznej aktualizacji QVNP Service aby usługa odżyła. Trochę to słabe, ja akurat miałem jak to zrobić, ale pewnie w wielu przypadkach w ten sposób można się odciąć od zdalnego dostępu do QNAPa.
 
Czy QTS 5 będzie stopniowo wypuszczane w automatycznych aktualizacjach na poszczególne modele?
Tak.

Ogolnie jak @pigers powiedział. Mając doświadczenie z aktualizacja do dlq Qnapa wypuszczenie teraz wersji 5 jest beta testem na użytkownikach. Może za poł roku będzie zdatna ta aktualizacja do działania dla śmiertelnika który korzysta z paczek QTS itp. Nie mówiąc już o innych usługach. Dodam więcej ja się boje instalować nawet małego update nie mówiąc o takiej zmianie.
 
Przyznam, że u mnie na tym jednym QNAPie to trochę przez przypadek ten QTS 5 się pojawił. Na wszystkich trzech QNAPach które posiadam, po wiosennej akcji z dziurami w systemie, na każdym ustawiłem automatyczną aktualizację systemu (w sumie zgodnie z tym co podaje producent oraz wiele osób tu na forum). I jakoś nie pomyślałem, że jak tego nie odznaczę to mi się QTS 5 zainstaluje. Dopiero jak już go zobaczyłem, to od razu na pozostałych dwóch wyłączyłem automatyczną aktualizację
W sumie to co mnie w tej wersji ciekawi to obsługa Team Viewera, ale jak już pisałem w innym wątku, i tak mi nie chce się zalogować do konta:)
 
Przez jakiś czas byłem napastowany przez mojego TS-473 potrzebą aktualizacji do najnowszej wersji firmware 5.0.0.1837 build 20211029. Monit aktualizacji pojawiał się za każdym razem po zalogowaniu do Qnap'a oraz w narzędziu Qfinder. Olewałem to i na razie zostałem przy wersji 4.5.4, bo jakoś ostatnio nie mam zaufania do nowych wydań. Ale od kilku dni widzę, że wszelkie monity zniknęły. O aktualizację przestał się dopominać Nas oraz znikła informacja o nowej wersji firmware w narzędziu Qfinder.

I teraz zastanawiam się czy coś jest na rzeczy, czy też jest to taka funkcjonalność systemu, że sam wyłącza przypomnienie po pewnym czasie (bo ja w ustawieniach nic nie zmieniałem).

Czy ktoś coś wie na ten temat?
 
U mnie na TS-453A (firmware 4.5.4.1800) też zniknęło powiadomienie i nie wyszukuje nowszej wersji. Może wycofali aktualizację bo dużo błędów było? :s
 
Zaczęły działać aktualizacje jest nowa wersja firmware dodana wczoraj QTS 5.0.0.1853 build 20211114
 
W weekend pojawiły się monity dla 5.0.0.1800 wydanego w dniu 11.11.2021. Potem te monity znikły i teraz jest znowu nowa wersja 5.0.0.1853 z datą wczorajszą. Co ciekawsze w moim przypadku zgłasza ją tylko system NAS'a. Qfinder jeszcze jej nie wykrył. Na oficjalnej stronie wszystkie starsze wersje 5.0.0.xxx poznikały. Jest dostępna tylko ta najnowsza. Dzieje się :D
 
W weekend pojawiły się monity dla 5.0.0.1800 wydanego w dniu 11.11.2021. Potem te monity znikły i teraz jest znowu nowa wersja 5.0.0.1853 z datą wczorajszą. Co ciekawsze w moim przypadku zgłasza ją tylko system NAS'a. Qfinder jeszcze jej nie wykrył. Na oficjalnej stronie wszystkie starsze wersje 5.0.0.xxx poznikały. Jest dostępna tylko ta najnowsza. Dzieje się :D
no coś musieli porządnie zjebać:Dumny:
 
Ja wyłączyłem zarówno info jak i aktualizacje auto ;) poczekam, aż ktoś potwierdzi, że wszystko git.
 
Hej!
Ktoś może instalował na TS-473A? Bo mi nagle znikła aktualizacja i chyba nie zamierza wracać :D Siedzę dość długo na 4.5 z 2021.09.23 i troszkę się martwię, że tak długo nie ma UP :p
 
Pewnie koledze @m1si0 chodzi o automatyczną aktualizację z poziomu QNAPa. U mnie na 473A jeszcze niedawno pojawiał się komunikat o możliwości instalacji QTS 5, a jak dzisiaj sprawdziłem to jest info, że oprogramowanie jest aktualne (posiadam wersje 4.5.4.180).

Ręcznie faktycznie można pobrać, ale ja przynajmniej na razie nie zamierzam przechodzić na piątkę.
 
Ja zrobiłem aktualizację na TS-453D i wszystko jest ok :)
 
  • Lubię to
Reakcje: Kong
Dziś poszła aktualizacja do wersji 5.0.0.1891 na TS-473A i wszystko działa jak należy :) Musiałem jedynie ręczenie uruchomić QVR'a i dopisać ścieżki dla Multimedia Station. Cała reszta ruszyła bez zająknięcia :D Co do wersji - widzę jeszcze sporo niedoróbek, ale wydaje się iż system jest ciut żwawszy.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. pulpit
  2. twonky