Raid 5 - WD RED SMR

sylver

Passing Basics
Beginner
24 Kwiecień 2017
18
3
3
33
QNAP
TS-x53B
Ethernet
1 GbE
Witam

Mam mały problem posiadam starsze dyski WD RED WD40EFRX w RAID5 teraz chciałem dołożyć dysk w moim Qnap ale nie zauważyłem i kupiłem WD40EFAX
Dysk ten posiada technologie SMR. W necie wyczytałem że nie powinno się łączyć 2 rożnych typów dysków z SMR i bez.
Czy ktoś z was ma jakąś wiedze na ten temat ?
 
Serwer nie wybuchnie ale będziesz tracił na wydajności zapisu (SMR dają dupy w tej kwestii) - jeśli nie ma to dla ciebie znaczenia to spoko.
Dyski SMR również osiągają niższe prędkości odbudowy RAID (w niektórych sytuacjach ma to znaczenie).

Ja osobiście właśnie wymieniłem 3 WD SMR na 3 Seagate CMR.
 
Czyli rozumiem że można mieszać w RAID dyski z SMR i bez razem ?
 
  • Lubię to
Reakcje: jerry1333
hmm, to teraz sam nie wiem co zrobić, mogę nie dostać już nigdzie starszej serii dysku. a na wydajności aż tak mi nie zależy .
 
a wiesz że jest świat poza WD ? :p
 
Wiem ale to tylko rozszerzenie raidu 5 na WD o kolejny dysk, chodzi o jak najmniejszy koszt.
 
aha - czyli Twoje dane są tańsze niż dysk
:Dumny:
 
Teraz to już się pogubiłem, mówisz o samej firmie WD, o połączenie SMR i bez w raid czy o samej technologi SMR ?
 
Pozwolę się wtrącić do dyskusji...

Ale od początku... Przerobiłem już Seagate, dawno temu Samsunga, WD, Toshibę ...

Z WD miałem najpierw serię Purple, bo niby do pracy 24/7... Szybko przeszedłem dzięki wymianie gwarancyjnej na WD RED (po zrobieniu awantury oczywiście).

Ale ostatnio zmieniając serwer wybrałem serię HGST (to też WD, ale w wersji PRO, 5 lat gwarancji zamiast 3, do tego o rząd wielkości mniejsze prawdopodobieństwo błędów zapisu/odczytu).

Cena ? Owszem, wyższa, ale i spokój...

Z czasem dochodzi się do takich wniosków, że nie ma sensu oszczędzać 100 PLN na dysku. To jest podobny dylemat, jak z olejem do silnika w samochodzie : można kupić bańkę za 60 PLN w Lidlu, albo za 200 PLN coś dobrego. Mówię oczywiście o tych samych parametrach jakościowych, czyli np. 5W30, chyba najbardziej popularny w tej chwili olej.

Tylko poza tym napisem 5W30 liczy się dużo więcej, ale w Lidlu Ci tego nie powiedzą. Akurat trochę się tym interesuję, więc wiem, że poza tymi cyferkami ważne są parametry typu smarność, płynność w niskich temperaturach, ilość popiołu po spaleniu, zasadowość i jeszcze wiele innych. I jak zalejesz taki olej co 15.000 km, zmienisz też filtr oleju, to będziesz jeździł długo i szczęśliwie. A jak kupisz taki olej z odzysku z Lidla, to ... Może być różnie.

I tak samo jest z dyskami. Niska cena nie bierze się znikąd. Gdzieś firma musi zaoszczędzić, a w dzisiejszych czasach oszczędza się na ... kliencie. Liczy się ilość, a jak coś padnie na gwarancji, to się da sztukę na wymianę, a o ochronie danych nikt się nie martwi. O to musimy zatroszczyć się sami.

I tak jest ze wszystkim, sam na pewno to czujesz i zauważasz. Zgodnie z tym, co mówili w filmie Kariera Nikosia Dyzmy : dobre to są już tylko polskie dziewczyny, bo już nawet wódka nie !

Takie czasy nastały i jedyne co możemy zrobić, to backup danych, a po nim kolejny i jeszcze jeden. Sam to przerabiam u siebie : dane z firmy są pakowane na dysk zewnętrzy, potem na mój serwer, a z niego na kolejny do koleżanki. Wszędzie mam RAID 6 lub 5, system siedzi na dyskach SSD, dane gdzie indziej. Ale RAID to nie zabezpieczenie, Sylas o tym pisał.

Owszem, jak jeden czy nawet dwa dyski padną, to dalej masz możliwość odzysku danych. I to jest dobre. Ale backup 3-2-1 to podstawa. Inaczej leżysz i kwiczysz.

Miałem kiedyś S DS-209, dwa dyski 2 TB w RAID 1, inaczej tam się nie da. I podczas mojego wyjazdu na wakacje oczywiście jeden zdechł na amen. Firma leży i kwiczy, na szczęście panie w biurze mogły się zająć układaniem papierków do mojego powrotu. Po tygodniu wziąłem serwer na stół, ale drugi z dysków nie miał ochoty do pracy. Pomogło wyjęcie dysków, podłączenie do PC, program do odzysku danych, kopia do mnie do kompa i ... Krótka piłka : zakup nowego serwera, tym razem to była przesiadka na 4 dyski i RAID 6, QNAP TS-453A.

Konkluzja jest taka : jeżeli masz serwer w domu i coś padnie, to pozgrzytasz zębami, przeklniesz coś pod nosem i postawisz na nowo. Ale jeżeli ktoś na tym pracuje, to nie ma zmiłuj : nadmiarowość danych (RAID 6 lub 5, a nawet wyżej), backup 3-2-1 i do tego po ostatnich akcjach kopie na dyskach WORM (Write Once Read Many).

Wiem, to wszystko kosztuje, ale ile będzie kosztować .... brak jakichkolwiek danych ? Nie muszę mówić, że sam to czujesz.

Sorry, trochę się rozpisałem. W razie pytań pisz śmiało.

Pozdrawiam,

S.
 
  • Lubię to
Reakcje: Kong
Dziękuje za obszerną wypowiedz,
Może za mało naświetliłem temat.
W produkcyjnych to macierz domowa ma do tego coś ala 3-2-1 kopia w cloud jest WORM.
Dlatego zastanawiam się tylko nad tym czy mogę mieszać dyski z SMR z dyskami bez SMR i jak to wpłynie na stabilność RAIDu 5
 
nie warto.. bo jest wolniej przy zapisach -raid 5 lubi zapisywać.
 
hmm, to teraz sam nie wiem co zrobić, mogę nie dostać już nigdzie starszej serii dysku. a na wydajności aż tak mi nie zależy .

EFRX to jest obecnie WD Red Plus.
 
Często można w WD Elements złapać white labele na helu (12tb i w górę)i to poziom HGST.
 
Ok, panowie, dziękuje za potwierdzenie mojej obawy.
jeszcze tak odnośnie tej wydajności to zainteresowało mnie to porównanie gdzie dysk z SMR zbudował RAID 5 o 40% szybciej
film
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Wd purple
  2. 453a