Pomoc Samoistny reset do ustawień fabrycznych QNAP TS-453A

candidate

Entry Technician
Q Associate
5 Październik 2017
75
3
8
54
QNAP
TS-x53A
Ethernet
1 GbE
Nie wiem co się wydarzyło ale dzisiaj nie mogłem się dostać do moich udziałów sieciowych ani usług więc naturalnie próbowałem się zalogować do serwera plików i niestety nie mogłem się dostać na swoje dane logowania ale na domyślnych ustawieniach o dziwo się udało i po zalogowaniu okazało się iż NAS przywrócił się samoistnie do ustawień fabrycznych :-( - w logach "ostatnie powiadomienia" wszystkie informacje są z dnia dzisiejszego tylko :/

Mam 2 dyski o pojemności 8TB oraz 2TB jako pojedyńcze 2 wolumeny i niestety teraz nie mogę się dostać do żadnego z nich ( w sensie do danych ) - spotkał się ktoś z podobną sytuacją ? Wcześniej miałem jakiegoś NASa po taniości marki Zyxel NSA310 przez kilka lat i ani razu nie spotkała mnie tak nie miła niespodzianka Zyxel zawsze pracował stabilnie a w tym momencie moje zaufanie do QNAP legło w gruzach :/

P.S. Wrzuciłem skanowanie dysku i leci - ale SMART nie pokazuje nic złego z dyskami więc tymbardziej dziwne - oczywiście NAS jest podłączony do UPS a dysk "systemowy 8TB" jest nowy ma kilka miesięcy WD RED 8TB


Zrzut ekranu 2018-03-05 o 18.10.49.png Zrzut ekranu 2018-03-05 o 18.11.41.png
 
Czy po restarcie wszystko jest OK?
[ja miałem po średnio 12-14h - jakbym się 1 raz logował, Robot wariował, i sieciówki bzikowały, ponadto nie można było poza ssh htop zobaczyć obiążęnia CPU]
jeśli tak >> to czy przypadkiem nie masz ustawionego dynamicznego IP z DHCP?
jeśli tak >> zmień na statyczne na QNAPie - ja takiego babola wykryłem, ale po logach z ostatniej aktualizacji - nie naprawili tego.
 
Paweł ja taki objaw obserwowałem kiedyś po załadowaniu dodatkowych sieciówek na pcie. Miałem tez sytuację zgubienia configa po odpaleniu SSD cache.
U mnie objawiało sie to przywitaniem jakbym na nowo NASa postawił. Dane zostają, jedyne trzeba popoprawiać dowiązania. Ale znikają np aplikacje.

Nie pisałem ticketa bo nie mogę znaleść zależności dla tego procesu :)
 
klepnij w SSH /etc/init.d/init_lvm.sh i przeklej wynik na forum w tagach code

Wynik jak poniżej:

[~] # /etc/init.d/init_lvm.sh

Changing old config name...

mv: can't rename '/etc/config/ssdcache.conf': No such file or directory

mv: can't rename '/etc/config/qlvm.conf': No such file or directory

Reinitialing...

Detect disk(8, 0)...

dev_count ++ = 0Detect disk(8, 16)...

dev_count ++ = 1Detect disk(8, 32)...

ignore non-root enclosure disk(8, 32).

Detect disk(8, 0)...

Detect disk(8, 16)...

Detect disk(8, 32)...

ignore non-root enclosure disk(8, 32).

sys_startup_p2:got called count = -1

Found duplicate PV hoX6cfQ0FQvixEmmI2eD4U5pELUW5lfR: using /dev/drbd1 not /dev/md1

Using duplicate PV /dev/drbd1 from subsystem DRBD, ignoring /dev/md1

Found duplicate PV E2b1tszo5d5P19p5bvHpKiGI2y4dUuGS: using /dev/drbd2 not /dev/md2

Using duplicate PV /dev/drbd2 from subsystem DRBD, ignoring /dev/md2

Done




Czy po restarcie wszystko jest OK?
[ja miałem po średnio 12-14h - jakbym się 1 raz logował, Robot wariował, i sieciówki bzikowały, ponadto nie można było poza ssh htop zobaczyć obiążęnia CPU]
jeśli tak >> to czy przypadkiem nie masz ustawionego dynamicznego IP z DHCP?
jeśli tak >> zmień na statyczne na QNAPie - ja takiego babola wykryłem, ale po logach z ostatniej aktualizacji - nie naprawili tego.

Restart nic nie pomógł - mam zarezerwowany adres IP po MACu więc jest rezerwacja na routerze.

Nie wiem co mam teraz zrobić jak dostać się do danych i czy da się przywrócić wszystko bez ponownej "inicjalizacji dysków"....


UpDate:
Po klepnięciu /etc/init.d/init_lvm.sh na dyskach pojawiła się możliwość ich odblokowania ( bo były zaszyfrowane/zabezpieczone hasłem ) i dyski wraz z całą strukturą i danymi są widoczne w FileStation :)

Mam jeszcze jakiś status odmontowany i nie wiem co z tym zrobić - dodatkowo czy da się przywrócić aplikację i konta użytkowników itp ? Jakie kroki według Was powinienem podjąć teraz aby czegoś nie "popsuć" ?


Zrzut ekranu 2018-03-06 o 17.05.06.png Zrzut ekranu 2018-03-06 o 17.05.42.png

UpDate2:
Po sprawdzeniu spójności systemu plików w QNAP ( system sam zasugerował taką opcję ) i restarcie niestety Volumin systemowy na status odmontowany i jest na czerwono - nie ma dostepu :( - coś można tutaj zrobić ?


Zrzut ekranu 2018-03-06 o 17.44.36.png
 
popsuty konfig ...

znowu /etc ... i nie rób sprawdzenia ..
przekopiuj dane na bok aka zrób kopię !! i sformatuj nasa do stanu fabrycznego
poinstaluj/skonfiguruj aplikacje i obserwuj co się dzieje - jak 2 dni podziała okej - kopiuj dane
jak nie - nas do reklamacji
 
popsuty konfig ...

znowu /etc ... i nie rób sprawdzenia ..
przekopiuj dane na bok aka zrób kopię !! i sformatuj nasa do stanu fabrycznego
poinstaluj/skonfiguruj aplikacje i obserwuj co się dzieje - jak 2 dni podziała okej - kopiuj dane
jak nie - nas do reklamacji

Obyło się bez etc - odmontowałem ten dysk systemowy zrobiłem restart zamontowałem ponownie było ok to dla pewności znowu restart i jest już ok w sensie pełny dostęp bez błędów że dysk odmontowany itp itd. Jedyne co to będę musiał teraz poinstalować aplikacje na nowo oraz potworzyć konta użytkowników.

Dzięki wielkie za pomoc bez Ciebie bym sobie nie poradził - stokrotne dzięki :)

Niestety nie ma na co skopiować danych więc musi zostać jak jest.

Jedyne co to niesmak pozostał bo skoro raz QNAP się sam zaorał to zwyczajnie mam stracha że taka sytuacja może się powtórzyć np jutro albo za pół roku :-(

Zrzut ekranu 2018-03-06 o 19.25.33.png

P.S. Co w ogóle robi ta komenda etcxxxx ? Szkoda że nie ma jakiegoś autmatu wbudowanego q QNAPa tylko trzeba wbijać po putty itp
 
tak bardzo z grubsza : wymusza przeskanowanie dysków i zapisanie tego w konfiguracji
ale to polecenie bardziej ratunkowe niz do "codziennej pracy"

No i niestety znowu serwer samoistnie się zaorał do fabrycznych ustawień :-(

Teraz już chyb zostaje zgłosić sprzęt na gwarancję :/
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. odmontowany