Pomoc SSD wolumin statyczny - brak trim

tomik67

VIP user
Q's Expert
17 Czerwiec 2010
110
14
68
56
QNAP
TVS-x71
Ethernet
100 Mbps
Mam w QNAP-ie dysk SSD z założonym woluminem statycznym, niestety nie działa w tym wypadku TRIM.
Jak można bezboleśnie zmienić wolumin statyczny na pełny lub uproszczony na których TRIM działa ?.

Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.4.0675 Build 20180810
Model serwera: QNAP TVS-471
 
Storage Global Settings

właczony ?

upload_2019-11-14_14-7-2.png
 
Przepraszam, źle opisałem przypadek, okno takie jak u Ciebie z harmonogramem TRIM-u jest, ale ustawienie go nic nie daje, nie ma śladu w logach po trimie.:

Skreenik1 Nov. 14 17.01.jpg


Ponadto w zakładce zarządzania woluminem powinienem mieć podświetlony przycisk zarządzanie, a w rozwijanej liście możliwość ręcznego uruchomienia trim-u, i tego właśnie też nie ma.:

Skreenik2 Nov. 14 17.01.jpg


Stąd wnioskuję że trim nie działa na tym woluminie.
 
Tak wygląda możliwość wykonania ręcznego trimu w innym TVS-471 z takim samym dyskiem i firmware.:

Skreenik4 Nov. 14 18.27.jpg


...... a w opisywanym nie ma.:

Skreenik5 Nov. 14 18.30.jpg


Różnica miedzy nimi jest jedynie taka że ten z możliwym trimem ma pulę pamięci na wolumenie, a nieposiadający trimu nie ma puli, ale to chyba nie ma znaczenia bo chodzi o urządzenie.

crontaba zaraz sprawdzę.
 
A teraz to się trochę przeraziłem, bo jest plik crontabie wraz z /sbin/qfstrim.:

Skreenik6 Nov. 14 18.51.jpg



......ale jest też drugi plik którego na drugim QNAP-ie z działającym trimem nie ma, a brzmi niepokojąco crontab.infected .:


Skreenik7 Nov. 14 18.52.jpg



Czy coś niedobrego się podziało ?. Jak żyć ?.
 
Dzięki, zaraz przestudiuję.

W tym rzecz że nie ma żadnego zainfekowanego pliku na QNAP-ie, a ten wątek czytałem w sumie na bieżąco. Co można uczynić z tym kłopotem ?.
Crontab czysty, żadnych aplikacji o podejrzanych nazwach, autorun.sh pusty, w crontabie obecny qfstrim.

A czy ta podpowiedź poniżej nie oznacza że trim działa tylko na woluminach uproszczonych a na pełnych już nie ?.:

Skreenik9 Nov. 14 22.42.jpg
 
No to nie zmartwiłeś :'( Czy wiąże się to z ponowną konfiguracją QNAP-a, czy też można przenieść aplikacje i usługi na wolumin drugi i potem z powrotem ?.
 
Właśnie w tym rzecz że przy pierwszej instalacji najpierw zainstalowałem sam SSD aby system był na nim, ale po instalacji trzech dysków twardych i przeniesieniu niektórych folderów udostępnianych na nie, napis system jest przy wolumine 2, czyli trzech dyskach twardych w RAID 5, więc już nie wiem jak jest z tym systemem.