TS-209 Pro/Std Official FW (Version 2.1.1 Beta Build 0925)

Silas Mariusz

rm -rf /
Help us, GOD!
5 Kwiecień 2008
10 210
31
2 307
153
39
Nowy Sącz
forum.qnap.net.pl
QNAP
TS-x77
Ethernet
1 GbE
Guys,

Cumulative bugfixes

[What's new?]
None

[Enhancement]
- DDNS update function enhancement (Time interval settings added)
- Disable SMART test on Seagate hard drive with firmware version AN05.
- Network recycled bin now only supports file deletion via SAMBA & AFP (Spec. changed)
- Download Station UI component updated to adapt to IE7, IE8 & Firefox 3
- Download station now supports direct download from Rapidshare or through QRapid
- TS-x09 will now generate its unique FAQ SSH key files when FAQ SSH remote access is enabled at the first time.
- Adding a 'PRO II' string on the bottom of the administration page for identifying TS-109/209 Pro-II models
- Pressing and holding the reset button for 10 seconds will now restore to the default configuration settings.

[Major Bug Fixed]
- Fixed Surveillance station playback page not working
- NAS still shuts down when power cut on the UPS even though power recovers right after
- Web UI - Multimedia Station directory tree modified to adapt to IE7 and Firefox
- Incorrect default path for FAQ SSH (/usr/local/bin/FAQ SSH instead of /usr/local/bin/FAQ SSH) causing errors in SCP.
- Garbage characters are displayed in telnet
- Using wget (-q) generates garbage files (when installing softwares using 'ipkg install')
- UPS support broken with 'genpowered' process re-launched
- Errors on renaming a share folder name
- Back up to external eSATA drive fails

[Download Locations]
TS-109 | TS-109 Pro/Pro-II
TS-209 | TS-209 Pro/Pro-II
TS-409 | TS-409 Pro
 
Re: TS-209 Pro/Std Official FW (Version 2.1.0 Beta Build 0925)

Gdyby komus udalo zalogowac sie do tego serwera (max 5 klientow) i sciagnac soft to prosze o umieszczenie na jakims bardziej dostepnym serwerze.
 
Zauwazylem po wgraniu tego firmware'u z wartosci podawane przez HDD SMART w zakladce "smart information" odbiegaja znaczaco od wartosci prawdziwych.
Prawie wszystkie wartosci zresetowaly sie do 100 lub 200 i nie zmieniaja sie z uplywam czasu - np- Power_On_Hours, Start_stop_count, Power_cycle_count, itp

Temperature_celcius - na jednym dysku pokazuje 117 na drugim 114 co jest wartosciami za duzymi nawet jak na skale Fahrenheit'a. Ale przechodzac do SYSTeM LOGS-i dalej do SYSTEM INFORMATION wartosci sa juz poprawne - u mnie np 32 i 33C (w tym samym czasie co 117 ze Smarta)

Czy zauwazyliscie to samo u siebie?
Nie nazekam absolutnie, doskonale wiem ze to wersja "beta"...
 
Witam wszystkich na forum. Jestem nowy więc nie krzyczcie proszę
Właśnie dziś postawiłem Qnapa w wersji 209-PRO II nie dla siebie ale dal jednej z firm z którą współpracuję.
Urządzonko nie powiem Super sprawa. jak na przechowlanię plików extra. <brawo>
Jeśli będę chciał nadzorować skrzyneczkę poza firmą logując się przez neta DYNDNS oczywiście już zapodałem
i czekam na aktywację.
Co do tego firmware Beta nie jestem pewien instalować czy nie ??