Pomoc TS-251A o co w tym biega

I

IrekG

Guest
Cześć,

Jestem nowym, niedoświadczonym jeszcze użytkownikiem urządzenia TS-251A 4GB 2x1HDD WD Purple (sprzęt od znajomego, ale chce go sprzedać, a ja próbuję się nauczyć go wykorzystać).

Po kilku godzinach czytania forum (bardzo dużo informacji, dla mnie większa część niejasna) trochę już się dowiedziałem.
1. Skonfigurowałem urządzenie - już wiem dyski bez RAID i bez migawek. Pierwszy dysk ostrzeżenia przy 90%, drugi dysk ma służyć mi jako kopia danych z pierwszego (jeszcze nie doszedłem do odpalenia Hybrid Backup Sync).
2. W TV po WiFi pokazuje mi się urządzeni i mogę przeglądać wgrane kilka zdjęć, filmik i muzykę (na próbę). Ale irytuje mnie to, że mama np. w folderze muzyka bardzo dużo jakiś folderów (artysta, rodzaj muzyki, daty itp) - to samo w film i zdjęcia. Czy można zrobić tak żebym miał tylko jeden folder np. muzyka i jak w to wejdę to będę miał foldery z albumami - tak jak to mam na dysku w laptopie?
3. Urządzenie Qnap będę chciał używać głównie do trzymania kopii zdjęć, filmów, muzyki z dysku w laptopie i teraz mam dużą dziurę w informacji czy mogę zrobić tak, że:
- cała obróbka zdjęć, filmów, muzyki będzie robiona przeze mnie na laptopie - określone partycje dysku oraz foldery oraz podfoldery - to będzie moja główna baza.
- czy Qnap może wskazane powyżej foldery na laptopie co jakiś czas (gdzie to ustawić lub ręcznie wywoływać) kopiować/aktualizować na swoim dysku nr 1?
- programem Hybrid Backup Sync ustawię sobie natomiast robienie kopi z dysku nr 1 Qnap na dysk nr 2 Qunap (mam nadzieję, że dobrze zrozumiałem, że tak się da).
- i teraz kolejna sprawa - jeżeli da się ustawić, że qnap będzie sam przenosił do siebie na dysk 1 wskazane powyżej foldery z laptopa (jak nie sam to będę to robił ręcznie), czy te foldery mogę udostępnić jako pokazywane na TV (DLNA) czy innych urządzenia mobilnych? Oczywiście będą tylko do odczytu - bez możliwości edycji.
4. Na swoim telefonie, żony i syna będę chciał ustawić automatyczne przenoszenie zrobionych zdjęć do folderu na Qnap (i żeby też były widoczne na TV i innych urządzeniach). Mam nadzieje, że to nie będzie trudne.
5. Chciałbym też ustawić możliwość dla żony i syna do przeglądania folderów ze zdjęciami, muzyką, filmami - nie tylko jak będą połączeni przez sieć domową, ale z każdego możliwego miejsca gdzie będzie zasięg sieci. Czy to trzeba robić usługą myQNAPcloud ? Czy każdy musi mieć osobno ustawiony myQNAPcloud ?
Czy też można ustawić dla każdego osobny dostęp z innymi uprawnieniami (syn tylko do odczytu)?
Czy jest inna (prostsza) forma ustawienia dostępu do qnapa z zewnętrznej sieci?
6. Jakie aplikacje grać do iphone dla mnie jako administratora i dla pozostałych jako raczej do przeglądania zawartości i backupu zdjęć z telefonu?

Kolejne to pytania sprzętowe:
- urządzenie ma 4GB w jednej kości, czy jest sens rozbudowy do 8GB?
- w jakim celu urządzenie ma dwa złacza ethernet? Do routera podłączyłem przez jeden port, czy drugim też mam podłączyć do tego samego routera?
- aktualnie qnap stoi przy routerze, ale w innym pokoju niż TV. Czy jest sens przenosić Qnap do pokoju z TV i łączyć go po HDMI z TV? W pokoju z TV mam kabel sieciowy bezpośrednio z routera podłączany do dekodera z kablówk. Raczej nie mam szans pociągnąć drugiego kabla sieciowego, wiec czy zadziała w tym wypadku switch, który rozdzieliłby sygnał do Qnap i do dekodera?

To chyba tyle co na pierwszy dzień użytkowania jest dla mnie problemem.
Mam nadzieję, że jasno opisałem o co mi biega.
 
Odpowiem wyrywkowo bo nie znam wszystkich odpowiedzi:
- zeby przenosić pliki z fona na qnap używam Qfile na telefonie i tam ustawiam backup, tak samo można używać qfile do przeglądania zawartości qnap na fonie,
- dwa porty ethernet są do link aggregation czyli zwiększenia przepustowości, ewentualnie chyba można użyć qnap jako switcha ale nie wiem czy dobrze pamietam,
- 4Gb wystarcza do podstawowych zastosowań, mam wrażenie ze Plex Media server by chciał trochę więcej,
- przenoszenie i podłączenie do TV ma sens w przypadku jak nie masz jakiegoś klienta media na TV, ja przestałem używać jak się Panasonic zlitował i dorzucił klienta Plexa do tv, co do kabla to możliwe ze można użyć drugiego portu eth w qnap jako switcha, do sprawdzenia,
- aplikacje na iphone to suita qnapa, głównie administrator i qfile,
- czemu nie raid? Nie chce mi się całego forum przeglądać ale mam raid1 i dzięki temu mam duplikacie danych,


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
Dzięki za odpowiedzi.

Proszę o pomoc również innych użytkowników.

"- zeby przenosić pliki z fona na qnap używam Qfile na telefonie i tam ustawiam backup, tak samo można używać qfile do przeglądania zawartości qnap na fonie,"?
OK, ale chce robić to na 3 telefonach i 3 użytkowników o różnych prawach dostępu. Jak w ogóle załączyć dostęp do Qnapa z zewnętrznej sieci (nie będąc w domu) ?

"- dwa porty ethernet są do link aggregation czyli zwiększenia przepustowości, ewentualnie chyba można użyć qnap jako switcha ale nie wiem czy dobrze pamietam,"
Czy mam tak podłączyć? Czy coś mi to da przy moich potrzebach?

"- 4Gb wystarcza do podstawowych zastosowań, mam wrażenie ze Plex Media server by chciał trochę więcej,"
OK. Jeszcze nie doszedłem co to ten Plex :)

"- przenoszenie i podłączenie do TV ma sens w przypadku jak nie masz jakiegoś klienta media na TV, ja przestałem używać jak się Panasonic zlitował i dorzucił klienta Plexa do tv"
Mam nowy TV Samsunga i tam widzi Qnapa, tylko wkurza mnie ten milion folderów (obstawiam, że to jakieś foldery Qnapa i chciałbym się tego pozbyć. Czyli jak muzykę mam w folderach, to chce tylko to widzieć, a nie jeszcze jakieś inne foldery do segregacji po rodzaju muzyki, wykonawcy itp.)

"- co do kabla to możliwe ze można użyć drugiego portu eth w qnap jako switcha, do sprawdzenia"
Nie chodziło mi o użycie Qnapa jako switcha, tylko jak idzie mi kabel z innego pokoju (mam tylko jeden kabel) do dekodera z kablówki, to wstawiłbym switcha w pokoju z TV i z tego switcha jeden kabel do dekodera a drugi do Qnapa.

"- aplikacje na iphone to suita qnapa, głównie administrator i qfile"
Potrzebuję rozróżnić użytkowników. Ja z żoną może być admin, ale młody nie moze mi pokasowac czegoś z Qnapa.

"- czemu nie raid? Nie chce mi się całego forum przeglądać ale mam raid1 i dzięki temu mam duplikacie danych,"
To pewnie kwestia przyzwyczajenie, ale więcej było opinii żeby nie robić, niż robić - pewnie wyjdzie u mnie w praniu.
 
"- zeby przenosić pliki z fona na qnap używam Qfile na telefonie i tam ustawiam backup, tak samo można używać qfile do przeglądania zawartości qnap na fonie,"?
OK, ale chce robić to na 3 telefonach i 3 użytkowników o różnych prawach dostępu. Jak w ogóle załączyć dostęp do Qnapa z zewnętrznej sieci (nie będąc w domu) ?

Nie ma z tym problemu, tworzysz trzech różnych użytkowników, każdy dostaje swoje uprawnienia i na każdym telefonie robisz indywidualne ustawienia

"- dwa porty ethernet są do link aggregation czyli zwiększenia przepustowości, ewentualnie chyba można użyć qnap jako switcha ale nie wiem czy dobrze pamietam,"
Czy mam tak podłączyć? Czy coś mi to da przy moich potrzebach?

Żeby wykorzystać link aggregation trzeba mieć odpowiedni sprzęt sieciowy, w domowym użytku się to nie przydaje. Ale można podłączyć jeden port bezpośrednio do routera z "wyjściem na świat", a drugi do switcha, żeby było szybciej w sieci lokalnej.

2. W TV po WiFi pokazuje mi się urządzeni i mogę przeglądać wgrane kilka zdjęć, filmik i muzykę (na próbę). Ale irytuje mnie to, że mama np. w folderze muzyka bardzo dużo jakiś folderów (artysta, rodzaj muzyki, daty itp) - to samo w film i zdjęcia. Czy można zrobić tak żebym miał tylko jeden folder np. muzyka i jak w to wejdę to będę miał foldery z albumami - tak jak to mam na dysku w laptopie?

Tak niestety jest z serwerami DLNA. Z tego co wiem, nie idzie tego zmienić, chyba, że ktoś wie jak to też się chętnie dowiem :)
Z tego co zauważyłem, to Plex ma to bardziej uproszczone. Swoją drogą, sprawdź czy na TV nie możesz zainstalować Plexa, będzie Ci ładniej i wygodniej znaleźć multimedia, albo czy Twój TV obsługuje Chromecast, wtedy sterujesz multimediami z telefonu.

- cała obróbka zdjęć, filmów, muzyki będzie robiona przeze mnie na laptopie - określone partycje dysku oraz foldery oraz podfoldery - to będzie moja główna baza.
- czy Qnap może wskazane powyżej foldery na laptopie co jakiś czas (gdzie to ustawić lub ręcznie wywoływać) kopiować/aktualizować na swoim dysku nr 1?

Najprostszym rozwiązaniem do kopii zapasowej jest Qsync, ale to musisz zainstalować na lptopie, Qnap sam z siebie niczego ci z kompa nie wyciągnie ;)
 
A wtedy na 3 telefony zakładam 3 różne konta na myQnapCloud? Czy jedno jako admin i 2 podpinam jakoś?

Bardzo Dziekuje za pomoc
Dobra po tylu dniach testowania kilku resetach i stawiania wszystkiego od nowa stwierdzam, ze to zajebiste urządzenie. Śmiga z wszystkimi urządzeniami w domu, z wszystkimi telefonami. Udostępnianie innym przez linki jest super. Wirtualizacja się nie bawiłem, bo nawet nie wiem do czego to ma służyć.

I teraz czy kupić go za 900zl (na gwarancji)?
TS-251A 4GB

Mam do tego dysk 1TB WD Purple.

Dokupić do tego jeszcze 4GB ramu?
I jeszcze pytanie. Gdzie ustawia się treść, która automatycznie wstawia się w wiadomości z udostępnianym linkiem? Trochę nie po polsku jest :)
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Qfile w telefonie nie widzi folderów
  2. przenoszenie danych
  3. Qfile pro nie widzi folderów
  4. Qfile nie widzi folderów
  5. przenoszenie folderu