Pomoc Jaki UPS do Qnap TS 251

Ster

Entry Technician
Q Associate
15 Maj 2014
55
6
8
Radom
ster.wradomiu.pl
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Cześć, przymierzam się do zakupu UPS dla mojego Qnapa. Chciałbym by miał pełne wsparcie jeśli chodzi o funkcje, a cena była w okolicach 300 zł. Jesteście w stanie mi coś polecić?
 
Po długim czasie wreszcie dokonałem zakupu. Wybór padł na CyberPower BR700ELCDFR w cenie 319zł. Po niedzieli przyjdzie to dam znać co i jak:)
UPS dzisiaj dotarł. Po podłączeniu do QNAPa TS-251A z jednym dyskiem, pokazuje, że szacowany czas ochrony to aż 2 godziny! Jestem zdziwiony bo liczyłem na sporo mniej. Wynika z tego, że na moje potrzeby mogło by być nawet coś o mniejszej pojemności.
 

Załączniki

  • ups2.jpg
    ups2.jpg
    3 MB · Wyświetleń: 58
  • ups.png
    ups.png
    8,9 KB · Wyświetleń: 59
Dobry pomysł, ale chyba nie w tej chwili. QNAP i UPS są fizycznie w innym miejscu niż ja, i teraz nie ma kto takiego testu zrobić. Ale jak się go uda przeprowadzić to na pewno wrzucę tu wyniki.
No dobra, udało się przetestować. Po odłączeniu UPS od zasilania, QNAP od razu to wykrył. Od razu pozostały czas zmienił się z 2 godzin do 44 minut. Ale po 20 minutach działania na UPS, pozostało 92% pojemności akumulatora oraz 42 minuty. Na dalsze testy teraz nie mam czasu, ale kiedyś dokładnie to sprawdzę i zostawię tu info.
Niemniej jednak jestem bardzo zadowolony, że wreszcie udało się kupić UPSa, w sumie za niewielkie pieniądze.

Teraz zastanawiam się nad tym, jak po takim automatycznym wyłączaniu QNAPa (kiedy minie czas podtrzymywania przez UPS) i ponownym powrocie zasilania, włączyć go automatycznie? Da się to jakoś ustawić? A może bez żadnych dodatkowych czynności po prostu QNAP się wtedy włączy?
 

Załączniki

  • ups3.png
    ups3.png
    9,6 KB · Wyświetleń: 45
  • ups5_20min.png
    ups5_20min.png
    9,8 KB · Wyświetleń: 47
Widziałem tą opcję, ale nie do końca ją rozumiem. Ja na razie mam zaznaczoną pierwszą opcję, czyli wyłącz serwer po braku zasilania przez ...
I to dla mnie jest jasne. Ustawiam np. 30 minut, i po tym czasie, jeśli zasilanie nie powróci to QNAP zaczyna się wyłączać.
Natomiast opcja druga mówi o tym, że po ... minutach QNAP zatrzyma usługi i odinstaluje woluminy. Ale czy to jest jednoznaczne z wyłączeniem QNAPa? Czy jeśli ustawię tutaj również 30 minut, to po zaniku zasilanie, przez 30 minut wszystko działa normalnie, a po tym czasie QNAP też jest wyłączany tak jak w punkcie pierwszym? Rozumiem, że wtedy po powrocie zasilania QNAP się automatycznie uruchomi, tak?

Oczywiście mógłbym to przetestować sam, ale tak jak pisałem, QNAP i UPS stoją fizycznie w innym miejscu niż jestem. A ze względu na wirusa to pewnie nie prędko się teraz tam pojawię a nie chcę nikogo fatygować do przeprowadzania ze mną takich testów, stąd moje (może głupie) pytania:)
To przed testami jeszcze zapytam:
- opcja nr 1 czyli wyłączenie QNAPa. Rozumiem, że to działa tak jakbym go wyłączył z poziomi QTSa a nie po prostu odłączył zasilanie? Czyli QNAP się prawidłowo wyłączy ale po powrocie zasilania sam już się nie uruchomi
- opcja nr 2 czyli tryb automatycznej ochrony. Jest napisane, że usługi będą zatrzymane a woluminy odmontowane, ale sam QNAP tak na prawdę nie będzie wyłączony a jedynie "w trybie czuwania na powrót zasilania"? Jeśli tak, to zapewne pobór energii jakiś tam będzie? Więc teoretycznie, po pewnie kilku godzinach, kiedy to akumulator w UPS się wyczerpie to co się stanie z QNAPem? Odpowiednio wcześniej się "prawidłowo" wyłączy, czy po prostu będzie tak jakby "wyjąć wtyczkę z gniazdka"?
 
- opcja nr 1 czyli wyłączenie QNAPa. Rozumiem, że to działa tak jakbym go wyłączył z poziomi QTSa a nie po prostu odłączył zasilanie? Czyli QNAP się prawidłowo wyłączy ale po powrocie zasilania sam już się nie uruchomi
wyłączy QNAP i tak zostawi.

- opcja nr 2 czyli tryb automatycznej ochrony.
finalnie zrobi restart qnapa - tak jak przez menu.

@Silas Mariusz - to też można by do wiki dodać , proste pytanie - ale odpowiedź już niekoniecznie !
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Hmm, dalej nie do końca rozumiem trybu automatycznej ochrony. Napisałeś, że finalnie zrobi restart QNAPa. Ale co się dzieje od momentu uruchomienia tego trybu do czasu powrotu zasilania? Jak wróci zasilanie to wtedy wykona się restart i QNAP będzie pracował normalnie. Ale przez ten czas przed restartem?
 
A co się stanie, jak przed powrotem zasilania skończy się akumulator w UPS? Czy wtedy też QNAP się prawidłowo wyłączy? Ale jak już potem zasilanie wróci to rozumiem, że się nie włączy?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. power walker