Pomoc Kopia całego dysku na inny w 2 kieszeni

fnx

Entry Technician
Q Associate
28 Marzec 2021
53
5
8
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Witam,

jestem tutaj nowy. Z Qnapem bawię się od kilku msc. Po tym czasie postanowiłem zmienić na coś mocniejszego niż ARM.

Ustawiłem sobie wszystko w systemie pod siebie łącznie z danymi i potrzebuję porady.

W moim Qnapie mam 1 dysk z Woluminem statycznym. Chciałbym sklonować ten dysk abym w razie awarii nie musiał kopiować na nowo wszystkiego ;)
Chciałbym się dowiedzieć czy jest możliwość sklonowania dysku bezpośrednio pod Qnapem?

O metodzie dysku zewnętrznego wiem ale niestety to odpada ze względu USB 2.0 w mojej obudowie dla dysku zew.

Czy nie da się zrobić tak, że wkładam do 2 wolnej obecnie kieszeni 2 dys o tej samej pojemności i z poziomu GUI lub ssh puszczam polecenie i wykonuje klona?

A może źle podchodzę? Może lepiej wrzucić 2 czysty dysk w miejsce 1 i na nowo postawić system potem przywrócić konfigurację i na końcu przekopiować dane? Tylko czy przy tej metodzie można to zrobić poprzez 2 kieszeń? Czy będzie widział ten sam system plików? I czy zachowa strukturę oraz uprawnienia katalogów?

Chciałbym aby system itp wszystko działało. Tzn. wkładam dysk 1 odpalam i wszystko działa, wyjmuje dysk 1 wkładam dysk 2 na którym mam kopie , odpalam i też działa.

Z góry dziękuję za pomoc.


Wersja oprogramowania Firmware: 4.5.2
Model serwera: QNAP TS-251D
 
Z klonowaniem dysku jest problem, bo z tego co na forum pisali inni - nie działa to. Więc nie ma możliwości (z tego co ja czytałem u nas na forum) klonować i podmieniać. Musiałbyś mieć to w RAIDzie 1 i jak padnie dysk, podmieniasz, macierz się odbuduje i dalej lecisz.
 
Dzięki za odpowiedź. No się spodziewałem czytając inne posty z polski i nie tylko. Trochę za późno bo już zbudowałem to wszystko. Ok będę musiał to skopiować po prostu i tyle.
 
No tak tylko to dodatkowe koszta, a ja tak naprawdę chce aby dysk 1 w tym qnap cały czas działał, a na 2 dysk po prostu zrobić kopię 1 w razie W.

No nic na razie leci to poprzez Hybrid Backup Sync. Tyle, że to trochę irytujące bo musiałem zrobić dwa takie same katalogi tzn.
Aplikacje > Aplikacje 1;
Zdjęcia >Zdjęcia 1
itp.

A tak poza tematem o co chodzi z licencją EXT? Bo mi wyskakuje taki komunikat?
Daje to możliwość podglądania na drugim dysku innej partycji w tym samym formacie co partycje na dysku 1?
 
Chcesz dwie rzeczy ograć jednym sposobem, nie da się.
Ciągłość działania to jedno, i tu te rekomenduje RAID 1.
A backup odkładany do szafki to drugie. I to już robisz.
Obie rzeczy mają swój koszt, oddzielny.
 
Ta tylko właśnie się okazało, że backup o którym pisałem nie spełnia się w przypadku awarii dysku. Wtedy wszystko co było systemowego leci. Dane są, ale system krzaczy. Więc sukces połowiczny.

Spróbuję inną metodą zobaczymy czy się uda jak nie to zostaje sklonowanie całkiem dysku przy pomocy zewnętrznego urządzenia.
 
Ta tylko właśnie się okazało, że backup o którym pisałem nie spełnia się w przypadku awarii dysku. Wtedy wszystko co było systemowego leci. Dane są, ale system krzaczy. Więc sukces połowiczny.

Spróbuję inną metodą zobaczymy czy się uda jak nie to zostaje sklonowanie całkiem dysku przy pomocy zewnętrznego urządzenia.
Klonowanie nic nie da - to nie działa.
 
Ta tylko właśnie się okazało, że backup o którym pisałem nie spełnia się w przypadku awarii dysku. Wtedy wszystko co było systemowego leci. Dane są, ale system krzaczy. Więc sukces połowiczny.

Spróbuję inną metodą zobaczymy czy się uda jak nie to zostaje sklonowanie całkiem dysku przy pomocy zewnętrznego urządzenia.
Klonowanie nic nie da - to nie działa.

Tzn.? System widzi wtedy inny dysk i nie chce współpracować czy coś innego?
 
jak nie to zostaje sklonowanie całkiem dysku przy pomocy zewnętrznego urządzenia.
Klon dysku 1:1 będzie liczony w godzinach, w których nas nie będzie działał. Dodatkowo weź pod uwagę że masz ryzyko fizycznego uszkodzenia dysku przy wyjmowaniu/wkładaniu. Jak będziesz robił to cyklicznie i często to musisz to wziąć pod uwagę.
 
Ta tylko właśnie się okazało, że backup o którym pisałem nie spełnia się w przypadku awarii dysku. Wtedy wszystko co było systemowego leci. Dane są, ale system krzaczy. Więc sukces połowiczny.

Spróbuję inną metodą zobaczymy czy się uda jak nie to zostaje sklonowanie całkiem dysku przy pomocy zewnętrznego urządzenia.
Klonowanie nic nie da - to nie działa.

Tzn.? System widzi wtedy inny dysk i nie chce współpracować czy coś innego?
Chłopaki na forum próbowali klonować z marnym skutkiem. Nie pamiętam dokładnie co - ale było, że się nie udało.
 
jak nie to zostaje sklonowanie całkiem dysku przy pomocy zewnętrznego urządzenia.
Klon dysku 1:1 będzie liczony w godzinach, w których nas nie będzie działał. Dodatkowo weź pod uwagę że masz ryzyko fizycznego uszkodzenia dysku przy wyjmowaniu/wkładaniu. Jak będziesz robił to cyklicznie i często to musisz to wziąć pod uwagę.

To biorę pod uwagę, chodź raczej naprawdę będzie to sporadycznie gdyż dysk chce zapełnić odpowiednimi danymi do szybkiego dostępu, a kopia tego (aby znów tego wszystkiego od nora nie robić) leży sobie w szafie. Backupy będą robione co x czasu ale na inny nośnik zew. albo do komputera i potem dalej.

Tutaj chodzi mi bardziej o sama kwestię typu:
Zepsuł się dysk 1 - trudno wkładam dysk 2 odpalam i działam dalej.


Klonowanie nic nie da - to nie działa.

Tzn.? System widzi wtedy inny dysk i nie chce współpracować czy coś innego?
Chłopaki na forum próbowali klonować z marnym skutkiem. Nie pamiętam dokładnie co - ale było, że się nie udało.


No właśnie przebiłem się poprzez rożnego typu posty na polskim i zagranicznym forum. No ale próbuję, wtedy najszybciej się nauczę ;)
 
Próbuj, ale moim zdaniem tracisz czas i niestety w razie awarii dane. To się nie uda - jest jakiś problem z klonowaniem i nie chodzi tylko o czas pracy dysku. Czegoś aplikacje do klonowania nie robią.
 
Klonowanie nic nie da - to nie działa.

Tzn.? System widzi wtedy inny dysk i nie chce współpracować czy coś innego?
Chłopaki na forum próbowali klonować z marnym skutkiem. Nie pamiętam dokładnie co - ale było, że się nie udało.


No właśnie przebiłem się poprzez róznego typu posty na polskim i zagranicznym forum. No ale próbuję, wtedy najszybciej się
Próbuj, ale moim zdaniem tracisz czas i niestety w razie awarii dane. To się nie uda - jest jakiś problem z klonowaniem i nie chodzi tylko o czas pracy dysku. Czegoś aplikacje do klonowania nie robią.


Dzięki. Czasu i tak już dużo straciłem. Przesiedziałem noce i dnie nad nauką tego urządzenia. Ostatnio jak wymieniałem starego Qnapa ts-112 na nowy to pytałem o różnice innych osób pomiędzy S, a tym ale i tak wybrałem Qnapa. Chyba już kwestia przyzwyczajenia.

Spróbuję metodą postawienia na 2 dysku od nowa systemu, potem stworzenie woluminu i przywróceniu ustawień, itp. z konfiguracji.


Danych definitywnie nie stracę gdyż mam je na innych nośnikach. Stracę tylko (ewentualnie) czas, który będę musiał ponownie poświęcić na zebranie znowu tego do kupy w jednym miejscu ;)
No dobra to co myślałem nie wypali. Zatem idę tokiem tego tematu:
Udzielamy pomocy - Jak rozpocząć adaptacje dołożonego dysku do RAID 1 w TS251 ?

I zaczynam migrację na inny dysk (jest cichszy), a potem jeśli wszystko będzie ok, na dotychczasowy dysk przekopiuje dane Hybrid Backup Sync przy pomocy RTRR.

Ciekawe tylko dlaczego migracja leci z prędkością 80 Mb/s jeśli dyski mają wydajność na poziomie 130 Mb/s oraz mam ustawiony najwyższy priorytet.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Klonowanie
  2. migracja systemu na dysk ssd
  3. nowy dysk migracja
  4. migracja danych
  5. dysk z danymi
  6. klonowanie dysku
  7. kopia z dysku na inny dysk
  8. migracja systemu z dysku na dysk
  9. Klonowanie systemu
  10. https://forum.qnap.net.pl/threads/kopia-ca%C5%82ego-dysku-na-inny-w-2-kieszeni.37418/