Pomoc Pierwsza konfiguracja dysku

dexter

Systems Admin...
Q's Expert
7 Listopad 2012
217
30
28
Siedlce
QNAP
TS-x53A
Ethernet
1 GbE
Witam wszystkich.

Dzisiaj stałem się posiadaczem TS-453A. Przechodzę przez pierwszą konfigurację i zatrzymałem się na konfiguracji dysku. W chwili obecnej posiadam tylko jeden dysk 4TB ale w jakimś niedalekim czasie chciałbym dokupić pozostałe 3 dyski które pracowały by w RAID 5. Obecny dysk przeznaczony by był na system i ewentualnie torrenty. Nie wiem jak lepiej jest go teraz podzielić, czy jako wolumen statyczny, gruby czy uproszczony.
Jeśli dobrze to rozumiem to statyczny jest niczym innym jak utworzeniem jednego miejsca na dysku na wszystkie przechowywane rzeczy, natomiast uproszczony pozwala mi np. tworzenie oddzielnych woluminów np. na zdjęcia, muzykę itp. dodatkowo posiadając możliwość tworzenia migawek tych woluminów. Natomiast nie potrafię zrozumieć tego grubego wolumenu.

Czy w chwili obecnej nie lepiej by było utworzyć wolumen uproszczony a w momencie gdy dodam pozostałe dyski zmienić na statyczny? Czy może kombinowanie z wolumenami nie ma większego sensu i lepiej utworzyć statyczny? Proszę Was o pomoc i wyjaśnienie
 
To akurat wiem dlatego obecny NAS który posiadam zmieni lokalizację i będzie służył jako backup najważniejszych danych. RAID by był jedynie dodatkiem.

OK chyba rozkminiłem co i jak z tym. Mam tylko jedno pytanie. Czy jest sens dzielenia dysku na woluminy? Czy uchroni to w jakikolwiek pliki np. w przypadku jakiś problemów z systemem i ponownym reinstalowaniem go?
Po wielu namysłach ustawiłem w chwili obecnej wolumin statyczny. Mam jednak pytanie, po uruchomieniu skanowania na noc uszkodzonych bloków na dysku z rana zobaczyłem że pojawił się komunikat o 4 w nocy (2 godziny przed zakończeniem skanowania) że wolumin DataVol1 został sformatowany. Czy to normalne? Czy przy każdym skanowaniu następuje format dysku?
 
Przecież uruchomiłeś po raz pierwszy nasa z nowym dyskiem ? To chyba normalne, że nas go sobie musiał sformatować ;).
I nie, nie przy każdym sprawdzaniu dysku włącza się formatowanie dysku.
 
  • Lubię to
Reakcje: 1 osoba
Ale skanowanie uruchomiłem już po przejściu pierwszej konfiguracji jak uruchomił się system a więc wykonało się formatowanie. Skan włączyłem o 21 a formatowanie włączyło się o 4 rano, samo skanowanie trwało do 6 rano.
 
Czy istnieje możliwość by ktoś mi wytłumaczył w najprostszych słowach o co chodzi z tym podziałem:
wolumen statyczny, gruby czy uproszczony?

Przyznam się że wybrałem ten który został podpowiedziany, bo nie wiedziałem który jest najwłaściwszy.

Dyski w Raid 0.
 
Raid 0 bo zależy mi na największej przestrzeni dyskowej. Qnap będzie stało jako narzędzie multimedialne (głownie), z możliwością wykorzystania go jako komputer stacjonarny (przeglądarka www i może jakieś parę programów). Najważniejsze rzeczy i tak trzymam na dodatkowym dysku przenośnym (będą również znajdowały się na NAS-ie). Dlatego też nie widzę potrzeby robienia raid 1 bo jak znam swojego farta RAID i tak nie pomorze jak 2 dyski pójdą w tym samym czasie.

Wyczytałem tutaj gdzieś że Qnap pozwala zrobić coś takiego jak to w PC najczęściej bywa, że jest dysk C: gdzie są wszystkie rzeczy związane z praca na serwerze i dysk D: który miałby inne dane. Jak dysk C pójdzie w kosmos to zostaje nam dysk D. Może takie rozwiązanie było by rozsądne (głośno myślę)

Proponujesz jakieś inne zastosowanie?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. tworzenie wolumenu na zdjęcia