Pierwszy NAS do domu

Gracko

Nowy użytkownik
Noobie
25 Marzec 2022
4
1
3
37
QNAP
TS-x53D
Ethernet
1 GbE
Cześć,
Tak jak w temacie, przymierzam się do zakupu pierwszego NASa. Chciałbym się was poradzić co wybrać albo potwierdzić czy mój wybór jest dobry do tego do czego chce wykorzystać NAS. W temacie NASów jestem zielony.
Więc tak:
- Głównie wykorzystywany do odtwarzania multimediów na urządzeniach w sieci domowej (tel, tablet, komputer, TV) - h.264 h.265
- backup danych z kilku domowych urządzeń.
- może w przyszłości wirtualizacja ubuntu do nauki/zabawy

Tutaj widziałbym NASa z 4-6 zatokami(choć bardziej skłaniam się ku 6 daje większę pole do manewru na przyszłość).
1 zatoka z dyskiem z przeznaczeniem na backup ważnych danych - co pewien czas zawartość tego dysku kopiowana na dysk zewnętrzny.
Pozostałe zatoki z przeznaczeniem pod pule na multimedia. Na start 1-2 dyski w RAID 0 - z czasem dokładaniem kolejnych w miarę potrzeby. - Tutaj zastanawiam się aby w przyszłości jeśli będzie taka możliwość przejścia z raid 0 na raid 5 by mieć choć minimalną możliwość "ochrony" multimediów przed utratą spowodowaną awarią dysku.
Ewentualnie poświęcić jeszcze jedną zatokę na mały dysk SSD dla systemu i aplikacji - Tutaj pytanie czy będzie widoczna różnica w działaniu NASa z systemem na ssd a hdd?

Na ten moment z mojej strony wybór pada na TS-653D-4G - cena ok 2900zł do tego dokupić ram i tutaj mam zagwozdkę czy dołożyć 4GB czy od razu dołożyć 16GB (ok 250zł) licząc na szczęście że nas będzie ją widział(widziałem że u niektórych działa) + UPS CyberPowe UT850EG-FR za ok 300zł.
Całość mieści się w 3500zł. (dysków nie liczę)

Co sądzicie o czymś takim? Dobry wybór?
 
Tak.
Z wyjątkiem RAID0.
 
A SSD możesz sobie dać na karcie PCIe,. żeby zatoki nie zajmować.
 
Dziękuje wszystkim za odpowiedź.
Tak.
Z wyjątkiem RAID0.
Możesz rozwinąć dlaczego nie jest to dobry pomysł?
Chodzi może o to co znalazłem na stronie qnap?
Migracja poziomu RAID online
Możliwe migracje pojedynczy->R1 R1->R5 R5->R6

A SSD możesz sobie dać na karcie PCIe,. żeby zatoki nie zajmować.
Z tego co widziałem to te karty rozszerzeń na PCI z listy kompatybilnych do tanich nie należą, min. 400zł

Sprawdzał ktoś czy karty rozszerzeń innych producentów działają z qnapem?
Wie ktoś może jeszcze o co chodzi z tym że 653D ma "Gniazdo 1: PCIe Gen 2 x2" a na liście kompatybilnych są karty z x4 czy x8 - z tego co kojarze w pcie x4 x8 x16 znaczyło zawsze długość złącza i większy nie pasował do mniejszego.
 
Możesz rozwinąć dlaczego nie jest to dobry pomysł?
RAID 0 = szybkość, zero bezpieczeństwa

Z tego co widziałem to te karty rozszerzeń na PCI z listy kompatybilnych do tanich nie należą, min. 400zł
400 zł ? tanio - kup kartę HBA do normalnego serwera > 2000 zł

Sprawdzał ktoś czy karty rozszerzeń innych producentów działają z qnapem?
tak - nie działają do końca poprawnie, wykrywają sie .. ale np nie wystartujesz systemu z dysków na nim - więc lipton ice tea.

porty są kompatybilne w dół.
 
RAID 0 = szybkość, zero bezpieczeństwa
Tego jestem świadom, chce to traktować jako etap przejściowy do raid 5 z czasem jak dodam kolejne dyski. Nie chce na raz wkładać tyle dysków ile jest zatok. Raz że koszty a dwa to lepiej aby dyski miały różny czas pracy, zmniejszy ryzyko że padnie kilka na raz.
tak - nie działają do końca poprawnie, wykrywają sie .. ale np nie wystartujesz systemu z dysków na nim - więc lipton ice tea.

porty są kompatybilne w dół.
To mocny argument. Dodatkowo co poprzeglądałem w qnapie są inne śledzie niż domyślne w obudowach, są całe "płaskie".
Zdecydował bym się na Qm2-2p-244A.
Jakiej pojemności wybrać dysk na system i aplikacje, 512GB wystarczy?
 
z RAID 0 nie ma na nic przejścia. Skąd masz tą informacje ?

512GB wystarczy
Spokojnie, na goły system , aplikacje + docker/wirtualizacja
Dane trzymaj na pulach poza systemową.

I pobaw się nasem zanim zaczniesz wgrywać na niego dane (tak pernametnie!).
 
z RAID 0 nie ma na nic przejścia. Skąd masz tą informacje ?
Na początku miałem taki zamysł, jak szukałem informacji o raid znalazłem na stronie intela o migracji. Później dotarłem to opisu migracji macierzy raid online na stronie qnapa i tam takiej opcji nie ma.
Także na początek zacznę z pojedynczym dyskiem albo raid 1.

I pobaw się nasem zanim zaczniesz wgrywać na niego dane (tak pernametnie!).
Oczywiście, mam to na uwadze. Najpierw potestować, "pobawić" się opcjami. Przywrócić do ustawień początkowych i ustawić jak trzeba.

Dziękuje za pomoc.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. QM2-2P-244A
  2. karty rozszerzeń
  3. dysk na system i aplikacje
  4. QM-2P-244A dysk
  5. dysk zewnętrzny usb