JuRik99

Entry Technician
Q Associate
30 Wrzesień 2021
34
3
8
QNAP
TS-x53D
Ethernet
1 GbE
Witam wszystkich!

Co prawda jestem tutaj nowy i przed zadaniem pierwszych pytań zawsze staram się doczytać jak najwięcej ale nie mam jednoznacznych odpowiedzi, dlatego chciałbym Was prosić o pomoc w kilku kwestiach.

Póki co do swojego QNAP'a wsadziłem tylko 2xHDD w RAID1 (Seagate IronWolf ST4000VN008 4TB) ale chciałbym dorzucić kartę QM2-2P-244A, RAM 8/16 i SSD NVMe (póki co jeden na system, aplikacje, kontenery, VM'ki).

Moje pytania do Was:
  • RAM - czytałem na forum, że głównie polecane są kości Crucial. Faktycznie te wybieraliście? Przy normalnym korzystaniu z serwera + kontenery + VM'ki, wystarczy 8GB czy lepiej od razu 16GB? Używa ktoś dokupionej kości razem ze stock'ową 4GB od QNAP bo czytałem, że różnie to połączenie działa?
  • Karta QM2 i dysk SSD - jak najlepiej ogarnąć instalację systemu + aplikacji na SSD przy korzystaniu z aktualnie posiadanych HDD wyłącznie jako storage (jest już na nich system + aplikacje)?
  • SSD - jaki najbardziej polecacie biorąc pod uwagę PCIe 2x4 w QM2? Na forum przewija się w większości Samsung EVO 960/970. 500GB wystarczy czy lepiej od razu iść w 1TB?
  • Dyski zewnętrzne - podłączone do USB 3.1 pracują u Was 24h/7 czy sporadycznie w przypadku wykonywania backup'ów? Te dyski muszą być dedykowane do NAS?
  • Drugi dysk SSD - warto iść od razu w drugi dysk SSD do cache'a RO?
Z góry wielkie dzięki za komentarze i pomoc!

Wersja oprogramowania Firmware:
Model serwera: QNAP TS-253D
Zamontowałem dzisiaj kartę QM2 razem z Samsungiem 970 EVO Plus, wyciągnąłem dyski HDD, żeby zainstalować system od nowa ale dziwi mnie jedna rzecz:
upload_2021-10-7_22-56-40.png

Ktoś wie czemu dostępny rozmiar przestrzeni dyskowej to tylko ~360GB z ~466GB pojemności? System zajmuje aż 100GB?
Użyłem wolumenu statycznego (inode ustawiony na 4K).
 
Ok, póki co w bardzo dużym skrócie, ponieważ chciałbym się podzielić ze wszystkimi dokładniejszym porównaniem Shield vs ATV 4K 2021 - podsumowując, zostaje z drugim sprzętem.

Zadecydowały następujące rzeczy:
  • super wygodna obsługa dla użytkowników będących w ekosystemie Apple
  • płynność interfejsu + rozdzielczość w 4k
  • homekit + iCloud
  • brak crash'y
  • bezproblemowe odtwarzanie całej mojej biblioteki w Plex, Emby czy Infuse
W wolnej chwili napiszę więcej na ten temat. Jeszcze raz dzięki wszystkim za zaangażowanie!
 
Poruszając jeszcze jedną sprawę, polecilibyście dobry UPS do QNAP'a w granicach 500 zł?
Po małym research'u wpadłem na coś takiego: CyberPower Value Pro 1000VA/550W LCD (VP1000ELCDFR) (ceneo). Ktoś zna/używa?
 
super wygodna obsługa dla użytkowników będących w ekosystemie Apple
i dla mnie to koniec .. :>
nie trawie japka i tyle :p
Ale jeżeli miałbym porównać sam pilot ATV vs Shield to nie uważam, żeby ten drugi był lepszy. Ok, ma podświetlanie (btw. szybko gaśnie i potem trzeba klikać dowolny przycisk, żeby je wzbudzić co może przykładowo przerwać odtwarzanie filmu :p) ale rozmieszczenie przycisków dla mnie nieintuicyjne i kształt samej bryły też niespecjalny. Wyszukiwanie głosowe - no dobra ale ile razy wynik jest nietrafny to... czasem szybciej jest mi swipe'ować na pilocie od apple'a. I dodam, że nie jestem żadnym hejterem androida, ponieważ większość życia przepracowałem na tym systemie.
No ale tak jak pisaliśmy - dla mnie punktem kluczowym było odtwarzanie wszystkiego co mam na NAS'ie. Tutaj ATV radzi sobie fenomenalnie + szybkość wyświetlania miniatur miażdży. Kto wie, może Nvidia rozniesie rynek nowym modelem, jednak póki co cisza na ten temat.
 
@grzenio skąd decyzja o sprzedaży jeżeli można zapytać? :)
zakup apple tv tylko które potrzebowałem jako centrum do homekit i automatyzacji, a że tv mam jeden :) wiec sprawa oczywista
@grzenio jeżeli masz u siebie postawiony jakikolwiek monitoring to chętnie bym się doradził - iść w kamery obsługujące homekit (1) i spiąć je z ATV czy lepiej w te współpracujące z QNAP'em (2) i skorzystać z np. QVR? Jeżeli wariant nr (1) to można nagrywać materiał na NAS'ie?

Poprawcie mnie jeżeli pisze bzdury :p
 
Na pewno działają Dahua IPC-C26 oraz IPC-A46, ale nie wiem czy je gdzieś można jeszcze kupić, bo oni coś tam z nazewnictwem pozmieniali.

Mam też Xiaomi YI Home 1080 z softem YI Hack i do jakiegoś czasu działała dobrze z QVR. Natomiast po którejś aktualizacji QVR są problemy, tzn. kilka razy dziennie przestaje nagrywać, tzn. nagrania są np. przez 2 godziny, potem 30min przerwy, znowu 1 godzina nagrań i kolejna godzina bez nagrań.

Ale nie mam u siebie typowego monitoringu, to raczej jako zabawki traktuję (głównie tą YI Home).
 
  • Lubię to
Reakcje: JuRik99
Hej wszystkim, odświeżę trochę temat bo mam jedno pytanko odnośnie chłodzenia - ktoś może polecić jakiś fajny wentylator USB albo czy jest szansa wymienić fabryczne chłodzenie na np. Be Quiet? U mnie QNAP siedzi w szafce pod TV i temperatury niestety nie są jakieś fajne a wentylator często pracuje głośno.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. karta graficzna
  2. folder multimedia
  3. plex złe odtwarzanie 4k
  4. inode
  5. kodek ac3
  6. 253d qm2-2p-244a
  7. serwer nie jest wystarczająco wydajny
  8. iCloud
  9. karta graficzna pci
  10. shield
  11. pcie cache
  12. reinstalacja
  13. TS-253D jaki ram
  14. iphone qnap
  15. homekit
  16. browser station
  17. domyślne foldery udostępnione
  18. bibliotek kodi
  19. Kodi shield
  20. jaki model ssd na system
  21. qm-2p-244a ts-253d
  22. zgemma
  23. dysk na system i aplikacje
  24. HD Player
  25. nadmiarowa alokacja
  26. karta pcie system
  27. folder download qnap